Bolnica Meljine mora biti brend Herceg Novog

Podršku borbi za spas Bolnice Meljine, kao i Instituta „Dr Simo Milošević“ danas su zajedno pružili predstavnici zaposlenih u Bolnici, lokalne uprave, SO Herceg Novi, gradske Turističke organizacije i turističke privrede. Zajednička poruka je da Bolnica Meljine mora da postoji kao brend grada i u punom kapacitetu i da sa Institutom Igalo bude nosilac zdravstvenog turizma Crne Gore.

Sastanak u velikoj sali SO HN

Sa sastanka Vladi Crne Gore upućeno je otvoreno pismo koje je pročitao predsjendik SO HN Ivan Otović.

Miloš Konjević, Ivan Otović, Zoran Lazarević

Sindikalnu borbu za očuvanje Bolnice Meljine, kako u medijima, tako i na protestima, radnici vode već nekoliko godina, a sad su došli u situaciju da su njihova radna mjesta ugašena novim konkursom, priča predsjednica Sindikata Bolnice Meljine, Slavica Drobnjak.

Kako je kazala, niko od nadležnih nije pozvao radnike na dijalog, niti je neko predložio socijalni program, kroz koji bi radnici unutar ustanove napravili reorganizaciju i prekvalifikaciju.

– Očekujem da resorna ministarstva nađu način da Bolnica Meljine opstane, da budu preuzeti svi radnici, jer po meni nema viška. Ako sjednemo za sto, napravimo socijani program, možda ćemo naći radnika koji ne može da pokrije određenu službu, da je višak u njoj. Tu očekujem pomoć lokalne uprave, da pomogne da tom radniku nađemo posao – navodi ona.

Slavica Drobnjak

Drobnjak je pozvala predstavnike lokalne uprave da se beskompromisno bore za očuvanje Bolnice i Instituta, ustanova od čijeg opstanka zavisi i egzistencija mnogobrojnih mladih koji su tu zaspoleni.

Dr Ljubinka  Krivokapić je istakla da su zaposleni  dali maksimum za opstanak Bolnice te da vjeruje da će konačno riješiti to pitanje. 

Ljubinka Krivokapić

-Smatramo da  Bolnica mora da postoji, kao brend grada u punom kapacitetu. Ono što treba da postoji u ovom gradu je i hirurško odjeljenje, interno i porodilište za  koji se ovaj grad toliko borio.  Ne smijemo dozvoliti da u 21. vijeku izgubimo i jedan život u transportu. Borićemo se do kraja, poručila je dr Krivokapić i najavila novi sastanak u Ministarstvu zdravlja kojem će prisustvovati zajedno sa  dr Slobodanom Bulatovićem i medicinskom direktoricom dr Oliverom Elez. 

Očekuje da će njihova borba imati pozitivan epilog jer, kako poručuje, Herceg Novi ima sve uslove da postane grad u koji žele svi da dolaze i da dobije Bolnicu onakvu kakvu grad zaslužuje. 

Agonija zdravstva u Herceg Novom predugo traje, a po tom pitanju ništa se ne rješava, naglasio je vd direktora Instituta “Dr Simo Milošević” dr Savo Marić.

Savo Marić

-Imali smo nekoliko sastanaka sa nadležnima u Podgorici, upoznali ih sa svim problemima, predložili rješenja. Za svako ponuđeno rješenje, dobili smo odgovor da treba da konsultujemo zakon. Još uvijek ne sumnjam u dobru namjeru Podgorice, ali gubimo vrijeme. Naša borba se nastavlja i ovim putem tražim još veću slogu svih Novljana, istakao je dr Marić.

Nosilac medicinskog turizma, o kojem je više puta bilo riječi na svim nivoima u Crnoj Gori, ne može biti niko osim Instituta i bolnice Meljine, dodao je Marić.

-Institut nije na Zabjelu ili Koniku i to treba da shvate nadležni iz Podgorice. Zdravstveni turizam bez Instituta Igalo ne postoji! Sve ostale zdravstvene i druge ugostiteljske ustanove su samo pomoćni objekti u realizaciji ponude. Herceg Novi kao grad od oko 40 hiljada stanovnika, ne da zaslužuje, već ima potrebu za bolnicom. Isto tako, kada dođe veliki broj turista ljeti, gdje ćemo ih zdravstveno zbrinuti? Bez dolaska stranih gostiju i pacijenata u Institut nema velike zarade nama kao gradu. Ako nemamo bolnicu, gosti iz inostranstva ne mogu doći. Ako nemamo zdravstvo, ako nemamo Institut Igalo, poučeni svim štetnim privatizacijama u gradu, treba kao grad da stavimo ključ u bravu. Moramo se ujediniti, ovo je životno pitanje svih nas, zaključio je Marić.

Odbornik Zoran Lazarević je kazao da građani, lokalna vlast i zaposleni u Bolnici Meljine traže da Vlada ispuni ono što je obećala, da sačuva bolnicu i uvede je  u sistem javnog zdravstva ali u njenom punom kapacitetu.  Smatra da se samo transparentnim i otvorenim dijalogom nadležnih organa CG, lokalne uprave i predstavnika Bolnice ovaj problem može riješiti.

Zoran Lazarević

-Očigledno je da se problem  ne može riješiti ukoliko se on ne otvori. Ovo što se desilo sa bolnicom i odlukama  Ministarstva zdravlja je pokušaj da se taj problem zatvori. Nije bilo potrebe da raspisuju oglas dok se ne održi sastanak oko reorganizacije Bolnice Meljine. Nije bilo potrebe da upadnemo u veći problem nego što smo ga do sada imali. Nadam se da će kroz dijalog nadležni doći do boljeg rješenja jer sva logika jasno nalaže da bolnica mora da radi u punom kapacitetu, kazao je Lazarević.

Kako je rekao, ne može se o statusu radnika govoriti naknadno već je potrebno jasno definisati kad i u kojim rokovima će biti riješen. 

-Kvalitet bolnice treba učiniti boljim i za to smo se od početka borili. Nisu ovo jednostavne  stvari,  bolnicu koja je bila gotovo izgubljena vratiti u siistem javnog zdravstva sa punim kapacitetom i odgovornošću i svim osobljem ali i Institutu kao poslovnom partneru. Zato u ovom procesu treba da učestvuju svi, zaključio je Lazarević.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here