Služba zaštite i spasavanja: Bezrezervno posvećeni u godini izazova

Pripadnici Službe zaštite i spasavanja Opštine Herceg Novi, uspjeli su tokom godine, na pravi način da odgovore izazovima i  blagovremeno reaguju  u brojnim  kritičnim situacijama.

Novski vatrogasci, odnosno, spasioci, su cijelo ljetos bili angažovani u gašenju požara, dok su u sezoni kiša pomogli u slučaju poplava. Česte su i intervencije prilikom zapaljenja dimnjaka i instalacija u stambenim i privrednim objektima, kazao je, gostujući u emisiji Novsko jutro, komandir Službe zaštite i spasavanja Zlatko Ćirović. Osvrnuo se na godinu na izmaku u kojoj su imali puno posla:

– Na naše i zadovoljstvo svih građana, turista uspješno je odrađen posao. Bilo je dosta požara, u većini slučajeva na nepristupačnim terenima. Velike površine su opožarene, što je bilo zahtjevno za vatrogasce. Izazov je bio veliki i uspjeli smo da se izborimo sa svim što nas je snašlo u ovoj godini. Odmah nakon požara, nastupili su kišni dani, došlo je do poplava. Naša služba je i tu reagovala. Radimo završni izvještaj, tako da će biti obuhvaćeno sve  što je bilo tokom godine. Još jednom moram konstatovati da je Služba zaštite i spasavanja pokazala da ima kapaciteta, pripadnici službe, spasioci, odreagovali su profesionalno, ocijenio je Ćirović.

On ističe da su spaseni mnogi objekti, materijalna dobra, a što je najvažnije niko od građana, turista, spasioca, nije zadobio ni jednu povredu u  ovim požarima:

– Bilo je situacija, koje su bile dosta rizične, potencijalne opasnosti bile su prisutne na svakom koraku, a završilo se bez povređenih  i većih materijalnih šteta, kada znamo da se vatrena stihija na opožarenim lokacijama približila i kućama. Pokušavamo da prevaziđemo dječije boljke u ovom poslu. Nadamo se da će u donošenju novih zakona to biti znatno efikasnije riješeno. I ove godine smo imali znatnu pomoć kolega iz susjednih gradova, pilota Vojske Crne Gore, koji su se nesebično zauzeli prilikom gašenja požara. Lokalna samouprava je odradila znajačan dio posla, kao i lokalni privrednici. Svi su se prepoznali da mogu da pomognu, što je bilo od velike koristi i sve službe su se stavile na raspolaganje, podsjetio je Ćirović.

Bilo je situacija gdje se vatra približila na par metara do kuća, kao što je bilo na Njivičkom putu, Podima, u Kamenarima i drugim požarom zahvaćenim, područjima:

– Za nas nema prepreka, na prvoj liniji zaštite, čemu smo bezrezervno posvećeni. Uigrana smo ekipa. Neki momenti su zahtijevali veliki napor, veliko odricanje. Uhapšeno je jedno lice, koje je podmetalo požare. U jednom dijelu sklopilo se, sve što je potencijalni rizik za požare, u jednoj godini, suša i piroman i bura, sve to raspiruje požar da bukti, ali smo uspjeli da se nekako izborimo iz svega toga. Stekli smo novo iskustvo, pogotovo, što su bili pridruženi  i novi pripadnici Službe, pa su i oni vidjeli da je posao jako težak, situacija koja zahtjeva velika odricanja. Mora da se voli ovaj posao, mora da se timski radi. Bilo je to vatreno krštenje, ali na svu sreću, sve se dobro završilo, podsjeća Ćirović.               

On ističe, da zakonska regulativa iz ove oblasti ne prati realnu situaciju na terenu, sa kojom se suočavaju spasioci, službe i svi ostali. Zakon nije definisan, pa se radi  na tome da se promijeni. Konkretno, u slučaju požara, država zahtjeva da se iscrpe svi resursi na nivou države, pa tek onda da se potraži međunarodna pomoć.  

