Zakonske procedure kočile pristizanje pomoći

Na brojna pitanja građana koja su postavljali dok je požar buktio na Žvinjama, zašto ne stiže pomoć države i zašto se ne angažuju kanaderi iz Hrvatske, odgovor leži u neprikladnoj proceduri koja je na snazi i koju moraju da ispoštuju iz Službe zaštite i spasavanja sa lokalnog nivoa kako bi dobili pomoć. I dok komandir mora da napusti požar da bi pisao zahtjeve za pomoć koji moraju proći više nivoa odobravanja, kanaderi iz susjedne države ne mogu da pristignu jer procedura propisuje da prvo moraju biti iskorišćeni svi resursi sopstvene države. I dok sekunde odlučuju, papirologija koči ono što ljudstvo na terenu ne može da dopusti već se odvažno, sopstvenim snagama, bori da zaštiti građane, imovinu i prirodu.

Požar na Žvinjama koji je buknuo u nedelju, tek je jutros u 7:00 sati u potpunosti ugašen, kazao je u Novskom jutru RTHN Zlatko Ćirović, komandir Službe zaštite i spasavanja, a situacija na terenu pokazala je da se mogu osloniti na sopstvene i snage svojih kolega, mještana i lokalnih privatnika, ali veoma malo i na državu.

– To je loše jer sistem treba da počiva na državi pa onda na lokalnim zajednicama. Imamo u Zakonu operativne jedinice, prva je civilna zaštita koja ne postoji u državi, druga je Služba zaštite i spasavanja… Imamo sreću da je naša Služba solidno opremljena i dobro funkcioniše. Opština HN je prepoznala važnost i ulaže u nju, a kao dugogodišnji pripadnik prepoznao sam da zavisimo samo od sebe, sve ostalo su pusta obećanja. Čuli ste da su ponudili pomoć sa državnog nivoa, ali sve se na tome završilo.

Foto: arhiva RTHN

U trenucima kada je svo ljudstvo na terenu, pa čak i pripadnici koji su na bolovanju nude pomoć da dođu, komandir mora napustiti požar i baviti se procedurom.

– Tog dana sam bio na terenu, na Žvinjama gdje je bio požar. Procedura ide tako da ja moram da siđem sa terena, odem u kancelariju da podnesem zahtjev Direktoratu za zaštitu i spasavanje da mi je potrebna pomoć. Oni taj zahtjev proslijede Ministarstvu odbrane kako bi oni odobrilio svoje vazduhoplove, javi Direktoratu da su odobrili i onda ih šalju. Rekao sam im da nemam vremena da se bavim tim stvarima i da ovakve situacije treba da izbjegnu birokratiju, ali procedura je takva.

Veoma često, premda nije njihov domen posla, asistiraju Službi hitne medicinske pomoći jer na taj način štite interese građana i gostiju, služe svom gradu, ali ne traže proceduru jer je ljudski život iznad procedure, objašnjava komandir Ćirović.

– Zamislite slučaj kada je ugrožen ljudski život, a mi tražimo proceduru. To je apsurd, to su situacije u kojima sekundi odlučuju. Upravo tako funkcioniše država u ovakvim situacijama. Zato kažem, samo lokalna samouprava je ta koja će da stane iz ovoga grada u ovakvim situacijama. Ne bježimo od državne pomoći i ona je uvijek dobrodošla, ali ona se svodi na konferencije, priče, projekte koji su uglavnom mrtvo slovo na papiru.. Prave se nacionalne strategije, ali niko nikada nije pozvao nekoga iz lokalne zajednice da učestvuje u njenoj izradi, a mi smo ti koji znaju šta su nam prioriteti, šta nam treba i koji su naši problemi. I kako da očekujete da nacionalne strategije budu efikasne i kvalitetne ako nemate učešće lokalne zajednice.

Foto: Zlatko Ćirović, komandir Službe zaštite i spasavanja

Tokom požara u nedelju, njihove kolege iz Hrvatske su bile u kontaktu sa predsjednikom Opštine Stevanom Katićem, kazao je komandir Ćirović.

– Ponudili su pomoć, međutim procedura nalaže da se prvo iskoriste resursi na nivou države, a kako nisu iskorišćeni, kanaderi iz Hrvatske nisu mogli da naprave let iznad opožarenog područja. Treba znati, jer građani to ne znaju, kanaderi kada naprave let, samo ublaže stanje. Na svaki požar ovog tipa, kao što je bio na Žvinjama, mora se „nogom ući“ na opožareno područje. Tek tada požar može biti u potpunosti ugašen.

Komandir Ćirović je zahvalio svim kolegama jer su pozivi stizali iz svih crnogorskih gradova, a posebno kolegama iz Tivta i Kotora koji su bili na terenu i pomagali, mještanima, Vodovodu i lokalnim privrednicima Braći Bokić, Slobodanu Radoviću Krušu, Ivanu Mandiću.

– Oni su dali svoja vozila i tehniku, nisu čekali ni trenutka, nisu gledali ni gdje im vozila idu u tom trenutku, a teren je bio loš.

Uputio je apel građanima da se pridržavaju odluke o zabrani loženja na otvorenom i vode računa kako ne bi dolazilo do ovakvih situacija. U slučaju potrebe, pripadnici Službe zaštite i spasavanja su dostupni non stop na broju telefona 123.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here