У ОПШТИНИ ОПТИМИСТИ: ПОЧЕЛЕ ПРИПРЕМЕ 53. „ПРАЗНИКА МИМОЗЕ“

Foto: Arhiva RTHN

Иако је тешко предвидјети какви ће у фебруару и марту бити епидемиолошка ситуација и мјере, почеле су припреме за предстојећи „Празник мимозе“. Формиран је Oрганизациони одбор фестивала, чији чланови су се и данас састали.  

Предсједник Општине Ставан Катић, у разговору за РТХН истиче да је „Празник мимозе“ у Херцег Новом и претходних година увијек био приоритет.

– Пошто смо одлучили да износ средстава предвиђених буџетом за новогодишње празнике преусмјеримо ка социјално угроженом становништву и да сву дјецу до петог разреда обрадујемо новогодишњим поклонима, ми смо се већ фокусирали на припрему и праћење  активности око организације 53. „Празника мимозе“. Формиран је Oрганизациони одбор који је до сада одржао два састанка и већ су дате одређене смјернице, под условом да епидемиолошке мјере буду дозволиле организацију. У сваком случају ми смо оптимисти да ће се то десити и да ће мјере које су сада на снази до тада попустити, како би Херцег Нови поново дочекао бројне туристе и одржао своју традиционалну манифестацију. Она је одавно превазишла оквире не само Херцег Новог већ и Црне Горе, за „Празник мимозе“ знају сви у региону, и они који већ годинама долазе чекају да виде на који начин планирамо следећe издање.

Иако ће трајати краће, неће изостати традиционалне феште и квалитетни програми.

– Врло брзо ће се изаћи са конкретним програмом дешавања за „Празник мимозе“, који ће по садашњим пројекцијама почети средином фебруара и трајати негдје до почетка марта. Већ је пуно програма који треба да буду, почевши од традиционалне бербе мимозе и феште од мимозе, рибе и вина, преко бројних спортских такмичења, до концерата и позоришних представа. На затварању ће највјероватније наступити Жељко Јоксимовић који је требало да наступи на затварању 2020. године, али смо због епидемиолошких мјера тада морали да одустанемо јер је кренула корона. За отварање има више опција. Представници Херцег феста и Туристичке организације прикупљају и размотриће понуде које треба да достави неколико извођача. Циљ нам је да пред Нову годину организујемо конференцију за новинаре на којој ћемо најавити детаљан програм 53. „Празника мимозе“. Већ постоји интересовање и наших градова пријатеља, посебно из Новог Места који треба да буду учесници нашег фестивала, чиме  потврђујемо добре релације са нашим побратимским градом са којим смо ове године потписали нови споразум у области туризма и прославили пуних 50 година сарадње. Планирано је да организујемо и Дане Београда, а постоји и интересовање из Санкт Петербурга да и њихове позориште гостује пред затварање празника. Још увјек се све договара, али сигуран сам да ће бити пуно наших пријатеља који су и раније долазили и надам се да их пандемија неће спријечити да опет дођу.

Катић очекује да ће „Празника мимозе“ бити, ако не у форми и обиму на које смо навикли претходних година, увијек постоји алтернатива, а колики ће бити буџет знаће се након усвајања буџета Општине Херцег Нови.

– Ми дефинитивно не можемо прекинути ту везу и традицију која тако дуго траје, тако да је организација „Празника мимозе“ приоритет који се мора у наредном периоду завршити. Не одустаје се од традиционалног концепта, употпуњеног новинама које су се у претходном периоду показале као успјешне. Са Институтом „Др Симо Милошевић“ се потписује споразум око организације маскенбала, ту су и спортске манифестације, трка карића и, на затварању, спаљивање крневала. 27. децембра је заказана сједница Скупштине општине и чекамо да се усвоји буџет. За све културне манифестације које се одржавају током 2022. године предвиђено је око 250.000 еура, а ту је уврштен и програм „Празника мимозе“. Секретарка за културу треба да уради процјену у зависности од осталих информација. То је још отворено питање док не стигну процјене и не направи се финансијски план, али све ће бити познато до организације преса и званичног програма, поручио је предсједник Општине Херцег Нови.

НАСЛОВНА ФОТОГРАФИЈА – ФБ ПРАЗНИК МИМОЗЕ

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here