„TV UČIONICA“ – ZA PRAVILAN RAZVOJ MOTORIKE I GOVORA DJETETA NAJVAŽNIJA JE POSVEĆENOST RODITELJA

Kako prepoznati slab motorički i govorni razvoj kod djeteta, tema je na koju odgovor nudimo u emisiji „Tv učionica“ RTHN urednice Drinke Krivokapić. Današnje vrijeme donijelo je nove načine zbrinjavanja djeteta pa im zabavu i društvo često prave sadržaji sa mobilnih telefona, kompjutera, tableta, što je pogubno za zdrav razvoj djeteta u najranijem djetinjstvu. Savjet naših sagovornica – dr Sonje Vasić Kosać, spec. fizikalne medicine i pehabilitacije, Ane Delić, logopeda i Tatjane Terzić, magistra fizioterapije je da ništa ne može zamjeniti roditeljsku pažnju, njihovu aktivnu posvećenost djetetu i razgovor sa njima.

Holistički pristup djetetu u najranijem uzrastu je veoma bitan, ističe na početku priče dr Sonja Vasić Kosać. Dodaje da je mozak dio organizma koji ima najintezivniji razvoj u periodu nakon porođaja.

– To je dio koji je tada nezreo i pod uticajem spoljnih faktora i biologije dovršava svoj razvoj, a taj dovršetak razvoja je veoma bitan, što roditelji stalno moraju imati na umu. Zato kažemo da je prvih 1000 dana života djeteta najvažnije, od prve do treće godine. To je period kada možemo mnogo toga uraditi, i dobrog i lošeg po razvoj djeteta.

Pojašnjava da je u periodu ranog djetinjstva, svaka funkcija i reakcija povezana jedna sa drugom, a roditeljima je najlakše pratiti motoričku ativnost.

– Kroz to se vidi i kako će se dalje odvijati razvoj govora, fine motorike, emotivno socijalni razvoj. Zbog toga bi roditelji trebali da koriste prednosti koje naša država još uvijek, veoma nesebično daje i da redovno vode dijete na kontrolne preglede. Po zakonu, imamo sedam pedijatrijskih pregleda u prvoj godini i tri patronažna. Roditelji trebaju da iskoriste prisustvo kod pedijatra i pitaju, razgovaraju, učestvuju aktivno, ne samo da sačekaju na kraju zaključak. Mislim da malo zemalja na svijetu ima toliko besplatnih pregleda, kazala je dr Vasić Kosać.

Stava je da cijeli svijet, život, treba da se vrti oko djeteta jer su oni naša budućnost, ali ističe da živimo u vremenu gdje se dosta toga promjenilo i porodica nema više onu vrijednost koju je nekada imala.

– Moramo biti svjesni da je to rizik ovog vremena i da se trudimo da još više vremena posvećujemo djetetu. Nije važno samo zbrinuti djete, već ga i stimulisati i aktivirati. Svi znamo kako se najčešće zbrine dijete, pomoću mobilnih telefona, kompjutera, tableta, a to su kratkotrajni, nimalo dobri niti stimulišući načini.

Nedostatke u motoričkom spektru potrebno je ispravljati u najranijem djetinjstvu, a na koji način se obavlja procjena i određuje rehabilitacija, govorila je Tatjana Terzić mr fizioterapije.

O fazama razvoja govora i nedostacima, kako ih uočiti i kako ispraviti, kada odreagovati, šta roditelji smiju a šta ne bi trebali da rade, govori Ana Delić, logoped.

Pogledajte TV učionicu RTHN urednice Drnke Krivokapić

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here