Smotra folklornih ansambala Boke kruna cjelogodišnjeg rada

Sa željom da svoj rad prezentuju u najboljem svjetlu, smotre bokeljskih ansambala nastavljene su sinoć koncertom najstarijih članova.

U prepunoj sali Doma kulture u Bijeloj nastupilo je pet ansambala iz Boke kotorske;  hercegnovski ansambli: KUD „Igalo“, KUD „Ilija Kišić“, KUD „Sloga“, Kulturna mreža Bijela i gosti – folklorni ansambl „Nikola Đurković“ iz Kotora.

Još jednom su na sceni pokazali da se folkloru čovjek mora dati iz duše, igrati iz srca i predati mu se iz ljubavi, da je to mnogo više od pjesme i igre, da nastupi poput ovih smotri, kao i turneje i druženja, stvaraju neprocjenjive uspomene te da je folklor prosto način života. 

KUD „Igalo“ predstavilo se koreografijom Tresenica i Igrama iz Šumadije, a Kulturna mreža Bijela Igrama iz Crne Gore i Igrama iz Plava i Gusinja. KUD „Sloga“ iz Đenovića odigralo je Igre iz Boke, Glamoč i Igre iz dubrovačkog zaleđa , a nastupila je i njihova pjevačka grupa. KUD „Ilija Kišić“ iz Zelenike predstavilo se Igrama iz Spiča, Vrsutom, Biničkom Moravom i koreografijom Bosilegrad, a FA „Nikola Đurković“ iz Kotora Igrama iz Sandžaka, Šumadije i Kumanova.

Predrag Šušić, direktor Udruženja folklornih ansambala Crne Gore i FA „Nikola Đurković“, za RTHN je podsjetio da je ideja o organizovanju ovakvih smotri potekla po uzoru na Smotru folklornih ansambala Crne Gore 2014. godine.

-U poslenjih godinu dana smo se u Udruženju angažovali da vratimo tu ideju, jer je to jako značajno za folklor cijele Crne Gore i očuvanje nematerijalnog kulturnog bogatstva koje imamo i baštinimo. Prethodnog mjeseca smo imali već dvije smotre, jer smo ih razvrstali po uzrasnim kategorijama. U Kotoru smo 12. novembra imali smotru dječjih folklornih ansambala do 12 godina, a sedmicu nakon toga u Tivtu za generaciju od 13 do 16 godina, i to na nivou Crne Gore. Ideja je bila da se ovdje sa svojim ansamblima predstavi Južna regija Crne Gore, znači kompletno primorje, međutim, zbog nekih kadrovskih i materijalnih uslova nismo uspjeli da objedinimo sve do Ulcinja. Ali, odazvali su se svi iz Boke Kotorske, viđen je šaren, prelijep i kvalitetan program i, po reakcijama publike, čini mi se da je bilo uživanje u pravom smislu, kazao je Šušić, i najavio da planiraju omasovljenje, i da to postane regionalni i državni projekat.

Za Vidaka Božovića, koordinatora Južne regije Udruženja folklornih ansambala Crne Gore, koncert u Bijeloj je bio pravi folklotrni spektakl.

-Preko 200 članova učestvovalo je na ovako bitnoj manifestaciji kao što je Smotra folklornih ansambala Boke kotorske. Ovo je samo jedna u nizu aktivnosti koje je Udruženje folklornih ansambala uvrstilo u svoj kalendar aktivnosti, i novom reorganizacijom Udruženja postigli smo jedan od prvih ciljeva – zbližavanje folklornih ansambala i druženje, odnosno međusobno upoznavanje. Prethodile su radionice u Tivtu i Herceg Novom koje su imale za cilj upoznavanje sa radom folklornih ansambala mlađe populacije, djece od 9 do 13, a kasnije od 13 do 16 godina. Raduje veliki broj učesnika i nadam se da će ovakvi susreti postati tradicija. I naredne godine planiramo niz aktivnosti koje će doprinijeti da se afirmiše folklor, kako među mlađom populacijom, tako i među odraslima, poručio je Božović, istakavši da je ovo bila zaista lijepa prilika da se kruniše trud i rad tokom cijele godine.

Da ovakvi koncerti doprinose zbližavanju i proširenju saradnje među društvima, smatra i Nikola Korović, umjetnički rukovodilac KUD „Ilija Kišić“.

-Svaki nastup je priča za sebe, ali večeras je zaista fenomenalan osjećaj, odlično druženje, što je i svrha svega. Što više bude ovakvih koncerata i druženja više je šanse da će kultura opstatu u ovom gradu, a i šire. Vrlo je bitna saradnja, jer udruženim snagama možemo mnogo više nego pojedinačno, što smo i dokazali u par navrata, i mislim da bi lokalna vlast, ali prvenstveno država, trebalo da ima više sluha za ovakve stvari. Jer, mi prvenstveno čuvamo tradiciju od zaborava, dosta omladine sklanjamo sa ulice i smatram da bi to trebalo da bude na prvom mjestu, poručio je Korović.

Sa KUD-om „Sloga“ nastupio je i Đorđe Begu, umjetnik na ljerici, koji već dugi niz godina svira sa prijateljima iz Đenovića kada je riječ o kolu „Linđo“.

-Ja sam bio profesionalni muzičar u Folklornom ansamblu „Linđo“ iz Dubrovnika, i otkako sam u penziji pomažem drugima da nešto nauče, trudim se da prenesem znanje, jer narodno blago je najveće veselje. U Dubrovniku ima mladih koji žele da nauče da sviraju ovaj tradicionalni instrument, a ovdje ih ima dvoje-troje. Međutim, ljudi dođu do momenta kada bi trebalo ići na studije, a folklornom ansamblu trebaju za koncerte, i onda dolazi do mimoilaženja. Ja sam na bini 50 godina i kao folkloraš uživam u tome, pogotovo kada na malom prostoru kao što je Bokokotorski zaliv ima toliko ansambala. Ne govorimo samo o kvalitetu, nego o okupljanju mladosti, da se ne izgubi ona tradicija koja treba da ostane, istakao je Begu.

„Zvijezda“ „Linđa“ je Mario Moskov, najstariji član KUD „Sloga“, dok je najmlađi član njegov unuk Andrija. I on je prezadovoljan koncertom, druženjem, odzivom i reakcijama publike.

– Nema ništa ljepše nego kad vidite ovoliko djece i osmjeha, pet ansambala i 220 učesnika. Inicijativom Udruženja folklornih ansambala, podjeljeni smo na tri regije i sva društva se ovako susreću kao mi ovdje. Kada govorimo o „Linđu“, koreografski je sve odigrano kako treba, ali ja sam tu ubacio malo svoje mašte i nadam se da je ispalo lijepo. To se vidjelo i po publici, i po igračima, i po gostima koji su nam čestitali, zaključio je Moskov.

Organizaciju smotre su pomogli Udruženje žena Bijela – NVO „Ruža vjetrova“, mjesne zajednice Igalo, Zelenika, Kumbor, Đenovići – Baošić, Bijela i Kamenari, a posebnu zahvalnost donmaćini su uputili roditeljima, koji su im najveća podrška.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here