Đorđević: Zakon o državnoj imovini usporava djelovanje opština

Општина Херцег Нови

Tokom nedavnog sastanka sa rukovodstvom Zajednice opština Crne Gore predstavnici lokalne samouprave razgovarali su o problemu raspolaganja opštinskom imovinom sa aspekta zakonskih ograničenja, te potrebi izmjene Zakona o državnoj imovini i decentralizaciji planiranja prostora.

Prema riječima glavnog administratora Opštine Herceg Novi Nenada Đorđevića, naglasili su potrebu za izmjenama više zakonskih rješenja i njihovih odredbi, posebno Zakona o državnoj imovini.

-Zakon o državnoj imovini je zakon koji daje određena ograničenja lokalnim administracijama. Opštinska svojina ne postoji kao oblik svojine, već državna, a opština, odnosno lokalne samouprave imaju određena svojinska ovlašćenja na državnoj imovini. Dakle, to je materija koja od trenutka donošenja Ustava Crne Gore i zakona o državnoj imovini na neki način i u nekim situacijama, usporava djelovanje opština, objašnjava Đorđević.

Đorđević kao primjer navodi raspolaganje imovinom nepokretnosti.

-Za svako raspolaganje imovine nepokretnosti, gdje je Opština utvrđena kao nosilac prava svojine, u obimu kojoj joj dopušta zakon, prethodnu saglasnost treba da da Vlada. Saglasnost, odnosno sama procedura može da potraje duže, a sa druge strane može da izostane i onda ako gledamo strogo pravno, kada nemate pravo raspolaganja onda niste ni svojinski vlasnik, kazao je on.

Zajednica opština nije tijelo koje mijenja propise, pojasnio je Đorđević.

-Zajednica opština je na usluzi opštinama u Crnoj Gori, kako bi se koordinisale aktivnosti, kao i da se uoče neki nedostaci, da opštine zajednički rade na tome da se ka nadležnom organu, a to je Skupština Crne Gore, usmjere zahtjevi, kako bi normativno rješenje izmjenila i dala povoljnije okolnosti, pod kojima funkcionišu lokalne samouprave, informiše Đorđević.

Rukovodstvo Opštine je generalnoj sekretarki Zajednice opština Mišeli Manojlović ukazalo na potrebu jačanja uloge Zajednice u odnosima sa Vladom i Skupštinom Crne Gore.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here