TREND PADA BROJA OBOLJELIH – U ZELENOJ ZONI 21 OPŠTINA

U Crnoj Gori se nastavlja trend opadanja epidemijske krive. Od decembra, kada smo imali oko 11 hiljada zaraženih, to smo do sada, zahvaljujući restriktivnim mjerama i posvećenosti građana, sveli na ispod tri hiljade, kazala je na konferenciji za novinare epidemiološkinja u IJZ Radica Raičević.

Jedan od dokaza da su dosadašnje mjere, dale konkretne rezultate je činjenica da se Crna Gora, kad je riječ o broju novooboljelih za 14 dana na 100 hiljada stanovnika, bolje rangira od čak 12 zemalja članica EU.

-Iza nas su Francuska, Poljska, Češka, Holandija, Švedska, Mađarska, Bugarska, Hrvatska, Litvanija, Slovenija, Estonija, Kipar. Kad se Crna Gora poredi sa zemljama regiona, opet smo u boljoj situaciji. Broj zaraženih u posljednih 14 dana, u odnosu na našu državu, veći je u Hrvatskoj, Srbiji, Sloveniji i Sjevernoj Makedoniji, rekla je dr Raičević.

Broj novooboljelih od korone u Crnoj Gori na 100 hiljada stanovnika iznosi 437,6 što je najmanja vrijednost, odnosno najbolji rezultat, od septembra 2020. godine. Od 24 opštine u Crnoj Gori, u zelenoj zoni je čak 21 jedna. Jug Crne Gore je skoro kompletan u zelenoj zoni.

Crna Gora druga u regionu po broju testiranih
Prosječan udio novoregistrovanih slučajeva u ukupnom dnevnom testiranju se sad kreće od 10 do 15 odsto. U regionu najviše testiranih u odnosu na milion stanovnika bilježi Slovenija, a na drugom mjestu je Crna Gora. Iza nas su Srbija, Hrvatska i Sjeverna Makedonija.

Smanjena zauzetost postelja sa 70 odsto na 48 odsto
Poboljšanje epidemiološke situacije ogleda se i u smanjenu oboljelih koji se liječe u zdravstvenim ustanovama. U prosjeku, zauzetost postelja opredijeljenih za KOVID-19 u cijeloj državi iznosi oko 48 odsto, odnosno od 788 ležećih postelja u KOVID-19 odjeljenjima bolnica, popunjeno je 379. Ovaj procenat donedavno je bio oko 70 odsto. Sada je smanjen za petinu.

U Crnoj Gori su do 22. aprila date 58.732 doze vakcina protiv korona virusa, saopšteno je na konferenciji za medije. Od toga, broj datih prvih doza je veći od 39.000, a kompletno vakcinisanih je preko 19.400.

Astra Zeneka vakcinom, zaključno sa 21. aprilom, vakcinisalo se preko 17.600 građana. Sputnjik V vakcinom prvu komponentom je vakcinisano preko 6.700 građana, a drugom preko 6.300 osoba. Kineskom Sinofarm vakcinom vakcinisano je preko 27 hiljada građana.

Sinofarm vakcine treba da stignu do kraja mjeseca, u količini od 200 hiljada.

Napominje se, da alergija na penicilin nije nešto zbog čega se ne smije primiti vakcina Sputnjik V, ali se primaju uz pojačan ljekarski nadzor. Na osnovu brojnih parametara ljekar donosi odluku da li da se primi vakcina, a preporuka je da osoba koja je alergična mora sačekati pola sata na licu mjesta primanja vakcine.

Vršilac dužnosti Uprave za inspekcijske poslove Ilir Harasani je istakao obaveze Inspekcije u danima pred nama.

-Bili smo mišljenja da treba da se uđe u popuštanje mjera, ali smo takođe i konstatovali da moramo pojačati nadzor. Uprava za inspekcijske poslove će da pojača nadzor, pogotovo što se tiče predstojećih praznika, za 1. maj i Vaksrs. Biće aktivne mobilne ekipe, koje će činiti i inspektori iz drugih gradova. Fokus kontrola će biti na primorju i Podgorici, jer se u tim gradovima najviše očekuje veći broj ljudi i veći broj turista iz regiona – rekao je Harasani.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here