UPOZORENJE: HITNO UKLANJANJE GNIJEZDA ŠTETNOG ORGANIZMA BORA

Iz Uprave za bezbijednost hrane, veterinu i fitosanitarne poslove apeluju na držaoce bilja i druge zainteresovane strane da ukoliko primjete gnijezda štetnog organizma bora – (Thaumetopoea pityocampa) koja se lako primjećuju, potrebno ih je što prije mehanički ukloniti, odnosno odsjeći i zapaliti.

Kako je navedeno u saopštenju, ukoliko nisu u mogućnosti da to sami urade, s obzirom da ova štetočina zimska gnijezda formira pretežno u vrhu krošnje ili u gornjoj trećini krošnje, mole građane da se obrate Upravi za inspekcijske poslove, odnosno Inspekciji za šumarstvo, lovstvo i zaštitu bilja ili lokalnim komunalnim službama. 

Gusjenice su obrasle žarnim dlakama, koje mogu izazvati razne alergijske reakcije na koži, upozoravaju iz Uprave. Prilikom uništavanja gnijezda, osobe koje ih iskidaju i uništavaju obavezno treba da zaštite dijelove tijela izložene direktnom kontaktu sa gusjenicama (lice i ruke).

Štetni organizam bora – Thaumetopoea pityocampa jedna je od najznačajnijih štetočina bora. Rasprostranjen je u području Mediterana i uglavnom ga ima tokom cijele godine. U posljednjih nekoliko godina zabilježeno je njegovo pojačano prisustvo, koje je vjerovatno izazvano relativno toplim zimama, ali i nedostatkom njihovih prirodnih neprijatelja.

Ovaj štetni organizam se najradije zadržava na crnom boru, ali napada i druge vrste pinusa. U prvom redu slabija stabla, a prilikom masovne pojave i potpuno zdrava. Napadnute grane se za veoma kratko vrijeme osuše, a ukoliko se to ne spriječi, može dovesti do propadanja cijelog stabla. U vrijeme masovne pojave može nanijeti velike štete šumama..

Pojavljuje se u drugoj polovini jula i avgusta, zavisno od uslova sredine. Nakon kopulacije ženka polaže jaja u tzv. jajnim leglima. Obično položi 70 do 300 jaja tako što slijepi nekoliko iglica bora u vidu valjka dužine 3 do 4 centimetra. Gusjenice se pile otprilike nakon mjesec dana i hrane se u blizini jajnog legla ovogodišnjim iglicama. Mladi izbojak se osuši, a gusjenice se sele na novo mjesto. To rade još nekoliko puta i kada pređu u treći larveni stupanj, počinju da prave gusjeničje gnijezdo (zapredak). U zapretku ostaju do kraja razvića i isključivo noću izlaze da se hrane jedući cijele iglice. Ukoliko su spoljni uslovi povoljni, ne prestaju sa ishranom ni tokom zime. U februaru počinju da odlaze u zemlju radi čaurenja, odnosno prelaska u stadijum lutke. Gusjenice se kreću u povorkama. U slučaju da i na jednom stablu stablu ponestane hrane sele se na drugo, takođe u povorkama. Leptiri izlijeću tek u toku jula. U manje povoljnim uslovima gusjenice se mogu naći na borovima do maja.

Ovoj vrsti odgovara suvo vrijeme, pa se u sušnim godinama može jako namnožiti. S obzirom da zimu provode u gnijezdima na granama, zima je najbolje vrijeme za njihovo mehaničko uništavanje.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here