У херцегновском Дому здравља слаб одзив за ММР вакцинацију

Иако је епидемија малих богиња проглашена у земљама региона у којима је регистровано преко 4,6 хиљада обољелих, у Црној Гори је ситуација стабилна. Из Института за јавно здравље су истакли да су одмах по потврђивању случаја оболијевања дјетета у марту, предузете све неопходне мјере како би се спријечило даље ширење болести.

Како је казала педијатар у Дому здравља Херцег Нови, др Маја Поповић, с обзиром на актуелну епидемиолошку ситуацију у земљама у окружењу, Босни и Херцеговини, Србији, Албанији, било је за очекивати да се први случај појави и код нас. Из тог разлога, у посљедњем периоду је посебно наглашена потреба за предузимањем превентивних мјера како би се спријечило ширење ове заразне болести.

-Институт за јавно здравље већ дужи времески период позива родитеље дјеце који нису примили ММР вакцину у регуларном року. Прва доза се прима између 12. и 15. мјесеца, друга пред упис у први разред. Одзив је јако мали, па су из Института за јавно здравље били сумњичави да ми као изабрани тимови недовољно позивамо, те су ту одговорност преузели на себе. Међутим, одзив и даље у принциоу нема и поред порука које буду послате родитељима да дођу током викенда када им одговара, ми имамо једну или неијдну вакцинацију током викенда, казала је др Поповић.

С обзиром на тренутну епидемилошку ситуацију код нас и у региону, став Института за јавно здравље је да дјеца приме вакцину са навршених 12 мјесеци, без одлагања.

-Суштина је да чак планирају да се раније даје бустер доза, што значи да ће се бебама у току прве године дати једна доза, а затим ће бити вакцинисане по плану имунизације, са 12 мјесеци и пред упис у први разред. Прозор око друге године је нешто што родитељи очекују, јер сматрају да ММР вакцина има везе са проговарањем, проходавањем, због чега им одговара да дјете што касније прими вакцину, да би били сигурни да она неће утицати на развој дјетета. Суштина је да не утиче, дјеца ће једнако проговорити и проходити независно кад је приме, истиче др Поповић.

Било који стрес, невезано за вакцине, може бити окидач за развој болести.

-Било која врста стреса у каснијем животном добу, као окидачи за дијабетес којег све више имамо. Дакле, ако вам се дјете у другој, трећој, петој години добије дијабет, сигурно није примио вакцину, али је имао неку врсту стреса. Стрес и код нас и код дјеце у 21. вијеку је окидач за многе болести. Страх родитеља је оправдан али мислим да треба да имамо повјерења у људе који се баве медицином и стоје иза онога што причају, закључила је др Поповић.

Подсјећамо, од 5. априла је на интернет страни Института за јавно здравље Црне Горе  могуће пратити обухват вакцинације против морбила, заушки и рубеле (ММР), у узрасним категоријама, почев од особа рођених 2000. године.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here