„Gore gdje pripadamo“ Milice Cincar Popović: Bajke su vaspitači duše

Promocija knjige „Gore gde pripadamo” autorke Milice Cincar Popović upriličena je sinoć u Paviljonu Gradske muzike. Zbirka priča „Gore, gde pripadamo” sadrži hermetičke obrade jednog mita, legende i priče „Mač svršenog viteza“ (Legenda o Svetom gralu i vitezovima Okruglog stola), „Princ Kraljevstva sjajne zvezde” (Priča o povratku bludnog sina) i „Tajna većnog života” (mit o Psihi i Erosu). 

Milica Cincar Popović

Kako je istakla Cincar Popović inspirišu je bajke i legende koje su na nju ostavile trag.

-Kada sam bila mala meni je uvjek njihova poruka bila sasvim jasna, a činilo mi se da tu poruku ne vide baš svi i da im nije baš tako jasno. Cilj mog pisanja, ma šta da pišem, je da prenesem tu poruku, koju ja vidim u starim bajkama i legendama. Da je prenesem jezikom koji je moderniji, savremeniji, razumljiviji, možda kroz neke nove događaje, koje ja izmislim i koji služe samo zato da bolje prenesu poruku, kazala je Cincar Popović.

Za knjigu „Gore, gde pripadamo“, kako ističe, postoji čudan razlog zašto je sada objavila.

-Koronu sam provela na Baliju. Sve vrijeme dok sam bila tamo nametala mi se razlika između naše i njihove kulture. Na Baliju ima puno skulptura, ali mislim da ima samo jedan narodni heroj sve ostalko su mitski junaci. Kod nas nije tako. Upravo u tim razmišljanjima , u čemu je razlika između njihovog shvatanja tradicije između načina na koji oni prihvataju svoju tradiciju i potpuno implementiraju u svoj život i načina na koji mi prihvatamo našu tradiciju, a nismo ni svjesni toga da je implementiramo u svoj život, nastala je želja da objavim ove tri legende koje su mislim vaspitale sve nas, čak možda i one koji ih nisu čitali, ali kroz djela i sisteme vrijednosti, kazala je Cincar Popović.

Gordana Jočić

Prvjenac izdavačke kuće MediaSfera iz Beograda je knjiga „Gore gde pripadamo“ , a direktorka Gordana Jočić, ističe da je knjiga objavljena u septembru, a u avgustu je počela priprema.

-Bilo mi je logično da prva knjiga bude Milicina, zato što je jedna od legendi koja je u knjizi objavljivana u vidu feljtona na našem portalu. Riječ je o feljtonu o Psihi i Erosu i bilo je nekako lijepo da ta knjiga otvori našu izdavačku djelatnost, kazala je Jočić.

Ksenija Matović

Razgovor sa  Milicom Cincar Popović i Gordanom Jočić  je moderirala novinarka i organizatorka programa Ksenija Matović. Istakla je da je „ovo veče iznad dekadentnog i trivijalnog i noć u kojoj ćemo zaroniti tražeći dobro i lijepo na dar“. Na njeno pitanje koliko su bajke važne za djecu ali i odrasle i šta je to toliko magično što nas privlači njima, Milica je odgovorila da su bajke vaspitači duše.

-Nije stvar samo u radnji nego se prenosi vibracija srce i duše. Koliko su bajke važne za djecu, važne su i za odraslog čovjeka, jer ako odrastao čovjek postane neosjetljiv na bajku i nježnu vibraciju, vibraciju vječnog života koji postoji u bajkama, onda je postao neosjetljiv na sam život, kazala je autorka.

Milica Cincar-Popović (13. jun 1964, Beograd), srpska književnica, pripovjedač, prevodilac, urednik.  Njen roman „Mala knjiga o početku“ preveden je na engleski i objavljen u Njujorku 2009. godine. Roman „Kako ugristi vampira“ („Metaphysica“, Beograd, 2014) nastao je upravo iz njenog proučavanja hermetizma i slobodnog zidarstva. Usmenim pripovijedanjem počela je da se bavi 2010. godine, najprije u tadašnjem beogradskom kafeu-knjižari „Everest“, a potom, sa književnicom Zoricom Kuburović, u knjižari-kafeu „Delfi“. „Storytelling“ klub „Reč i glas“ Milica je osnovala 2013. godine u Beogradu, a vodi ga i organizuje zajedno sa književnicom Tamarom Lujak. Kolumnista je portala MediaSfera.rs.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here