U hercegnovskom Domu zdravlja slab odziv za MMR vakcinaciju

Iako je epidemija malih boginja proglašena u zemljama regiona u kojima je registrovano preko 4,6 hiljada oboljelih, u Crnoj Gori je situacija stabilna. Iz Instituta za javno zdravlje su istakli da su odmah po potvrđivanju slučaja obolijevanja djeteta u martu, preduzete sve neophodne mjere kako bi se spriječilo dalje širenje bolesti.

Kako je kazala pedijatar u Domu zdravlja Herceg Novi, dr Maja Popović, s obzirom na aktuelnu epidemiološku situaciju u zemljama u okruženju, Bosni i Hercegovini, Srbiji, Albaniji, bilo je za očekivati da se prvi slučaj pojavi i kod nas. Iz tog razloga, u posljednjem periodu je posebno naglašena potreba za preduzimanjem preventivnih mjera kako bi se spriječilo širenje ove zarazne bolesti.

-Institut za javno zdravlje već duži vremeski period poziva roditelje djece koji nisu primili MMR vakcinu u regularnom roku. Prva doza se prima između 12. i 15. mjeseca, druga pred upis u prvi razred. Odziv je jako mali, pa su iz Instituta za javno zdravlje bili sumnjičavi da mi kao izabrani timovi nedovoljno pozivamo, te su tu odgovornost preuzeli na sebe. Međutim, odziv i dalje u princiou nema i pored poruka koje budu poslate roditeljima da dođu tokom vikenda kada im odgovara, mi imamo jednu ili neijdnu vakcinaciju tokom vikenda, kazala je dr Popović.

S obzirom na trenutnu epidemilošku situaciju kod nas i u regionu, stav Instituta za javno zdravlje je da djeca prime vakcinu sa navršenih 12 mjeseci, bez odlaganja.

-Suština je da čak planiraju da se ranije daje buster doza, što znači da će se bebama u toku prve godine dati jedna doza, a zatim će biti vakcinisane po planu imunizacije, sa 12 mjeseci i pred upis u prvi razred. Prozor oko druge godine je nešto što roditelji očekuju, jer smatraju da MMR vakcina ima veze sa progovaranjem, prohodavanjem, zbog čega im odgovara da djete što kasnije primi vakcinu, da bi bili sigurni da ona neće uticati na razvoj djeteta. Suština je da ne utiče, djeca će jednako progovoriti i prohoditi nezavisno kad je prime, ističe dr Popović.

Bilo koji stres, nevezano za vakcine, može biti okidač za razvoj bolesti.

-Bilo koja vrsta stresa u kasnijem životnom dobu, kao okidači za dijabetes kojeg sve više imamo. Dakle, ako vam se djete u drugoj, trećoj, petoj godini dobije dijabet, sigurno nije primio vakcinu, ali je imao neku vrstu stresa. Stres i kod nas i kod djece u 21. vijeku je okidač za mnoge bolesti. Strah roditelja je opravdan ali mislim da treba da imamo povjerenja u ljude koji se bave medicinom i stoje iza onoga što pričaju, zaključila je dr Popović.

Podsjećamo, od 5. aprila je na internet strani Instituta za javno zdravlje Crne Gore  moguće pratiti obuhvat vakcinacije protiv morbila, zauški i rubele (MMR), u uzrasnim kategorijama, počev od osoba rođenih 2000. godine.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here