Inflacija pogađa sva vodovodna preduzeća u Crnoj Gori    

Udruženje vodovodnih preduzeća Crne Gore na nedavnom  sastanku u Podgorici , ukazalo je na probleme sa kojima se suočavaju usljed enormnog skoka cijena repro-materijala, goriva, hlora i drugih sirovina na tržištu, neophodnih za funkcionisanje sistema. Članovi Udruženja uputili su poziv resornom Ministarstvu, Regulatornoj Agenciji za energetiku i Privrednoj komori Crne Gore da se razmotre i pokuša naći rješenja za probleme sa kojima su se suočila vodovodna preduzeća, među njima i hercegnovski Vodovod.

Prema riječima direktorice preduzeća Vodovod i kanalizacija Herceg Novi Olivere Doklestić,  na sastanku u Udruženju razgovarali su o ekonomskoj situaciji, o porastu cijena, što sve pogađa:  

 – Naše cijene prema potrošačima, privrednim subjektima i fizičkim licima, uslovljene su metodologijom, koju  propisuje Regulatorna Agencija za energetiku. Sve što prihodujemo i rashodujemo ulazi u tu metodologiju, s time što se cijena formira na osnovu bilansa stanja iz prethodne dvije godine plus program rada za 2022. godinu. Već sada dajemo predloge za narednu godinu, a pri tome se suočavamo sa značajnim problemom da takva metodologija cijena, uopšte, ne prepoznaje inflaciju i ne uzima u obzir povećanje naših troškova, napominje Doklestić.

Kako bi razriješili probleme predstavnici Udruženja vodovodnih preduzeća uputili su pismo Ministarstvu održivog razvoja i uređenja prostora i drugim nadležnim subjektima:

– Zaključeno je da se oformi komisija na nivou Udruženja vodovoda, da rezgovaramo otvoreno o problemima da  ukažemo da smo dovedeni na nivo održivosti, jer sa enormnim skokom cijena na tržištu, jednostavno, ne možemo da planiramo ni sljedeću sedmicu, a ne do kraja godine. Kvarovi su takvi da moramo da ih saniramo, popravljamo. Imamo nešto u zalihama materijala, koje smo pribavili iz ranijih javnih nabavki…Ne znamo koliko će firme, koje se jave na tender, moći da odgovore našim zahtjevima, kakve će biti njihove kalkulacije sa cijenama i šta će moći da nam ponude. Moramo da budemo spremni za drastične razlike u odnosu na prethodnu godinu i da se ukalkulišemo u finansijsko – ekonomsku sitaciju za opstanak, ocijenila je Olivera Doklestić.

Činjenica je da su preduzeća sa primorja u odnosu na preduzeća sa sjevera i u središnjem dijelu Crne Gore, u znatno povoljnijem položaju, zbog turističke privrede.  

Preduzeće Vodovod i kanalizacija Herceg Novi pozitivno posluje u posljednje četiri godine, iako se umanjuje finansijska baza za unapređenje poslovanja i reprodukciju:  

 Pedeset odsto prihoda odlazi na plate zaposlenih u DOO Vodovod i kanalizacija Herceg Novi. Tehnički gubici i dotrajalost sistema vodosnabdijevanja iziskuju neprekdina ulaganja, objašnjava Olivera Doklestić.  

Ona je istakla da je želja hercegnovskog Vodovoda da investira u unapređenje i razvoj nekih sistema, naročito informacionih, izgradnju novih cjevovoda i uvođenje novih tehnologija ali da im, kako je kazala, Regulatorna Agencija ne dozvoljava investiranje i reinvestiranje iz sopstvene dobiti u takvu strukturu, što je nezamislivo u razvijenim zemljama.   

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here