Свјетски је дан хране – „Не оставити никога иза себе“

Владе, приватни сектор, академска заједница, цивилно друштво и појединци морају да раде заједно у солидарности како би дали приоритет праву свих људи на безбједну храну, правилну исхрану, мир и једнакост, водећи посебно рачуна о најугроженијима међу нама, поручено је из Института за јавно здравље поводом Свјетског Дана хране који се ове године обиљежава под слоганом „Не оставити никога иза себе“.

Свјетски дан хране обиљележава се од 1981. године, у преко 150 земаља свијета. За датум његовог обиљежавања, 16. октобар, симболично је узет дан када је  1945. године основана Свјетска организација за храну и пољопривреду.

Према подацима Свјетске организације за храну и пољопривреду, преко три милијарде људи широм свијета, што је око 40% свјетске популације, не може себи да приушти здраве и безбједне намирнице што, директно гледано, доводи до малнутриције. У свијету гладује око 811 милиона људи, а само током 2021. године, око 193 милиона је било принуђено да се ослони на хуманитарну помоћ.

Овогодишњи Свјетски  дан хране дочекујемо у времену када се глобална безбједност и доступност хране суочава са многобројним пријетњама. Растуће цијене хране, енергије и сировина за производњу доприносе традиционалним покретачима свијетских криза као што су климатске промјене и сукоби. Такође, пандемија КОВИД-19 наставља са негативним утицајем на укупну ситуцију, наглашавајући повезаност која постоји између економије и здравља свих нас.

Како се са креирањем свијести о доступности безбједне хране и правилне исхране  за све, креће од дјетињства, љекари Института за јавно здравље Црне Горе ће ове, као и претходних година, обиљежити овај дан заједно са  предшколским и школских установама кроз заједничке  едукативне активности које ове установе организују поводом Свјетског дана хране.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here