IBM:Vatreni morski crv nije vrsta sa objavljenih fotografija na društvenim mrežama  

ФОТО: Милош Самарџић

Ribari i pojedini sugrađani su na fejsbuk profilu  podijelili fotografije i video, na kojima su u Bokokotoriskom zalivu snimljeni, kako navode, primjerci morske vrste vatrenog crva, koji se hrani uginulom ribom, a opasan je po ljude koji ga dodirnu.

Dr Slavica Petović, naučni savjetnik u Institutu za biologiju mora Univerziteta Crne Gore, kojoj smo dostavili fotografije, prokomentarisala je da je nezahvalno na osnovu snimaka, davanje naučnog stručnog mišljenja o kojoj je vrsti riječ, ali je sigurna da se ne radi o vatrenom morskom crvu:

– Sa sigurnoću mogu da kažem da nije u pitanju vrsta, kako je u narodu zovu, vatrenog crva, na latinskom Hermodice karunkulata (Hermodice carunculata). Razlika je prvenstveno, što je vatreni crv vrsta organizma mnogočetinaša, koji živi, uglavnom, na morskom dnu. Već dvadesetak godina se bavim proučavanjem bentnosnih zajednica. Imali smo prilike da zabilježimo tu vrstu organizama duž Crnogorskog primorja, koja je odranije prisutna u našem moru.

Što bi bio razlog povećanja brojnosti tog organizama, sa sigurnošću se ne može govoriti. Neki naučnici navode da je  povećanje  temperature vode Jadranskog mora, uslovilo njihovo razmnožavanje. To je vrsta strvinara, koji se hrane organizmima, naročito, uginulim ribama, a tamo gdje se praktikuje nelegalni ribolov je veća koncentracija tih strvinara, jer ima dosta uginule ribe na morskom dnu.

Napominjem, tog crva se ne smije dodirivati, jer  kroz četine, u kožu ubrizgavaju neurotoksine, koji mogu da prouzrokuju bolne reakcije, otok, crvenilo, a nekada je ta količina toksina koja se ubrizga u tijelo žrve, toliko velika, da može da dovede i do gušenja. Tu vrstu crva treba izbjegavati!

Vatreni crv je vezan za morsko dno, što mogu da potvrde i naši ribari, koji kočare. Znaju da na morskom dnu žive ovi organizmi, koje mogu da nađu u svojim vršama.

Ono što sam vidjela na fotogrfijama, sigurno  mogu da kažem da to nije ta vrsta, navela je dr Petović.

Ističe, da se na osnovu fotografija ne može uraditi identifikacija organizama. Komentariše fotografije sa društvenih mreža:

– Meni liči na bijele strukture, bijele tvorevine, vrpčastog izgleda, nezahvalna su nagađanja o kakvoj vrsti bi moglo biti riječi… Nama, ljudima od struke ne ide u prilog da komentarišemo bez direktnog uvida. U svakom slučaju  bez konkretnog uzorka i bez njegove detaljne obrade – ne može se dati tačna informacija.

Apelujem na stanovnike našeg područja, koji su vezani aktivnošću na moru, ako bilo što primjete neophodno je da uzmu uzorak i dostave u  Institut za biologiju mora u Kotoru. Jedino na osnovu direktnog uvida u taj materijal možemo sa sigurnošću da kažemo o čemu se radi i da javnosti damo tačnu informaciju, objašnjava dr Petović. 

U Institutu za biologiju mora imamo lijepu saradnju sa zaljubljenicima u more i širom javnošću. Otvoreni smo za svaku komunikaciju, uvijek u bilo koje doba mogu da nas kontaktiraju i obavijeste, ako naiđu na takve organizme. Neka nam jave – otići ćemo na lice mjesta, apelovala je dr Slavica Petović.

fotografije na moru: Miloš Samardžić

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here