UMJESTO U KONTEJNERU OTPAD U RIJECI

Neodgovorno odlaganje otpada velikih trgovačkih lanaca u Herceg Novom, nerijetko znači da se on nađe u rijeci Sutorini ili duž javnih površina. Takva slika izaziva neprijatan osjećaj mještanima i gostima, a znači i dodatan posao radnicima Čistoće. U više navrata reagovala je Služba za inspekcijske poslove, a za ovakav prekršaj predviđena je novčana kazna od 500 eura.

Najviše pritužbi građana odnosilo se na nelegalno olaganje otpada kraj objekta Voli u Sutorini. Milovan Benderać, v.d. direktora Čistoće, kaže da je najveći problem što se kontejneri prepune pa vjetar raznosi otpad.

– To su kontejneri na otvorenom, ne mogu ih zatvoriti jer stave više otpada nego što je predviđeno pa vjetar ponese karton, najlon i slične materijale u rijeku. Naši ljudi moraju da siđu u kanal rijeke, tako je bilo prije tri dana kada su dvije ekipe i poslovođa čistili otpad i na tom poslu proveli pet sati. Čistili su padine uz kanal i kanal i učinili da to oped izgleda kako treba.

Objašnjava da su nadležnima u trgovačkim objektima ukazali na problem i razgovarali sa njima, te očekuju da će situacija biti bolja.

– Menadžment ove kompanije kaže da će se potruditi da u buduće adekvatnije odlažu otpad i da će nas ažurnije pozivati za odvoz. Nadam se da će naše aktivnosti čišćenja, pa ako treba i njihovog kruga oko objekta, što je njihov posao, ali pristajemo, jer želimo bolju situaciju.

Zamjenik načelnice Službe za inspekcijske poslove Darko Klasić ističe da su više puta tokom prošle godine izlazili na teren, djelovali preventivno ali i prekršajno kažnjavali.

– Više puta smo kažnjavali firmu Voli upravo zbog nepropisnog odlaganja otpada jer se često desi da on bude nabacan i ako dune malo jači vjetar, završi u rijeci. Potom radnici Čistoće moraju da uđu u korito rijeke i pod otežanim uslovima izvlače taj otpad, kazao je Klasić.

Objasnio je da sličan problem imaju i kada je u pitanju objekat „Cash and carry“ u Zelenici, gdje reaguju i po prijavi te mjesne zajednice ali i građana.

Objasnio je da je visina kazne u ovom slučaju 500 eura za pravno lice odnosno 30 eura za odgovorno lice.

– Razumijemo da je obim posla veći, da su to firme koje imaju dosta zaposlenih i gledamo da reagujemo preventivnim mjerama, ali one često ne mogu da se sprovedu i dolazi do sankcionisanja. Sve firme su dužne da sklope ugovor sa Čistoćom o načinu i vremenu odvoženja otpada i na tome insistiramo. Ukoliko se ugovor ne poštuje, Služba za inspekcijske poslove izlazi na teren, sačinjava zapisnik i sprovodi mjere i sankcije u skladu sa zakonom, objašnjava Klasić.

Redakcija RTHN je pitanja uputila i menadžmentu kompanije Voli te očekujemo i njihove odgovore.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here