Učenje kroz stihove i glumu je lako i nezaboravno

Učenje na drugačiji način, kreativniji i  interaktivan, može biti uspješan način savladavanja gradiva, ali i sticanja opšte kulture, važnih vrijednosti i vrlina. U OŠ „Orjenski bataljon“, na poziv bibliotekarke Sanje Radović, gostovao je glumac i pjesnik Dejan Đonović koji je znao kako zabaviti osnovce i naučiti ih da vole poeziju i pozorište.

U vremenu tehnološkog razvoja kada je uvreženo mišljenje da djecu ništa izvan toga ne interesuje, Đonović zaključuje da su djeca i dalje željna  komunikacije, pažnje i interakcije samo je potrebno nai način kako da im se priđe.

– Bilo je to divno druženje uz stihove, ja sam i malo glumio, a nadam se da su svi po nešto naučili jer se i tako može učiti. Djeca su željna komunikacije, interakcije i mislim da je to nešto na čemu treba da bude zasnovana škola – na interakciji i razmjeni onoga što znaju i osjećaju. Zato mislim da škole trebaju da promjene sistem, a mislim da je pozorište tu kao stvoreno da pomogne, da se nađe kao neki prijatelj, asistent. Mislim da je to pravi način da današnju djecu odmaknemo od ekrana i te vrste lake zabave koja ne potencira razvoj i razmišljanje, kazao je glumac Đonović.

Pred najdražom i najzahtjevnijom publikom kakva su djeca, nije lako igrati jer oni vrijeme ne poklanjaju nezanimljivim stvarima, kazao je Đonović

– Djeca nemaju strpljenja da se pretvaraju, nemaju vremena. Dječije vrijeme djetinjstva nije baš dugo i oni negdje instiktivno osjećaju da nemaju puno vremena za stvari koje mogu da se odnose na strpljenje da nekoga ispoštujete ako vam nije interesantan i ako ne možete ništa da naučite od njega.

Učenici mlađih razreda uživali su u programu Druženje s piscem, sa njim recitovali, pjevali i zabavljali se, a najviše im se svidjela pjesma Trema.

Kreativan rad sa djecom, kroz druženja sa piscima i edukativne pozorišne predstave, ima dvostruki učinak –zabava i sticanje znanja koje je daleko od uobičajenog načina učenja.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here