Павићевић и Шимун: Институт мора да опстане и добије нове развојне путеве

Институт Др Симо Милошевић  афирмисао је још прије 30 година медицински туризам у Црној Гори и та установа је круна црногорске медицине која мора да опстане и добије нове развојне путеве, поручили су данас у Игалу  потпредсједник Владе за рад, образовање, здравство и социјалу др Срђан Павићевић и министар здравља др Војислав Шимун. 

Они су се данас састали са руководством Института у склопу радне посјете општим болницама и медицинским  установама на приморју.

Др Павићевић је казао да су посјете у циљу упознавања ситуације на терену, мапирања проблема како би се према тој мапи проблема касније правилно одредили.

др Срђан Павићевић, потпредсједник Владе за рад, социјалу и здравство

-Све оно што је у нашој моћи као Владе урадићемо  у спрези са колегама из Института, направићемо све потребне анализе и све маневре и  економске и политичке и финансијске и медицинске да Институт опстане и добије нове развојне путеве и да буде један од перјаница црногорског здравства, поручио је др Павићевић.

фото: Министарство здравља

Министар здравља др Војислав Шимун казао је да су обиласком Института Игало показали да је Влада јасно инволвирала проблеме те установе и да је спремна да их рјешава.

-Осим представника Министарства здравља са нама је био и представник Министарства финансија управо да би смо студиозније приступили овом иницијалном састанку.  Нови извршни директор  упознао нас је са текућим проблемима.  Одредили смо одговарајуће кораке којима  ћемо  настојати да отклонимо  непосредне препреке, али паралелно радимо и на томе да имамо план реорганизације и рјешења проблема на дуже стазе, казао је Шимун.

Истакао је да као ресорни министар има дужност  да обезбиједи континуитет и квалитет здравствене услуге.

др Војислав Шимун, министар здравља

– Чињеница је да да је Институт драгуљ здравства у Црној Гори и морамо урадити све што је у нашој моћи да овај процес учинимо озбиљнијим  транспарентнијим и ријешимо на задовољство свих грађана ЦГ.

Шимун је најавио да ће у понедељак имати састанак са премијером, министрима финансија и Државне имовине на којој ће анализирати ситацију у Институту.

-Процјена имовине, студија изводљивости, импуте одговарајуће које ћемо добити од актуелног менаџмента, ићи ће на то да се Институт сачува, казао је Шимун.

Током обиласка болнице Мељине, како је казао Шимун, упознао се са проблемима у тој установи и од  запослених непосредно чуо какве су њихове потребе и који су актуелни проблеми.

Фото: Министарство здравља

-Постоји проблем кадровског дефицита који ћемо настојати да збринемо адекватним рјешавањем путем конкурса и систематизације. Настојаћу да добијем попис есенцијалне медицинске опреме који је неопходан и у домену могућности мог ресорног министарства да то реализујемо.

Шимун је подсјетио и да постоје правно имовински проблем, али како је рекао, његова интенција је да обезбиједе квалитетан радни процес, оснаже кадар и помогну запослене како би обвезбијеђивали адекватну услугу грађанима.

-И они ће имати нашу подршку, казао је Шимун.

Он је данас први пут упознат са ситуацијом да радницима Болнице Мељине крајем фебруара истичу уговори о раду и и поручио је да то треба квалитетно ријешити јер су „они  дио нашег јавног система“.

Са министром Шимуном и потпредсједником Владе павићевићем у обиласку болнице су били предсједник и потпредсједник Општине Херцег Нови Стеван Катић и Милош Коњевић.

Представници нове Владе су евидентирали проблеме Института и договорена је динамика која би требало да обезбиједи опстанак ове установе, казао је након састанка извршни директор др Зоран Ковачевић.

др Зоран Ковачевић,
извршни директор Института Игало

– Очекујемо да динамика буде довољно добра и интензивна како би се почели рјешавати стратешки проблеми који ће обезбиједити пут стабилизовања Института Важно је рјешавати и текуће проблеми Института, а то је одрживост. Акутно је све, посебно обезбјеђење текуће ликвидности пред зимску паузу. Долази нам затим захтјевна нова година у смислу обезбјеђења и надомјештања прихода које смо изгубили кроз отказивање норвешког програма. На томе интензивно радимо и надамо се добрим резултатима, истакао је Ковачевић.

По захтјеву Привредног суда одгођена је блокада рачуна Института за мјесец, информисао је Ковачевић.

-Дуг Института је веома „хетероген“. Рачун је био блокиран на основу дуга према Југобанци у стечају, ми смо преузели активности преко нашег правног  сарадника и управо сам од њега на састанку добио информацију да је према нашем захтјеву блокада одгођена за мјесец. Постоје блокаде и према тужбама радника, које такође долазе на извршење па се често дешава да рачун буде блокиран и по том основу. Свакодневно покушавамо да превазиђемо проблеме са којима сусрећемо у свакодневном пословању, казао је Ковачевић.

Данас је затворена и друга фаза Института Игало а прве госте примиће 12. фебруара наредне године.

Састанку су, испред Института Игало, присуствовали осим извршног директора и предсјендик Одбора директора Батрић Контић и предсједница Синдикалне организације др Марија Обрадовић.

Потпредсједник Владе др Срђан Павићевић и министар здравља др Војислав Шимун са сарадницима обићи ће данас болнице у Котору, Доброти и Рисну.

1 COMMENT

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here