Привредна комора Црне Горе тражи од надлежних увођење категорије стални сезонски радник, како би ријешили проблем недостатка сезонаца. Иницијатива је разматрана на посљедњој сједници Владе Црне Горе и очекују да ће до сљедеће сезоне бити ријешено питање преквалификације незапослених.
Потпредсједник Одбора Удружења туризма и угоститељства Привредне комора Црне Горе Лука Булатовић, казао је за ТВ Вијести, да недостатак радне снаге у сезони представља озбиљну баријеру, када је у питању туризам:

– Туристичка привреда, ради све како би се створио на пословима туризма у Црној Гори створио законодавни оквир да се у Црној Гори на пословима у туризму ради искључиов домаћа радна снага, што и јесте нама приоритет. Али да би одговорили на све ове важне задатке, неопходан је правни оквир, оцијено је Булатовић.
Привредна комора и Одбор је код надлежних институција повео иницијативу на увођењу категорије стални сезонски радник, да би се ублажио тај проблем.
– На овај начин би се мотивисала незапослена лица да се преквалификују и да имају сигурно стално сезонско запослење и примања током цијеле године, у складу са позитивним искуствима у земљама Европске уније. Систем осигурава финансијску подршку и уплату доприноса радницима сезонцима и у раздобљу, када се не ради како би се осигурала потребна радна снага.
Послодавци из свих дјелатности током године имају раздобље смањеног посла и могу на овај начин да запосле своје људе. Ријеч о о особама која су у континуитету радила код истог послодавца, најмање шест мјесеци и код истог послодавца ће радити и у наредних шест мјесеци, навео је Булатовић.
Потребно да неко ко је засновао радни однос, код истог послодавца шест мјесеци требало би да конкурише са циљем да за годину и по заснује радни однос, те да премости период између двије сезоне.
– Законодавни одбор требало би да омогући флексибилније ангажовање домаће радне снаге а посебно студената и других сегмената радне снаге. У току је рад на измјенама и допунама закона о раду, као и закона о странцима, који би регулисали и ова питања. До сљедеће сезоне требало би да створимо правни оквир за увођење сезонских радника, да мотивишемо домаћу радну снагу да се професионално ангажују у туризму. Намјера је да мотивишемо младе да се школују за послове у туризиму и угоститељству, гдје недостаје одређени број занимања, што је одлична прилика младима да се преквалификују и нађу своје радно мјесто, објашњава Булатовић.
На привременим пословима у Црној Гори ради око 11 000 радника. Већином домаћа радна снага, има их са Балкана и из различитих дијелова свијета али још увијек није довољно. Недостаје радне снаге па послодавци теже да имају своје људе и да мотивишу домаће.
– Црна Гора је ове године увећала плате у туризму и угоститељству. Примјера ради, данас један кувар има плату, од 1 000 до 4 000 еура, а ствар је да професионалац има високу плату.
Добро су плаћени, треба тражити шансу да се наши људи што боље специјализују за ова занимања.
Конобари имају плату и 1 000 еура, а ако желе да продуже радно вријеме могу се задовољно вратити кући. Исплативије је да остану овдје него да иду у Хрватску да нађу послодавца. Могу се доказати овдје и имати боље зараде. Надамо се да ће остајати овдје, што је свима у интересу. Хрватска је увела олакшице, а њена радна снага иде даље у друге земље.
Прилике запошљавања сезонских радника у јуогисточној Европи
– Годишње је у легалним токовима у туризму ангажовано 11 000 а у сивој зони доста их ради, што обавезује послодавце да морају имати миниму пет докумената. Предложен је реформски модел електронског прилагођавања законског оквира за запошљавање и израду веб протала, имала би обједињену сезонску пријаву и одјаву сезонског радника на једном мјесту што скраћује процедуру примјене и ангажовања у овом сектру и раст буџетских прихода по основу пореза и доприноса. Ту је битна примјена савремених софтверских система.
Скраћујемо процедуре. Привреда комора у комуникацији са МУП и Министарством иностраних послова, важно је да буде убрзана процедура.
Увијек са партнерима радили смо на превазилажењу проблема и ове године Одбор је највише посветио процедуре око добијања различитих дозвола радили са Морским добром и општинама да се све интегрише и превазилази проблеме које ће се дешавати у наредним годинама.
Повећавају се капацитети преко 20 хотела у Колашину је у припреми да се отворе и требаће 2 000 људи да раде у хотелима, током цијеле године.
Привредна комора је упутила иницијативу која је разматрана на посљедњој сједници Владе, уз очекивање да ће бити створени предуслови да се до сљедеће сезоне омогући преквалификација и плаћање сезонцима током цијеле године.
Извор: Боје јутра, ТВ Вијести