POSLODAVCI ZADOVOLJNI DUALNIM SISTEMOM OBRAZOVANJA

Dualni sistem obrazovanja učenika privrednici Crne Gore ocjenili su visokom ocjenom, a učesnici programa – Privredna komora, Centar za stručno obrazovanje i Ministarstvo prosvjete, nauke, kulture i sporta, kao veoma važan segment kojim obrazovnu ponudu usklađuju sa potrebama tržišta rada u oblasti stručnog obrazovanja.

Riječ je o obrazovnom sistemu koji je već godinama u primjeni i u SMŠ „Ivan Goran Kovačić“, a podrazumjeva da učenik teorijsku nastavu pohađa u školi, a kompletno praktično obrazovanje obavlja kod poslodavaca i za to prima naknadu.

Privredna komora Crne Gore, u saradnji sa Centrom za stručno obrazovanje, organizovala je prezentaciju istraživanja: „Iskustvo poslodavaca koji učestvuju u dualnom sistemu obrazovanja o implemetaciji ovog procesa u Crnoj Gori“.

Istraživanjem su obuhvaćena 134 poslodavca i većina je istakla da su učenici koji su pohađali praktično obrazovanje u njihovim kompanijiama stekli znanja i vještine da mogu efikasno da rade i kod drugog poslodavca, istakao je Vuko Jovanović iz Sektora za obrazovanje i kvalitet Privredne komore.

Kao glavne motive za učešće u programu dualnog obrazovanja poslodavci navode mogućnost da se obrazuje radna snaga za specifično radno mjesto u sopstvenoj kompaniji, obezbijedi osposobljen kadar za privredu Crne Gore i pomoć njenom obrazovnom sistemu, društveno odgovorno poslovanje, te mogućnost umerežavanja sa obrazovnim institucijama i budućom radnom snagom.

Sugestije koje su poslodavci naveli za unaprijeđenje ovog sistema u Crnoj Gori su: podizanje svijesti kod roditelja i djece o važnosti različitih zanimanja; razbijanje predrasuda da samo loši đaci upisuju srednju stručnu školu; manje obaveza u školi za djecu koja pohađaju praksu; mogućnost da privrednik učestvuje u odabiru učenika koji bi obavljali praksu, te važnost unaprijeđivanja načina usmjeravanja djece na određene oblasti i otvaranje mogućnosti za obavljanje prakse u svim srednjim školama, kako bi se učenicima dala prilika da vide i da se upoznaju sa što većim spektrom potencijalnih zanimanja.

Direktor Sektora za obrazovanje i kvalitet Privredne komore Crne Gore, dr Mladen Perazić, istakao je da je princip dualnog obrazovanja poznat širom svijeta zbog svoje sposobnosti da obezbijedi tržište rada, visokokvalifikovanom radnom snagom, koja se može prilagoditi novim i promenljivim uslovima poslovanja i uvođenju nove tehnologije. Između ostalog, kao posledicu primjene dualnog sistema obrazovanja Njemačka i Austrija imaju najnižu stopu nezaposlenosti mladih u Evropskoj uniji. Zato je  poslednjih godina i aktuelan za implementaciju i u drugim zemljama Evrope.

Zora Bogićević, načelnica Direkcije za opšte, srednje i stručno obrazovanje, kazala je da je jedan od najvažnijih prioriteta Ministarstva prosvjete uskladiti obrazovnu ponudu sa potrebama tržišta rada u oblasti stručnog obrazovanja i pohvalila saradnju sa Privrednom komorom.

-Za školsku 2020/2021. godinu dodijeljeno je oko 700 stipendija učenicima programa u trogodišnjem trajanju, a Privredna komora obezbjeđuje sredstva za 30 stipendija na godišnjem nivou, istakla je Bogićević.

Duško Rajković, direktor Centra za stručno obrazovanja istakao je važnost saradnje između predstavnika privrede i škola te da je cilj dualnog obrazovanja bio da se postepeno gradi održivi sistem, kako bi on uopšte u zaživio u Crnoj Gori, i dodao da je trenutno 300 kompanija uključeno u ovaj program.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here