DNEVNI CENTAR BEZ UPLATE IZ MINISTARSTVA OBILJEŽAVA DAN OBOLJELIH OD DAUNOVOG SINDROMA

U svijetu se danas obilježava Svjetski dan osoba oboljelih od Daunovog sindroma, a 21. mart simbolično je izabran jer je u osnovi te bolesti prisutnost tri hromozoma umjesto dva, na 21. hromozomskom paru. Ovaj međunarodni datum ustanovljen je 2006. godine.

Iako iz Ministarstva već tri mjeseca izostaje uplata za štićenike, u Dnevnom centru za djecu sa smetanjama i teškoćama u razvoju ovaj dan obilježen je kreativnom radionicom, priča za RTHN direktorica Dragica Kosić.

– U decembru, januaru i februaru ove godine nismo dobili ništa, jer je Centar za socijalni rad Herceg Novi donio rješenje da država više ne učestvuje, što je po meni potpuno nerazumno i nelogično. Pozivaju se na neku odluku iz 2020. godine, još dok je ministar bio Kemal Purišić. Ne mogu da vjerujem da smo došli u situaciju da postavljamo pitanje, da li će država da finansira tih jadnih 150 eura po korisniku – navodi ona.

Kosić ističe da je Centar pri kraju rezervi, ali apeli Ministarstvu finansija i socijalnog staranja nemaju odziva. Pomaka nije bilo ni nakon sastanka sa Centrom za socijalni rad i Opštinom Herceg Novi.

U Centru je trenutno 12 korisnika, a od njih jedan dječak je sa Daunovim sindromom.

– Ranije ih je bilo više. Dvije korisnice su napustile Centar kada su napunile 26 godina. Kod nas nema većeg broja djece sa tim oboljenjem, ali čini se da je više njih sa elementima autizma ili kombinovanih smetnji. Mislim da je to stvar zdravstvenog sistema i da oni imaju neke preciznije podatke – informiše ona.

Društvo u Crnoj Gori uradilo je dosta na poboljšanju uslova života ne samo za oboljele od Daunovog sindroma, već za sve mališane sa smetnjama i teškoćama u razvoju. Izgradnjom Dnevnih centara društvo je pokazalo brigu i želju da pomogne, smatra Kosić.

– Ovih dana intezivno pregovaramo i pokušavamo da se uvežemo tako što će možda djeca iz vrtića ili škola koristiti usluge koje smo mi u stanju da pružimo. Trudimo se da uvijek donosimo neke nove ideje i radimo nešto novo i da budemo vidljivi, da sa djecom budemo na nekim manifestacijama u gradu, pozivamo goste, odlazimo na izlete. Želimo da nas vide i da ljudi dođu i vide šta mi radimo – navodi ona.

Zaposleni u Dnevnom centru od ove godine posjeduju i licencu za savjetovanje roditelja. Sa djecom individualno svakodnevno rade psiholog, pedagog, fizioterapeut i profesor sporta, koji koriste inovativne i kreativne metode.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here