ZA ULAZAK U CRNU GORU IZ VELIKE BRITANIJE OBAVEZAN NEGATIVAN PCR TEST

Ministarstvo zdravlja je donijelo novu mjeru u cilju spriječava unošenja i širenja korona virusa, kojom crnogorski državljani i stranci koji dolaze u Crnu Goru iz Velike Britanije moraju imati obavezan negativan PCR test ne stariji od 72 sata. Kako je saopšteno na konferenciji za novinare koja je počela u 15 sati, ostale mjere ostaju na snazi do 10. februara.
Situacija je stabilna ali i dalje ozbiljna, saopštio je državni sekretar Ministarstva zdravlja Borko Bajić.
-Imamo i dalje veliki broj oboljelih i veliki pritisak na zdravstveni sistem – dodao je on.
Direktor IJZ Igor Galić je kazao da je epidmiološka situacija u zemlji složena i ukazuje na to da nema mjesta opuštanju.
-Vidimo da je epidemijska kriva zadnjih nedelja u blagom padu, povećan je broj oporavljenih a pada i broj hospitlaizovanih i aktivnih slučajava koji je sada 7986, a krajem novembra je bio 11700 – dodao je Galić.

Lokalna transmisija je povećana u nekim opštinama a najpogođenije su Cetinje i Podgorica i zamolio je građane tih opština da se strogo pridržavaju propisanih mjera.

Ipak kako je rekao, 14-odneva stopa kumulativne incidencije je niža.

Dr Galić je kazao da od svih nas zavisi kako će se situacija razvijati te da će uskoro početi masovna vakcinacija. Pozvao je građane da se vakcinišu, kako bi se epidemija savladala a naši životi vratili u normalni kolosjek.

Kako je kazao dr Bajić, u našu državu prvo stiže Fajzerova vakcina.

-Crna Gora će dobiti 5 800 doza Fajzer vakcine, a od drugih proizvođača dovoljne količine da se vakcinišu prioritetne grupe koje su naznačene u strategiji, kazao je dr Bajić.

Još uvijek nije poznat tačan datum kada stižu prve vakcine, što zavisi od brojnih faktora, kazao je dr Bajić i objasnio da vakcinacija zahtjeva određene preduslove i uslove.

-Nadležni preduzimaju sve da bi se imunizacija na terenu sprovodila kako treba, a tiče se edukacije, provjere uslova u zdravstvenim ustanovama i slično.

Objasnio je zašto u Crnu Goru prvo stiže Fajzerova vakcina.

-To su vakcine koje su dobile sve sertifikate SZO i prošle kontrole, zato je i prva koja stiže, a za sve ostale vakcine u toku je proces dobijanja setifikata. Naše zakonodavstvo je usko vezano za zakonodavtsvo EU pa Zakon za ljekove u Crnoj Gori propisuje da mehanizam registracije u našoj zemlji ide najbolje i najbrže kada se posjeduje sertifikat dobre proizvođačke prakse koji je provjeren od strane neke od zemalja EU, kazao je dr Bajić.

Kad god je moguće pokušavamo da nađemo kadar i specijaliste da ih uputimo na ispomoć u barsku bolnicu, ali smo kadrovski ograničeni kada je riječ o infektolozima, pulmolozima, anesteziolozima, kazao je dr Bajić. On je dodao da u Crnoj Gori radi šest pulmologa.

-Radimo intezivno i na nivou Komisije i u okviru direktnih kontakata između Ministarstva zdravlja i bolnica. Ministarska zdravlja, koja je pulmolog, u svom gustom rasporedu pokušava da makar jednom sedmično posjetu jednu od bolnica, da direktono vidi kakvo je stanje.

Rad dječijih igraonica i dalje je zabranjen, kazao je dr Galić, jer postoji osnovna razlika između vrtića i igraonice a to je da djeca nisu iz istog „životnog habitusa“.

-To znači da su djeca stalno u istom kontaktu, a u igraonicama su djeca koja mogu doći iz drugog grada i slično, što je epidemiološki rizik.

Kako bi uspjeli da otkriju da li je riječ o novom soju korona virusa, IJZ je poručio „termo fišer“ PCR testove koji mogu da izraze sumnju da je osoba zaražena novim sojem, kazao je dr Galić.

-Oni detektuju tri antigena na omotaču korona virusa, ako su dva pozitivna a „s“ antigen negativan, to pobuđuje sumnju da je osoba zaražena novim, mutiranim sojem. Testove smo dobili prošle sedmice, za koga imamo sumnju, te uzorke skupljamo, potom šaljemo na analizu u instituciju u Berlinu sa kojima IJZ ima potpisanu saradnju, kazao je dr Galić.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here