UZ STIHOVE I IDEJA ZA NOVU MANIFESTACIJU U HERCEG NOVOM

„Hercegov vijenac“ ispleli su sinoć biranom poezijom Bećir Vuković, Milica Kralj, Višnja Kosović, Jovan Vučurović, Milun Đurđevac i Teodora Kovač na književnoj večeri održanoj u kući Iva Andrića. Uz stihove, objelodanjena je i ideja da pjesnički susreti budu još edna manifestacija koja će se održavati u Herceg Novom, gradu pisaca i umjetnika.

Brojne su definicije poezije, ali je najsnažnija ona da je „poezija najljepši atom svijeta“ koju je izrekla pjesnikinja Isidora Sekulić, kazala je u uvodnom dijelu Milica Kralj, književnica, potpredsjednica UKCG i urednica Književne tribine Riječ UKCG.

– I ko zna koliko definicija poezije postoji, jer svaki pjesnik ima svoj unutrašnji imperativ i intuitivno ili instiktivno osjećanje tog najljepšeg atoma na svijetu, kazala je Kralj.

Istakla je da je čast biti i govoriti poeziju u posvećenom prostoru kakav je kuća Iva Andrića, koje je svetilište književnosti i ovog puta mjesto gdje su se okupili članovi Udruženja književnika Crne Gore (UKCG).

– Pjesme koje smo govorili kreću se od tradicionalnog do postmodernističkog izraza. Svi pokreti teorije književnosti našli su odraz u pjesmama koje su pročitane. Za ovakve večeri svi mi biramo pjesme koje mogu naći odraz kod slušalaca i koje su u dosluhu sa publikom koja dolazi da nas čuje, jer ona je jedan od glavnih sudionika, ona i sluša i promišlja i ocjenjuje šta smo mi to rekli, kazala je Kralj.

Podsjetila je i da se juče navršilo 38 godina od smrti velikog pjesnika i pisca Branka Ćopića.

– To je jedan od najvoljenijih, najtiražnijih pjesnika, onaj koji je bio zaneseni dječak u bašti sljezove boje, kojem je Andrić pomogao u trenutku kada su ga progonili zbog jeretičke priče. Tada mu je rekao „Piši romane, a ne priče, jer romane ionako niko ne čita“, podsjetila je Kralj.

Sve što izgovaramo su riječi, a pjesnička je odnos kako one između sebe funkcionišu i kakvu sliku stvaraju, kazao je Bećir Vuković, predsjednik Društva srpskih pjesnika i pisaca Crne Gore i Hercegovine, član UKCG i Pokreta pjesnika svijeta.

– Ona je kao „zlatnik koji predstavlja svoju vrijednost” što bi rekao Pol Gomeri (Jean Pol Gomerieux), dakle ne kao novčić koji traži pokriće, već zlatnik. Tu je najvažniji odnos riječi i stvaranje slika, onda majstori prave svoja djela. To je radio Stevan Raičković, koji je takođe bio vaš sugrađanin, kao i mnogi drugi koji su ovdje stvarali, kazao je Vuković.

Istakao je da je kao član Pokreta pjesnika svijeta, mnogo putovao, a da je njegova ideja da grad pisaca dobije i manifestaciju susreta pjesnika.

– Centar tog pokreta je u francuskom gradu Setu koji je na obali Sredozemnog mora,  a koji je sličan Herceg Novom. Zašto i Herceg Novi, poput Seta da ne bi dobio i manifestaciju pjesničkih susreta, kazao je Vuković.

Jovan Vučurović, književnik, novinar i političar, govorio je poeziju sabranu u svojoj knjizi.

– Radi se o knjizi koja je sublimacija nečega što sam radio prethodnih 25 godina, koju sam i objavio na nagovor Bećira, inicijatora večeri pjesnika u Herceg Novom. Nadam se da će ubrzo izaći i druga knjiga, samo da ne pretjeramo u tom tempu. Mislim da u Herceg Novom, gradu pjesnika, pored niza manifestacija postoji prostor za one koje će biti poput ove večeri jer poezija ne može lako zamrijeti pa kakva god vremena bila i u Crnoj Gori i u svijetu. Želim da ohrabrim i organizatore i inicijatore ove manifestacije da nastavimo i naredne godine, kazao je Vučurović.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here