Plan Sanacije – spašavanja, pa restrukturiranje rješenja za Institut Igalo

Zaključak današnje posjete ministra zdravlja dr Vojislava Šimuna i potpredsjednika Vlade za rad, obrazovanje, zdravstvo i socijalu Srđana Pavićevića je da je jedini problem Instituta “Dr Simo Milošević” finansijska situacija, te da su iskristalisana dva koraka koja će ovu ustanovu izvući iz krize. Prvi je Plan Sanacije – spašavanja, (do 10 miliona eura) a zatim Plan restrukturiranja u roku od šest mjeseci, značajno veće vrijednosti.

Potpredsjednik Pavićević je na konferenciji za novinare nakon sastanka sa predstavnicima Instituta kazao da su spašavanje i restruktuiranje Instituta paket ekonomsko-pravnih normi, a inicijalno uključuje 300 hiljada eura deminimis pomoći, koja će služiti da se održi proces rada.

– Prvi dio paketa vezan je za lančani dio koji ima tri koraka, a naredni je projekat spašavanja koji obavezuje državu da isplati do 10 miliona eura pomoći Institutu, kao ulaznicu u proces restruktuiranja. Država ih daje na šest mjeseci, pod uslovom da Ministarstvo zdravlja, kabinet potpredsjednika za rad, obrazovanje, zdravstvo i socijalu, menadžment Instituta i  eksperti uključeni u ovaj problem napravimo zajedno kvalitetan, održiv projekat novog Igala, odnosno novog sadržaja i nove vrijednosti, koju moramo da stvorimo – navodi on.

Rokovi za realizaciju ovih poteza dosta su kratki. Naredni korak je sastanak Komisije za rješavanje statusa Instituta, na kojem će biti virifikovano stanje. Taj predlog će biti proslijeđen Vladi, koja bi do kraja sedmice trebalo da ga odobri, a nakon toga kreiranje aplikacije za pomoć od 10 miliona eura, pojašnjava Pavićević.

– Ta pomoć od 10 miliona ide sa onom deminimus od 300 hiljada, ali je vezana za dvije stvari: da se odblokiraju računi, nastavi kontinuitet rada ali istovremeno je obavezujuća da  u roku od šest mjeseci krenemo sa projektom, da bi on bio kandidovan Agencijama za zaštitu konkurencije i kontrolu kvaliteta. Uz odobrenje da je sve u skladu sa savremenim evropskim standardima iz te oblasti ulazimo u proceduru restrukturiranja na bazi projekta koji smo već donijeli – objasnio je on.

Restrukturiranje ne znači i promjenu vlasničke strukture, a Pavićević uvjerava da je Žarko Rakčević, kao vlasnih 27,4% akcija voljan da učestvuje u realizaciji projekta spašavanja Instituta.

Ministar zdravlja dr Vojislav Šimun kazao je da je cilj posjete bio da prenese predanost svih nadležnih u rješavanju kompleksnog problema i nezavisne situacije u kojoj se nalazi Institut.

– Komisija i Ministarstvo zdravlja su u proteklom periodu preuzeli niz aktivnosti ka rješavanju problema. Komisija će u narednim danima donijeti konačan stav o planu spasavanja Instituta i restrukturiranja koji smo prepoznali i iskristalisali kao jedan od najodrživijih i kvalitetnih. Premijer Milojko Spajić  je iznio jasan stav da neće dozvoliti da Institut doživi sudbinu nekih javnih preduzeća, kao što je bilo u prethodnim vremenima. Ovakvo jedno kvalitetno i održivo rješenje traži izvjestan redosled koraka i postupaka koje Vlada mora sprovesti – kazao je on.

Ministarstvo će, kako je naglasio Šimun, istrajati u tome da dinamika bude na adekvatnom nivou i zamolio zaposlene i cjelokupnu javnost za strpljenje.

Predsjednica Sindikata dr Marija Obradović istakla je da se čulo da stečaj nikome nije opcija, ali da je sada potrebno riješiti egzistencijalne probleme zaposlenih, kojima plate kasne tri mjeseca.

-Ovog trenutka smo dobili rješenja koja govore u prilog da stečaj nije opcija, odnosno dobili smo rješenja kako se u narednom periodu, do šest mjeseci, vidi realizacija plana spašavanja Instituta Igalo i to je za Sindikat vijest koja nas ohrabruje. Predstavnike Vlade smo upoznali sa egzistencijalnim problemima zaposlenih. Imamo ljude koji zbog neprimanja plate tri mjeseca ne mogu osnovna egzistencijalna pitanja da riješe, od dolaska na posao, do plaćanja računa, hrane itd. U vezi sa tom situacijom problem je vrijeme koje je potrebno sačekati da se račun odblokira, odnosno da mi naš zarađeni novac koji „leži“ u Fondu zdravstva, a koji smo zaradili na osnovu rehabilitacija od 5. februara, dobijemo, kazala je Obradović.

Ona je podsjetila da je zakazan protest za 25. mart, te da će organizovati sastanak Izvršnog odbora Sindikata, kako bi definisali šta dalje raditi nakon informacija koje su dobili od ministra zdravlja i potpredsjednika Vlade.

– Učinićemo sve da ne ispaštaju pacijenti ali ponavljam da je zbog situacije u kojoj se nalazimo rad veoma otežan, gotovo nemoguć, zaključila je Obradović.

Izvršni direktor Instituta Igalo Zoran Kovačević kazao je da je ponuđeno rješenje jedino moguće u ovom trenutku u skladu sa zakonom o državnoj pomoći, te da je na zaposlenima, menadžmentu i dobavljačima  da odluče kojim putem treba ići i šta je alternativa.

– Da li je to dovoljno brzo u aktuelnom trenutku možemo pogledati iz dva ugla. Iz ugla zaposlenih i dobavljača možda i nije. Ali ako otvorimo drugu perspektivu, stečaj, postavlja se pitanje šta se tom prilikom dobija. Ako Institut ode u stečaj zaposleni će zarade dobijati tek iz stečajne mase, mnogo kasnije nego što je prvi korak rješenja problema kao i oni dobavljači koji polako gube strpljenje – priča Kovačević.

Očekuje da će svi akteri imati strpljenja i razumijevanja za viziju koja je već nacrtana koracima koji su zakonski utemeljeni.

– Mi smo i ranije imali neke odluke koje su pale na testu provjere zakonitosti iz perspektive Zakona o zaštiti konkurencije. Dogovor koji je ranije sklopljen sa Jugobankom nije usklađen sa zakonskom regulativom koja definiše tu materiju, kazao je Kovačević i istakao da se zna šta je alternativa ako izgube strpljenje.

Komisija za rješavanje statusa Instituta do kraja sedmice verifikovaće današnja rješenja, a nakon toga predlog će biti predat Vladi na usvajanje.

Sastanku su, pored ministra Šimuna i potpredsjednika Pavićevića prisustvovali članovi Odbora direktora Instituta, direktor i predstavnici svih sektora kao i predstavnici Sindikata.

2 COMMENTS

  1. Nema od ovog nista sve sami skup demagoških priča.Kako nekog od ove „gospode“ nije stid da im je čovjek na zadnjem mjestu njihovog razmišljanja?Ne dati platu ljudima skoro pa četiri mjeseca i tražiti od njih da rade je monstruozno i nema opravdanja za njihovo ima vremena.Dritan Abazović je sa svojim iz URA sprečio dogovor sa Jugobankom da srpski pacijenti ne bi dolazili u Igalo a Spajićevi“eksperti“se ponasaju kao da je svijet nastao sa njima sto je bila odlika DPS-a.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here