PROMETEJSKA DJELA HEROJA NOB-A NA ZIDOVIMA GALERIJE „JOSIP BEPO BENKOVIĆ“

Izložba pod nazivom „Sjećanje na NOB kroz umjetnost i svjedočanstva“, upriličena povodom Dana osobođenja Herceg Novog – 28. Oktorba, otvorena je sinoć u galeriji „Josip Bepo Benković“. Postavka fotografija hronološki prati začetak oslobodilačke borbe i oslobođenje grada.

Kustos izložbe Nenad Šerović, na svečanom otvaranju posebno je istakao neke od autentičnih fotografija, na kojima su koliba Jovana Vavića na Mokrom Dolu na Vrbanju, u kojoj je 8. I 9. Septembra 1941. održan prošireni Plenum Mjesnog komiteta KPJ, Kamenska Gomila na kojoj je od 13. do 17. marta 1942. vođena velika bitka između boraca Orjenskog bataljona i italijanskih fašista.

– Fotografije Nikole Đurkovića, Sava Ilića i Daša Pavičića, koji su tragično nastradali 21. januara 1943. godine, tu su i fotografije tri od pet heroina istog imena – Danica, koje su u cvijetu mladosti dale život za slobodu. Fotografije koje predstavljaju veličanstvenu borbu Prve bokeške brigade… – kazao je on.

Posjetioci Galerije imaju prilike da vide scene borbi za oslobođenje Herceg Novog i crnogorskog primorja, a u postavci su i eksponati poput vojničkog opasača i torbe komandanta mokrinskog sektora Orjenskog bataljona Luke Matkovića, teški mitraljez „Maksim“ kruševačkog sektora upotrebljen u brobama 1941. i 1942. godine, kao i tabakeru logoraša sa Mamule.

Kustos Galerije, Jasmina Žitnik kazala je da tema NOB-a i fašizma ne bi trebalo da bude vezana samo za određene praznike.

– Izložena djela su likovni vrijedna, slikana u vrijeme socijalističkog realizma, koji je uzdizao opravdano u svijet ideala motive borbe, stradanja, herojstva i pobjede. Takva pripadaju Olimpu istorije moderne umjetnosti i o njima se i dalje piše. Nose u sebi nedoljivu estetsku stranu slike kao otvorenog prozora i bremenitost značenjima i simbolima – navodi Žitnik.

Izložba u Galeriji „Josip Bepo Benković“ prilika je da se publika prisjeti velike pobjede našeg naroda u Drugom svjetskom ratu, koja je omogućila stvaranje druge Jugoslavije, države zamišljene da počiva na temeljima bratstva i jedinstva južnoslovenskih naroda, vrijednostima proisteklim iz narodnooslobodilačke borbe, kazao je otvarajući izložbu predsjednik Skupštine Ivan Otović

– Postoje različita viđenja socijalističke Jugoslavije i njenog nasleđa, međutim skoro da postoji opšta saglasnost da u tom periodu dolazi do ekonomskog razvoja zemlje, unaprijeđenja obrazovnog i zdravstvenog sistema, velikog iskoraka u poštovanju radničkih prava. Tada rade i stvaraju vrhunski umjetnici i kulturni djelatnici.  Jugoslovensko slikarstvo, vajarstvo, arhitektura, film postaju prepoznatljivi kako na Istoku, tako i na zapadu – istakao je on.

Pored usmenih predanja kultura i umjetnost su najbolji način za prenošenje poruka generacijskog značaja, pa ova izložba predstavlja prikaz podnešene žrtve svih onih koji su ustali protiv okupatora, kazao je Otović otvarajući izložbu.

Moderatorka na otvaranju bila je novinarka i publicista Ksenija Matović.

Na izložbi, koja će biti otvorena do kraja novembra, zastupljena su djela Josipa Bepa Benkovića, Luke Stankovića, Mirka Daljeva, Antona Lukatelija i drugih.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here