INSTITUT ZA BIOLOGIJU MORA OBILJEŽAVA JUBILEJ – 60 GODINA RADA

Institut za biologiju mora Univerziteta Crne Gore, obilježava danas šest decenija postojanja i rada. Tim povodom donaciju u iznosu od oko 2.000 eura, će usmjeriti obrazovnim i ustanovama zdravstva, na području kotorske opštine.

Direktor Instituta za javno zdravlje, dr Aleksandar Joksimović, gostujući u Novskom popodnevu, kazao je da tokom cijele godine obilježavaju značajan jubilej ove naučno obrazovne institucije.

– Organizovali smo razne tribine, okrugle stolove, učestvovali na mnogim međunarodnim konferencijama. Na žalost, ove godine onlajn, putem zum aplikacije. Otvorili smo prvi put jedan dio našeg Instituta za javnost, to je prvi Centar za zaštitu biodiverziteta Južnog Jadrana – „Boka akvarijum“, 10. juna ta vrata su otvorena. Prvi posjetioci su bili nagrađeni učenici Osnovne škole „Savo Ilić“. Akvarijum je do sada imao preko 10.000 posjetilaca. Želimo da ovo bude nova ponuda grada, Instituta i Univerziteta, s akcentom na edukaciju, jer želimo da naša ciljna grupa budu djeca iz škola. Želimo djeci da objasnimo zašto je potrebno čuvati biodiverzitet Jadranskog mora – naveo je dr Joksimović. 

Odlukom Narodne Skupštine Republike Crne Gore, 11, decembra 1961. godine osnovan je tadašnji Zavod za biologiju mora, koji je kasnije prerastao u Institut, sa posebnim akcentom na očuvanje Boke Kotorske, kao specifičnim eko-sistemom.

– Ove godine sa kolegama dogovorili smo se da ne pravimo proslavu, već ćemo šest decenija postojanja obilježiti tako što ćemo određenu svotu novca uplatiti u humanitarne svrhe, obrazovnim i zdravstvenim ustanovama na području opštine Kotor u znak skromne pažnje – kazao je dr Joksimović.

Jubilarna godina je bila izuzetno radna u naučno-istraživačkim djelatnostima, proučavanjem ribarstva, marikulture, integrisanog upravljanja našim područjem, kao i očuvanja biodiverziteta, zaštite eko sistema i njegovog živog svijeta.

Institut posjeduje izuzetan kadrovski potencijal, sa 14 doktora nauka i vrsnim stručnjacima iz raznih oblasti. Učestvuju u pregovaračkim poglavljima Crne Gore sa Evropskom unijom i u izradi raznih strategija, koje su vrlo bitna dokumenta za budući održivi razvoj Crne Gore. 

Naučni rezultati uvijek nađu primjenu u praksi, objašnjava Joksimović. 

Naučni saradnici  Instituta  učestvuju u procesu uspostavljanja prvih marinskih područja u našoj zemlji, odnosno, na Crnogorskom primorju.

Dva područja su već proglašena:  Platamuni i Katič, a upravo je u toku javna rasprava za područje Stari Ulcinj, 

Podsjećamo, od osnivanja Instituta do danas njime je rukovodilo šest njegovih prethodnika, od kojih je prvi bio akademik Vladimir Lepetić, koji je dao snažan pečat svim ostalim kolegama. Nakon njega ustanovu je vodio dr Jovan Stjepčević, te prof. dr Nikola Kovačević, dr Dušan Vukanić, dr Sreten Mandić, dr Mirko Đurović.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here