TLO U BRODOGRADILIŠTU ČISTO DO KRAJA JUNA

Sutra će iz Bijele isploviti brod Šenon river sa 6 000 tona preostalog grita skladištenog u krugu nekadašnjeg Brodogradilišta. To je treći brod koji je stigao u Bijelu u posljednjih desetak dana, čime je nakon šest mjeseci pauze nastavljen izvoza grita i kontaminiranog zemljišta za Sevilju.  

Aneksom ugovora koji su danas potpisali Agencija za zaštitu životne sredine i kompanija Valgo, Crna Gora je dobila veće garancije da će remedijacija tla biti završena do 30. juna.

Dinamika odvoza varirala je od samog starta, za prve tri godine, odnosno do kraja 2021. godine odvezeno oko 60 hiljada tona, a tokom januara još 25 hiljada, kazao je direktor Agencije za zaštitu životne sredine, Milan Gazdić.

– Nastavićemo sa odvozom kontaminiranog zemljišta. Nadam se da ćemo uspjeti sve da završimo do kraja juna, do kada smo i obezbjedili sredstva Svjetske banke – informiše on.

Na dinamiku odvoza umnogome je uticala pandemija, usljed koje su povećane cijene na svjetskom tržištu, a time i cijene prevoza.

– Bilo je jako teško obezbjediti brodove i lokaciju za skladištenje materijala. Ljudi iz Valga su uspjeli da obezbjede sve dozvole i grit i kontaminirana zemlja sada odlaze za Španiju – navodi Gazdić.

Na tlu Brodogradilišta preostalo je još oko 40 hiljada tona otpada, odnosno kontaminirane zemlje, opasnih ulja i mazuta. Gazdić informiše da će između 12. i 14 februara doći naredni brod, kada će biti i nastavljen utovar opasnih materijala.

Kako je ranije saopšteno iz Valga očekuje se dolazak još sedam ili osam brodova za izvoz preostalog opasnog otpada.

Projekat remedijacije u nekadašnjem Brodogradilištu Bijela počeo je sredinom 2018. godine a posao je povjeren francuskoj kompaniji Valgo. Sa posljednjim utovarom na Šenon river iz Bijele je izvezeno oko 68.000 tona grita.

Remedijacija tla dio je projekta „Upravljanje industrijskim otpadom i čišćenje“, koji realizuju Ministarstvo ekologije, prostornog planiranja i urbanizma i Ministarstvo finansija i socijalnog staranja iz kredita Međunarodne banke za obnovu i razvoj. Za sprovođenje je zadužena Agencija za zaštitu životne sredine.

Cilj projekta je konačna sanacija i remedijacija četiri  „crne ekološke tačke“ a pored Brodogradilišta to su, Rudnik „Šuplja stijena“, Termoelektrana Pljevlja (deponija pepela i šljake Maljevac) i Kombinat Aluminijuma Podgorica, kao i rješavanje pitanja tretmana opasnog otpada. Za posao u Bijeloj Svjetska banka je opredjelila 23 miliona eura.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here