Suvenir – sjećanje na mjesto i vrijeme u kome smo bili

U projektu Stari zanati čuvari kulturne baštine, koju realizuje NVO Mare Mare u toku su radionice za izradu suvenira.

Kako objašnjava koordinatorka projekta Dubravka Raičević, uzrada suvenira započeta je kroz korišćenje tehnika šivenja, veza i heklanja.

– Predmete smo izradile u našim radionicama prethodnih pet mjeseci. Naše suvenire radimo pomalo zaboravljenim tehnikama starih zanata sa ciljem da sačuvamo, ali i afirmišemo to kulturno nasljeđe Herceg Novog, Boke i Crne Gore – navodi ona.

Suvenir, kažu znalci, mora da pripada domenu asocijativnog, dakle predmet koji izaziva sjećanje na mjesto i vrijeme u kome smo bili. Sam materijal, izgled i fizičke karakteristike dobro urađenog suvenira trebalo bi da budu na neki način sublimat podneblja koje prezentuje.

Riječ je, uglavnom, o predmetima koji ukazuju na oblast ili grad u koji se putovalo ili odmaralo. Mogu to biti pisani vodiči i mape, razglednice, oslikane majice, šolje, tanjiri, unikatna keramika s tipičnim motivima, modeli starih brodova, kopije starog novca, starih maraka, lutke u narodnoj nošnji, minijaturne replike umjetničkih djela, grbovi, kape, kopije znamenitih gradjevina, ali i kamenje, kao ono sa Partenona (čije je uzimanje istina najstrože zabranjeno i kažnjivo).

– Suveniri su, takođe, i vrećice punjene lavandom, markeri za knjige, podmetači, jastuci i torbe sa detaljima koji asociraju na more i Boku, odnosno sve ono što izrađuju polaznice radionica i što će javnost moći da vidi na izložbi na kraju projekta – najavljuje Raičević.

Projekat „Stari zanati čuvari kulturne baštine” implementira se u sklopu Regionalnog programa lokalne demokratije na Zapadnom Balkanu – ReLOaD 2, koji finansira Evropska unija, a koji sprovodi Program Ujedinjenih nacija za razvoj (UNDP). U Crnoj Gori ovaj program realizuje se u partnerstvu sa 15 lokalnih samouprava, podijeljenih u pet klastera među kojima je „Coastal Mates” koji čine opštine Herceg Novi, Kotor, Tivat i Budva. 

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here