Vaterpolisti Crne Gore obezbijedili vizu za OI u Parizu

Vaterpolisti Crne Gore u osmini finala šampionata u Dohi pobijedili su Rumuniju 12:9. Time su izborili plasman u četvrtfinale Svjetskog prvenstva i ujedno osigurali vizu za Olimpijske igre u Parizu.

„Ajkule“ će peti put za redom predstavljati Crnu Goru na Olimpijskim igrama, od Pekinga 2008. do Pariza 2024. godine, i jedina su reprezentacija koja će ići na sve Olimpijske igre od nezavisnosti.

Crnogorski vaterpolisti do četvrtfinala bili su drugoplasirani u C grupi sa dva trijumfa i porazom. Savladali su, nakon boljeg izvođenja peteraca, Sjedinjene Američke Države 16:15 i Japan 13:11, a jedini poraz doživjeli su od Srbije 14:6.

Rumunija je bila trećeplasirana u D grupi – pobijedila je Kazahstan 25:3, a izgubila od Mađarske 15:8 i Italije 16:10.

Bilo je drame u duelu sa Rumunijom, koja je išla na sve ili ništa, bila pod manjim pritiskom, i koja je odigrala napadački izuzetnu prvu četvrtinu – rival je imao i tri gola prednosti, 4:1 i 5:2.
U drugoj četvrtini su “ajkule” pokazale da su bolje, i dobile su je 4:1, zahvaljujući raspoloženim Perkovićem i Averkom.
Kada je Ukropina u trećoj četvrtini pogodio za 9:7 i prvi put donio dva gola prednosti, izgledalo je da je otpor Rumuna slomljen.
Međutim, u narednih pet minuta i 44 sekunde, naš tim nije postigao gol, srećom protivnik nije bio tako ubojit kao u prva dva perioda, ali dovoljno dobar da smanji na 9:8 uoči poslednjih osam minuta.
I sve do poslednjeg minuta je bilo neizvjesnosti, a kada je 64 sekunde do kraja Matković sa igračem više pogodio za 12:9 sve je konačno bilo gotovo.
Po tri gola postigli su Averka i Perković, dva Ukropina, po jedan Matković, Vasilije Radović, Popadić i Mačić.

U četvrtfinalu Crna Gora će igrati sa Španijom, prvoplasiranom selekcijom grupe A.