Istorija željeznice u Herceg Novom na fotografijama u Dvorani Park

Publika, a posebno ljubitelji željeznice i nostalgičari, u foajeu Dvorane Park mogu da pogledaju izložbu fotografija „Željeznica u Boki Kotorskoj, Trebinju i okolini“ autora Josipa Vebera, novinara i publiciste.

Postavka, koju sada čini 121 fotografija, dopunjena je zahvaljujući saradnji autora sa njemačkim kolekcionarima.

Otvarajući izložbu, predsjednik Skupštine opštine, Ivan Otović je podsjetio da je prugu 1901. izgradila Austrougarska monarhija za potrebe mornarice i kazao da je željeznica za Herceg Novi, iako ukinuta još 1968. godine, istorijski, kulturološki i turistički značajna i danas.

Predsjednik Skupštine opštine, Ivan Otović

– Pruga nam je ostavila jedno od najljepših šetališta na Jadranu, kao i zdanja i tunele koji su sjajni primjeri arhitekture iz tog perioda. Ona nas danas ponovo povezuje sa regionom, i to zahvaljujući prekograničnom projektu „Ćiro 2“ koji je osmišljen na tragu ideje o valorizaciji nekadašnje uskotračne željezničke pruge kroz Herceg Novi, a u cilju osavremenjavanja turističke ponude grada, posebno imajući u vidu rastući trend biciklizma – naveo je on.

Velikog ljubitelja željeznice Josipa Vebera, kako je kazao Otović, nostalgija za prugom motivisala je da se o njoj saznaje, čita i piše, a njen značaj za razvoj grada i kvalitet prikupljenog materijala podstakli su Opštinu da podrži njegov rad.

Arhitekta Vuk Čvoro, između ostalog, podsjetio je da je saradnja sa Josipom Veberom krunisana obnavljanjem postavljanjem i otvaranjem Vagona u Zelenici, koji je memorijalni i izložbeni objekat. 

Arhitekta Vuk Čvoro

– U postavci ove izložbe je 121 fotografija, po jedna za svaku godinu od kada je željeznica došla u Boku Kotorsku. To je dug istorijat postojanja nečega što je definitivno obilježilo Herceg Novi kao grad, čak je upriličilo spajanje ljudi i povezivanje sela sa gradom, i učinilo da mnoge porodice sažive sa željeznicom i da željeznica saživi sa gradom – kazo je Čvoro.

 Željeznica je početkom 20. vijeka pozicionirala Herceg Novi na evropskoj turističkoj mapi, kao atraktivnu destinaciju za goste iz Češke, Austrije i Mađarske, prenosi svjedočenje zeleničke porodice Mađar Olivera Doklestić.

Kako je kazala, zahvaljujući Antalu Mađaru, koji je lično poznavao cara Franja Josifa, probijen je tunel kroz Lalovinu i pruga je stigla do Zelenike.

Olivera Doklestić

– Lokacija današnje luke Zelenika, gdje je bilo i okretište vozova i njihov remont, bio je zabareni plićak, prekriven šašom, ljeti prepun komaraca. Odluka ministarstva saobraćaja Austrougarske značila je dodatnu veliku investiciju na isušivanju močvanog područja, velike radove na zasipanju mora i dobijanju platoa gdje su izgrađeni magazini i veliko okretište za vozove – kazala je ona.

Za prugu kroz hercegnovsko područje napravljeno je šest kameno-čeličnih mostova, mnogo nasipa i usjeka, dva tunela, kao i desetine metara potpornih, kamenom obloženih ili od kamena slaganih zidova. Zahvaljujući njoj, Herceg Novi danas ima 6 kilometara dugo šetalište, informisala je Doklestić.

Ona se osvrnula i na priču o vagonu, koji je Veber poklonio gradu, a koji je prvo pozicioniran ispred nove faze Instituta i nakon više godina propadanja konalno valorizovan i smješten u Zelenici.

Izložba je otvorena u okviru programa „Novi vidici“, povodom svečanosti za Dan oslobođenja Herceg Novog. Autor Josip Veber nije prisustvovao otvaranju iz privatnih razloga.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here