– Nama je u jednom trenutku ponuđena i pomoć od strane Republike Hrvatske, a kako nismo bili iscrpili resurse, na nivou države, tako nismo ni mogli dobiti pomoć naših komšija. Radi se da se promijene propisi. Zakon je donesen 2007. godine, mnogo se promijenilo u sistemu. Sve zemlje imaju Zakon o zaštiti od požara i Zakon o vatrogascu. I mi to tražimo, kako bi se položaj vatrogasca što bolje definisao. Kod nas je dosta izostavljeno. Nastojimo da sa državnim institucijama kreiramo i zakon od požara i zakon o vatrogascu, gdje bi sistem bio sveobuhvatniji. Službe na lokalnom nivou su nosioci ovog sistema i ukoliko se desi neki akcident prve su na udaru službe. Država bi trebalo da bude nosilac sistema, da država ima operativne jedinice i u sinergiji sa lokalnim zajednicama da dejstvuje, tamo gdje je potrebno, smatra Ćirović.

 Hercegnovska Služba je adekvatno opremljena:   

– Neke službe  su adekvatno opremljene u tehničkom i kadrovskom smislu, mnoge to nisu. Herceg Novi ima sreću da je lokalna samouprava prepoznala značaj Službe zaštite i spasavanja. Jako je bitno da se ulaže u Službu. Naša roba, oprema je skupa i potrošna i konstantno mora da se obnavlja. Za sada se to čini i na dnevnom nivou. Težimo da novu opremu nabavimo kroz lokalnu samoupravu i donacije, naveo je Ćirović.

U okviru Međunarodnog projekta „Flood and fire“ posredstvom Sekretarijata za društvene djelatnosti i  međunarodnu  saradnju Opštine Herceg Novi, Služba je dobila dio opreme, koja će doprinijeti poboljšanju kvaliteta  rada. Zahvalni smo što su prepoznali da treba ulagati u Službu. Sa partnerima u projektu kolegama iz susjedstva, održali smo zajedničke vježbe. U Herceg Novom je odražana  završna vježba, prije toga bila je u Hrvatskoj i Bosni i Hercegovini. Sa kolegama iz okruženja, održali smo konferencije i stručna predavanja, o tome šta bi se trebalo unaprijediti u našem poslu, priča Ćirović.  

U posljednje vrijeme pomažu sugrađanima u poplavljenim objekatima, kada dođe do obilnih padavina. Postavljali su vreće sa pijeskom ispred ugroženih objekata. U pojednim kanalima i potocima dolazi do začepljenja i zbog smeća, koje nesavjesni nelegalno odlažu.

Za vatrogasce, spasioce, spektar poslova je veliki. Opis poslova vatrogasca nije zakonom definisan. U Službi su na raspolaganju 24 sata. Građani mogu non – stop da ih kontaktiraju u Vatrogasnom domu.

– Iako u mnogim slučajevima nije u opisu posla vatrogasaca, oni se odazivaju i izlaze na lice mjesta i sa lijepom rječju se obraćaju. To građani prepoznaju i zahvalni su na pomoći u mnogim situacijama. Mi smo tu zbog građana, objašnjava Ćirović.

U Službi zaštite i spasavanja skreću pažnju građanima da očiste dimnjake, provjere električne instalacije, koje su više od pola uzroka požara:

– Molim građane da ne odlažu pepeo u kontjenere, čime bi mogli da izazovu požar. Upotreba petardi i vatrometa mogu da prouzrokuje neželjene efekte. Molimo roditelje da djeci objasne šta petarde i vatromet mogu da prouzrokuju. Razumijemo dječiju radost oko praznika, ali eksplozivna sredstva mogu da naškode i njima i okolini. Bićemo srećni ako smo prevashodno zdravi, zaštićeni, a ovako se izlažemo riziku, poručio je Ćirović.                                                    

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here