IVO VISIN – PRVI KAPETAN KOD JUŽNIH SLOVENA KOJI JE OPLOVIO SVIJET

Veče posvećeno Ivu Visinu, prvom pomorskom kapetanu sa naših prostora koji je oplovio svijet, održano je u Kotoru, u okviru programa obilježavanja Dana Opštine Kotor. O slavnom moreplovcu iz  Prčanja, govorili su brojni učesnici programa  sa aspekta kulturne i nematerijalne baštine Boke kotorske, jedriličarstva, pomorstva i brodogradnje.

Prošlo je 215 godina od rođenja prvog pomorskog kapetana sa naših prostora koji je oplovio svijet Iva Visina. Na put oko svijeta na svom briku Splendido, sa 11 članova posade, krenuo je 1852. iz belgijske luke Antverpen ka zapadu. Po povratku u Evropu 1859. godine, slavni pomorac dobio je od autrijskog cara počasnu zastavu „Merito navale”, kao prvi pomorac koji je pod austrijskom zastavom oplovio svijet. Iako je ostavio nemjerljiv trag u istoriji o njemu se u Crnoj Gori ipak ne govori dovoljno i to bi trebalo promijeniti- jedan je od akcenata sa večeri posvećene slavnom pomorcu.

O kapetanu Ivu Visinu nije puno pisano. Pored don Nika Lukovića i profesora Miloš Lipovca, o njemu je pisao još prof. dr Milenko Pasinović, kazao je kustos Pomorskog muzeja Crne Gore Kotor Ilija Mlinarević.

-Mišljenja smo da bi pomorska literatura, pogotovo kada bi se pronašao pomorski dnevnik sa jedrenjaka Splendido, bila uveliko obogaćena dragocjenim dokumentom o pomorskoj prošlosti Boke kotorske. Don Niko Luković je u Glasu Boke 1934. za Iva Visina kazao da je bio neustrašivi moreplovac, čije je putovanje zadivilo pomorske krugove i austrijske vlasti jednog doba, te da ono predstavlja sjajnu stranicu istorije našeg pomorstva. Ovaj podvig još danas nakon 162 godine zapanjuje sve one koji znaju šta je plovidba ili su njeni aktivni učesnici. Jedini izvor iz prikaza Visinove plovidbe je prospekt putovanja, na osnovu brodskog dnevnika objavljen 1860. u Trstu u pomorskom godišnjaku. Njegov naslov u prevodu sa italijanskog znači „Plovidba izvršena od Iva Visina austrijskog kapetana trgovačke mornarice, iz Prčanja u Boki Kotorskoj, sa svojim brikom Splendido, za 8 godina neprekidno u vodama Indije, Kine, Indokineskog arhipelaga, vodama Australije i duž zapadnih obala Amerike“. Nažalost, danas nije poznato gdje se nalazi brodski dnevnika brika Splendido, kazao je Mlinarević.

Gledano sa maritimnog aspekta, to što je uradio Ivo Visin je poduhvat bez premca u istoriji bokeljskog pomorstva i zato je, po mišljenju većine stručnjaka, on najznačajnija pomorska ličnost sa naših prostora. Novinar i publicista Siniša Luković ukazao je na poseban karakter slavnog kapetana.

-Kada je Splendido 11. februara 1852. godine isplovljavao iz belgijsk luke Antverpen, nakrcan teretom tekstila, za Južnu Ameriku, Iva Vizina i njegov brod je iz luke ispratio samo Špiro Vizin, njegov stric. Ivo mu je na polasku, dok se brod odvajao od obale kazao „Ili bogatiji ili slavniji od tebe ili mrtav“. Dakle, vidite u njemu energiju i motiv da preuzme rizik svake vrtse – ekonomski, sigurnosni i životni, kazao je Luković.

Kako je kazao, jedino je tačno reći da je Vizin prvi Južni Sloven sa zvanjem kapetana koji je oplovio svijet.

-Prvi je bio poručnik Stevan Vukotić rodom iz Bratešića kod Grblja, oficir ruske ratne mornarice i on je skoro 30 godina prije Visina oplovio svijet. Ivo Visin je bio prvi Južni Sloven sa zvanjem kapetana koji je oplovio svijet na sopstvenom brodu, ističe Luković.

O slavnom pomorcu i njegovom legatu govorila je i doc. dr Senka Šekularac Ivošević sa Pomorskog fakulteta, a potom uporedila ondašnje sa današnjim pomorstvom i istakla da se danas pomorci susreću sa brojnim iskušenjima.

-Muškarci i žene u savremenom pomorskom transportu, ukupno čine oko 1. 500 000 pomoraca svijeta i žive i rade u jednom vrlo specifičnim okruženju, rizičnom, a vrlo često izolovanom. Pomorci od tri do 12 mjeseci borave na brodu, a statistika govori da je u jednom trenutku 400.000 pomoraca širom svijeta zaustavila pandemija korona virusa i da su zbog te situacije, ostali daleko od svojih domova. Upravo to nam govori da nije samo Ivo Visin imao iskušenja tokom svog putovanja, već da i savremeni pomorci žive i rade u izazovnim okolnostima, kazala je Šekularac Ivošević.

Novljanin Mirko Kosić u ime organizatora manifestacfije NVU “Bocche di mondo” kazao je da je ideja da se pokrene manifestacija posvećena kapetanu Vizinu za koju će se truditi da postane tradicionalna.

-Naša ideja je da se bavimo očuvanjem i tradicijom Boke i našeg kulturnog nasljeđa, ekologijom kao i projektima vezanim za turizam i nove vidove turističke ponude kako Boke tako i Crne Gore. Planirane aktivnosti će se obavljati tokom cijele godine. Ovom prilikom bih najavio da je naša inicijativa za sledeću godinu, koja je jubilarna, pošto se navršava 170 godina od početka putovanja Iva Visina, pokrenemo manifestaciju “Tradicionalni dani Iva Visina”, a u okviru koje ćemo organizovati radionice na temu pomorstva, kulture, tradicije, modelarstva, novinarstva i publicistike, najavio je Kosić.

Ispred fondacije „Visin” obratio se Andrej Nedović, koji je pojasnio da se ova fondacija bavi stipendiranjem studenata iz Crne Gore koji studiraju u inostranstvu.

-Ivo Visin je za nas inspiracija, svi mi koji smo nekada otišli iz ove zemlje smo ustvari kao on. Svi naši studenti koji idu širom svijeta su predstavnici ideologije i inspiracije Iva Visina, kazao je Nedović.

Video porukom se obratio trostruki olimpijac, jedriličar Novljanin, Milivoje Dukić.

-Ono što je zajedničko jedriličarima i pomorcima je da su nam isti vjetrovi i da nam isti vjetrovi duvaju u provu i krmu, tako da uvijek sa ponosom izlazimo iz Boke i vraćamo se u nju, istakao je Dukić.

Priču o kapetanu Ivu Visinu pogledajte u emisiji More i zaleđe RTHN urednice Slađane Rašo.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here