U Podgorici uručena priznanja za transparentnost lokalnih samouprava

NVO Aktivna Zona ovih dana održava Festival lokalne demokratije, koji okuplja raznovrsnu publiku, uključujući građane, nevladine organizacije iz Crne Gore i regiona, predstavnike/ce lokalnih samouprava i nacionalnih institucija.

Kako je saopšteno iz lokalne uprave, jedna od ključnih tema ovog programa je „participativna politika na lokalnom nivou“. Tokom prvog dana predstavljene su Preporuke za unapređenje mehanizama participacije građana u procesima donošenja odluka, te uručena priznanja najotvorenijim opštinama, a među njima i Opštini Herceg Novi.

Aktivna zona je u okviru prvog dana Festivala lokalne demokratije uručila priznanja za tri crnogorske opštine sa najvišim nivoom razvijene lokalne demokratije (otvorenosti i transparentnosti). Cilj ove inicijative je da istakne dobre prakse lokalnih samouprava, doprinoseći ukupnoj promociji dobrog upravljanja i transparentnosti.

U ime tri opštine, priznanja su primili: 1. mjesto: Slobodan Delić (predsjednik Opštine Plužine); 2. mjesto: Stanislava Bardić (menadžerka opštine Bar); 3. mjesto: Mirko Mustur (potpredsjednik Opštine Herceg Novi).

Ove opštine su osvojile najviše bodova u okviru šest prioritetnih tema koje smo ocjenjivali putem dostupnosti dokumenata na veb stranicama lokalnih samouprava, a to su 1) Skupština opštine, 2) Budžet, 3) Borba protiv korupcije, 4) Opšte informacije, 5) Javne nabavke, 6) Javne rasprave, javni konkursi i saradnja sa NVO.

– Čast nam je što je Opština Herceg Novi prikazala vrlo dobar rezultat i zauzela treće mjesto u okviru istraživanja „Indeks otvorenosti i transparentnosti crnogorskih opština“. Veoma nam je korisno što ste, uz istraživanje, uradili i preporuke šta bi bilo dobro da uradimo kako bismo unaprijedili dostupnost Opštine Herceg Novi i njenih servisa građanima, jer sve što radimo – radimo za njihovo dobro. Želim istaći i da je Herceg Novi od 2015. godine član ALDE, odnosno Asocijacije za lokalnu demokratiju. Uz to je turistički grad, grad festivala, istorije i tradicije, sa značajnim brojem gradova prijatelja i pobratima, grad koji je na listama više Evropskih kulturnih ruta. To pokazuje našu otvorenost ka svim ljudima dobre volje i težnji da poboljšamo rad u svakom segmentu razmjenom iskustava i dostupnošću – naglasio je potpredsjednik Mustur.

Opštinu Herceg Novi je, uz potpredsjednika Mustura, predstavljao i Jadranko Tomašević ispred Odsjeka za informacione sisteme i informisanje.

Ovaj trodnevni događaj posvećen je temama: „Promovisanje vrijednosti lokalne demokratije, decentralizacije i povećane participacije građana u procesima donošenja odluka o javnim pitanjima“. Ključne teme tokom tri dana su: prvog dana Lokalna demokratija; drugog Zaštita životne sredine, urbanizam i održivi razvoj na lokalnom nivou, a trećeg Sloboda govora i lokalni mediji.

U uvodnom izlaganju izvršni direktor Aktivne zone, Miloš Marković je istakao da organizacijom ovog festivala žele da doprinesu jačanju lokalne demokratije u Crnoj Gori, ističući ulogu koju svaki pojedinac ima u oblikovanju budućnosti svoje zajednice.

– Udruživanje građana na lokalnom nivou predstavlja srž demokratskog procesa. Kada se ljudi udruže i aktivno uključe u donošenje odluka koje utiču na njihov život, stvara se osjećaj zajedničke odgovornosti i solidarnosti. Ova solidarnost, ova zajednička svijest o potrebama i prioritetima naše zajednice, čini temelj za izgradnju inkluzivnije i održivije društvene zajednice – kazao je Marković.

U ime Centra za građansko obrazovanje obratio se programski direktor Petar Đukanović, koji je istakao da se ključne inicijative za demokratizaciju i evropeizaciju društva dešavaju upravo na lokalnom nivou i da je veoma bitno nastaviti u promovisanju i afirmisanju vrijednosti za koje je Aktivna zona u okviru projekta zalaže.

U ime Ministarstva javne uprave, v.d. generalna direktorica Direktorata za razvoj i saradnju sa NVO, Lidija Ljumović izrazila je veliko zadovoljstvo što ima priliku da otvori jedan ovakav događaj i kazala da su ova i slične inicijative na lokalnom nivou ključne u cilju poboljšavanja odnosa između građana, nevadinih organizacija i lokalnih samouprava.

Tokom prve panel diskusije predstavljen je „Izvještaj i preporuke za unapređenje lokalne demokratije u Crnoj Gori“, a na panelu su govorile Hakile Resulbegović (Institut Damar), Zorana Marković (Centar za razvoj nevladinih organizacija) i Marija Janković (Međunarodni republikanski institut).

U okviru drugog panela razgovarano je na temu „Zapuštena demokratija: Uloga i položaj mjesnih zajednica u Crnoj Gori i regionu“, sa Aleksandrom Đekićim iz Bečejskog Udruženja Mladih, Marijom Popović Kalezić iz Centra za građanske slobode, Milanom Mijajlovićem iz NVO „Volim Danilovgrad“, i Predragom Tomovićem iz „Oči Podgorice“.

Program se nastavlja danas sa temom „Zaštita životne sredine, urbanizam i održi razvoj na lokalnom nivou“, dok je treći dan Festivala posvećen temi „Sloboda govora i lokalni mediji“.

Projekat „Partnerstvo za lokalnu demokratiju“, koji realizuje NVO Aktivna zona je podržan kroz program „OCD u Crnoj Gori – od osnovnih usluga do oblikovanja politika – M’BASE“ koji sprovode Centar za građansko obrazovanje – CGO, Friedrich-Ebert-Stiftung (FES), Centar za zaštitu i proučavanje ptica Crne Gore i Politikon mreža. Projekat finansira Evropska unija u Crnoj Gori, a kofinansira Ministarstvo javne uprave Crne Gore.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here