BEZ POZITIVNIH POMAKA U OBLASTI DIGITALNIH MEDIJA

Neregulisana registracija portala, pritisci na zaposlene, neplaćeni rad, loš položaj frilensera, te nedostatak podataka o finansijskom poslovanju, problemi su koji su obilježili i ovu godinu u digitalnim medijima.

Zaposleni u digitalnim medijima i dalje rade u jednako lošim uslovima, prisutan je rad na crno, zarade su i dalje ispod prosjeka, pritisci su očigledni, a prekovremeni i neplaćeni rad su gotovo konstanta, neki su od nalaza ovogodišnjeg izvještaja „Novi mediji – stari problemi 2021″Sindikata medija Crne Gore.

-Digitalni mediji u Crnoj Gori doživjeli su najveću ekspanziju u godini koja je za nama. Za samo četiri godine, od kada se sprovodi ovo istraživanje, broj portala u Crnoj Gori, upisanih u evidenciju nadležnih organa, porastao je sa 40 na 104. Najveće promjene zabilježene su tokom posljednje dvije godine. Portali čine 50% ukupnog broja medija u Crnoj Gori što dovoljno govori o uticaju koji oni imaju na informisanje i kreiranje javnog mnjenja.

Sa sindikalne tačke gledišta, portali su vjerovatno jedno od najnesigurnijih mjesta za rad medijskih radnika.

-Veliki broj zaposlenih u ovim medijima radi na crno, s obzirom na to da nemaju ugovore o radu i nisu osigurani. Takođe, radni dan zaposlenih u portalima u prosjeku traje duže, zaposleni rade i vikendom, pritisci na njih su veći, posebno zbog brzine objavljivanja informacija, dok su zarade na jako niskom nivou i ispod prosjeka.

Digitalni mediji u Crnoj Gori zapošljavaju najviše frilensera, koji se pominju samo u jednom zakonu, a prinuđeni su da rade za više medija ne bi li omogućili sebi dostojanstvenu zaradu.

-Iako ih zakonodavstvo u dovoljnoj mjeri ne prepoznaje i ne štiti, crnogorska medijska scena može se pohvaliti dobrom mrežom slobodnih novinara. Ne postoji zvanična statistika o njihovom broju, ali je Sindikat medija Crne Gore oformio posebnu mrežu članova koji su slobodni novinari i s njima pokušava da utvrde koji su najveći problemi i mogući načini njihovog rješenja.

Istraživanje SMCG sadrži niz preporuka čiji je cilj unapređenje položaja zaposlenih u digitalnim medijima.

-Država mora donijeti podzakonske akte kojima bi se bliže regulisao postupak registracije portala. Potrebno je zakonski zaštiti frilensere kojih će u narednim godinama biti sve više. Država, vlasnici medija i zaposleni u portalima moraju prepoznati i na vrijeme reagovati na izazove koje donosi digitalizacija radnih mjesta i digitalna ekonomija.
Izvještaj je dio programa “Union to Union – Recruitment and Organizing campaign in CEE 2021”, koji se sprovodi uz podršku Međunarodne federacije novinara (IFJ), Union to Union-a i Sindikata novinara Švedske, a autorka je Bojana Laković Konatar.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here