U Lubardinom legatu u Beogradu izložba „Novljani u Beogradu“

“Guitar art festival” u Beogradu i “Guitar art summer fest” u Herceg Novom nesporno pripadaju onima koji se ne propuštaju, a uzajamno se podržavaju i prepliću, promovišući oba grada s mnogo uvažavanja i ljubavi.

Beogradski festival će  pod sloganom „Etno“  ove godine trajati od 17. do 21. maja. Izvođači na 23. festivalsko izdanje stižu iz 20 zemalja svijeta, a objedinjuju španski flamenko, portugalski fado, grčki buzuki, argentinski tango, rusku balalajku i balkanski etno. Podsjetićemo, “Guitar art festival” priznat je kao jedan od pet najznačajnih festivala gitarske umjetničke muzike u svijetu, čemu su doprinijeli koncerti najpoznatijih gitarista među kojima su Pako de Lusija, Sting, Enio Morikone, Mariza, Tomi Emanuel, Luz Kasal, Rosenberg Trio i mnogi drugi.

Osnivač i direktor i beogradskog i hercegnovskog “Guitar art summer fest”a , Boško Radojković, sa svojim kreativnim timom ne propušta priliku da tokom manifestacije u Beogradu promoviše Herceg Novi i novske stvaraoce.

Tako će ove godine u tradicionalnom festivalskom segmentu “Guitar visul art” biti predstavljeno zajedno troje hercegnovskih umjetnika. Od 13. maja do kraja festivala, 21. maja, u galerijskom prostoru u Legatu Petra Lubarde izlagaće Vanja Berberović, Boris Šuberić i Vitka Vujnović.

O ovom programskom segmentu u Beogradu i u Herceg Novom brine Ljubica Lazić, a uz najavu ovog programa navodi da svako od troje autora „u svom formatu i mediju beleži grad umetnosti Herceg Novi u kome je letnji “Guitar art summer fest” zauzeo svoje mesto“. Zapaženo i zasluženo, dodajemo, jer  su i na hercegnovskoj Kanli kuli, u Starom gradu, na tvrđavi Forte mare, nastupali najveći u regionu i Evropi, od Miroslava Tadića i Vlatka Stefanovskog, od Srđana Bulatovića i Darka Nikčevića, od “No border” orkestra do Rozenberg tria i fado dive Dulse Ponteš.

Pripremi izložbe „Novljani u Beogradu“ pun doprinos dala je Ljiljana Marinović, vlasnica galerije „Sue Ryder“ u kojoj su izlagali ovi autori, a koja je od početka domaćin hercegnovskih sadržaja “Guitar visual art”-a .

U tekstu koji prati izložbu Marinović, između ostalog, navodi da radovi troje autora nose u sebi “refleksiju talasa, galebova, raširenih jedara, bitvi, festivala, krovova, đardina, ulica, portuna, oriđinala, kula,  rascvalih bogumila, žutih limunova, zrelih naranči“ nose „otvorena vrata Herceg Novog, prozore okrenute jugu, ruke pune zagrljaja, hljeb i so za goste, tišinu punu zvuka, u srcu bez granica, u zvonicima koji vuku pogled nebu, u skalinima kojima se penjemo od Škvera do Belaviste, pa dalje do Španjole…“

Vanja Berberović Šuberić, koja je završila Fakultet primenjenih umetnosti i dizajna u Beogradu, smjer primjenjena grafika i fotografija i imala tri samostalne izložbe, povodom susreta sa beogradskom publikom komentariše da nema ničeg prirodnijeg od zvuka gitare koji se odbija „od vrelog kamena Starog grada Herceg Novog. Zvuci zrikavaca i “Guitar art” su jednostavno sastavni dio hercegnovskog zrelog ljeta!“

Boris  Šuberić kaže da on priča „mediteransku storiju Jadrana, Boke Kotorske, Herceg Novog, jer je to svijet ispunjen vedrinom i bokeškim šarmom.“

-Nemam savršen sluh, niti umijem da sviram, zato svoju muziku naslikam. “Guitar art” u Herceg Novom za mene je prava inspiracija, objašnjava Šuberić.

Beogradska izložba Vitke Vujnović, novinarke i publicistkinje koja se slikarstvom, kako kaže bavi iz ljubavi potvrdiće još jednom njeno objašnjenje:

– Moje  slike su  najčešće odraz moje ljubavi prema ljudima i gradovima, posebno  Herceg Novom i Beogradu, prema novskoj kulturnoj sceni, festivalima i posebno “Guitar art summer fest”-u koji  od osnivanja ima posebno mjesto među novskom publikom, možda baš zbog tog snažnog kreativnog preplitanja neobičnih, jedinstvenih  energija koje nose i Beograd i Herceg Novi, poručuje Vujnović.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here