ПЕТРОНЕ: ЕДУКАЦИЈА И ПРЕВЕНЦИЈА ПРВИ КОРАЦИ ЗА БОРБУ ПРОТИВ ПОЖАРА

Директорат за заштиту и спашавање Министарства унутрашњих послова, у сарадњи са општинском службом заштите и спашавања, је у склопу Плана припреме љетње сезоне на Тргу Николе Ђурковића организовао Инфо дан о превенцији и заштити од пожара.

Информативни флајери о превенцији и заштити од пожара дијељени су грађанима Херцег Новог на главном градском тргу. Превентива је императив свих служби и грађана, јер један еуро уложен у превнетиву враћа чак седам еура.

Према ријечима начелнице Директората за заштиту и спашавање подручне јединице Херцег Нови Лидије Петроне, назив флајера је „Шумски пожари – безбједносна упутства“.

– У њима је наведено шта треба радити уколико сте у природи, ако се ваша кућа налази у близини шуме шта радите ако дође до пожара, уколико се пожар приближава вашој кући и слично. Основа је увијек превентива, на чему доста радимо у Директорату за заштиту и спасавање, као и на едукацији дјеце и грађана – казала је она.

У флајеру су смјернице и препоруке за бројне сценарије који могу довести до пожара.

Петроне подсјећа да је забрана ложења на отвореном на снази до 1. октобра и апелује на грађане да избјегавају све радње које могу изазвати пожар.

Грађанима Црне Горе доступан је европски број за хитне ситуације 122, а у држави постоје три таква комуникациона центра, главни је у Подгорици, а друга два су у Бијелом Пољу и Бару.

– Када се догоди саобраћајна несрећа, не морате трошити вријеме позивајући Полицију, хитну помоћ и ватрогасце посебно, већ позивом на 112 наш оператер ће вас спојити са свим тим службама. Погодност овог броја је што вас оператер тачно лоцира, што умногоме олакшава припадницима служби да дођу на лице мјеста – објашњава Петроне.

Едукација је најважнија како би грађани знали шта да раде у ванредним ситуацијама, а Директорат велику пажњу посвећује најмлађима.

– Због тога инсистирамо да едукација почне од малих ногу, зато обилазимо школе и на тим презентацијама говоримо рецимо како се понашати прије или у току земљотреса, поплава, пожара и тако даље, јер ако од малена не развијате ту свијест, тешко ћете као старији знати да се снађете – објашњава Петроне.

Велики проблем, како наводи, још увијек је набавка адекватне опреме за припаднике локалних служби заштите и спашавања.

– Ми у Директорату спроводимо много пројеката, кроз које покушавамо да обезбједимо како обуку тако и барем дио неке опреме. Све је то мало, али наше су могућности толике. Међутим, грађанин може да има развијену свијест, али ако је нема онај који доноси одлуке, онда је то веома тежак посао – сматра Петроне.

Подручна јединица Директората за заштиту и спашавање обухвата Општине Котор, Тиват и Херцег Нови, а Забрана ложења на отвореном на подручју Херцег Новог на снази је од 1. јуна до 30. септембра.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here