Prijateljstvo SMŠ „Ivan Goran Kovačić“ i Srednje ekonomske škole iz Sombora

Povodom završetka projekta “Film i stvarnost – solidarnost” kroz koji je realizovana razmjena učenika SMŠ “Ivan Goran Kovačić” i Srednje ekonomske škole iz Sombora sinoć je u hercegnovskoj školi organizovano druženje i izložba učeničkih radova.
Projekat se realizuje u okviru programa “Superschools“ koji sprovode Regionalna kancelarija za saradnju mladih (RYCO) i njemačka Organizacija za međunarodnu saradnju (GIZ), a finansira ga Evropska unija i njemačko Savezno ministarstvo za ekonomsku saradnju i razvoj (BMZ).


Hercegnovski srednjoškolci bili su gosti Srednje ekonomske škole iz Sombora od 10. do 15. aprila u okviru prve razmjene između dvije partnerske škole a uzvratna posjeta realizovana je od 3. do 8. maja.
Cilj je bio upoznavanje i zbližavanje mladih iz ova dva grada. Učenici su kroz zajedničke aktivnosti učili o solidarnosti, identitetu, ljudskim pravima, rodnoj ravnopravnosti.


Riječ je o prvom ciklusu trogodišnjeg regionalnog projekta u koji je uključeno 60 škola, objasnio je Edin Koljenović, direktor Regionalne kancelarije za saradnju mladih.

Edin Koljenović, direktor Regionalne kancelarije za saradnju mladih

-Svjedočili smo o jednom od najkvalitetnijih programa koje smo podržali, imali smo sjajnu saradnju sa profesorima iz Herceg Novog i Sombora koji su vodili ovaj projekat i čini mi se da postajemo sve svjesniji da bez ovakvog entuzijazma i saradnje mi zapravo ne možemo raditi na onim promjenama koje želimo sa mladim ljudima, a to je da jačamo međusobno povjerenje, da jačamo kapacitete da oni budu aktivni mladi građani, da među njima postoji rauzmijevanje, dijalog i solidarnost, kazao je Koljenović.
Profesorica Sanja Ateljević je kazala da su se trudili da učenici budu različitih obrazovnih profila, i da su u projekat uključeni ekonomski i turistički tehničari, gastronomi, kuvari i gimnazijalci.


-Tokom obje razmjene učenici su kroz razne oblike neformalnog obrazovanja imali priliku da se dotaknu raznih tema, kao što su rodna ravnopravnost, identitet, ljudska prava, multikulturalnost, tolerancija. Bavili smo se i temama, kao što su medijska pismenost, razvijanje kritičkog mišljenja, imali su priliku da se umjetnički izraze kroz literarne i likovne radionice, održane u Kući Iva Andrića, izrađivali su suvenire, razmjenjivali recepte lokalne tradicionalne kuhinje i kuvali u našem školskom restoranu, a kreirali su jedan kratki film o saradnji i solidarnosti koji će biti objavljen na našem školskom sajtu, kazala je profesorica Danijela Uskoković.

Danijela Uskoković, profesorica

Gošće iz Sombora Bojana Stanić i Stamenka Sudar su poručile da je ovo samo početak jednog lijepog prijateljstva koje neće završiti okončanjem projekta.
Cilj je, kako su istakle, da se uspostavi partnerstvo dvije škole a preko škola i partnerstvo i prijateljstvo dva grada.

Direktorica SMŠ „Ivan Goran Kovačić“ Ljiljana Karanović kazala je da su učenici i profesori obje škole kroz realizaciju projekta stekli jedno divno iskustvo i zahvalila kolegama profesorima koji su vodili projekat.

U znak novog, ali kako poručuju, trajnog prijateljstva između učenika i nastavnika dvije škole, zasadili su maslinu u dvorištu SMŠ „Ivan Goran Kovačić“.

U realizaciju prvog ciklusa ovog programa uključene su četiri srednje škole iz Crne Gore, iz Herceg Novog, Bara, Bijelog Polja i Berana.
Tokom tri godine trajanja programa ukupno 200 omladinskih razmjena će biti podržano širom teritorije Zapadnog Balkana.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here