Parlamentarci i novinari iz regiona za promjenu medijskog zakonodavstva

Predstavnici parlamenata i novinarskih udruženja iz četiri države zapadnog Balkana; Crne Gore, Srbije, Sjeverne Makedonije i Bosne i Hercegovine, na jučerašnjem susretu u Parlamentarnoj skupštini BiH ustanovili su da je neophodno da dođe do unapređenja medijskog zakonodavstva u zemljama regiona.

To je ocijenjeno na regionalnoj interparlamentarnoj konferenciji „Unapređenje medijskog zakonodavstva u Crnoj Gori, Sjevernoj Makedoniji, Srbiji i Bosni i Herecegovini“. Tema susreta je Deklaracija iz Skoplja, važnost dijaloga između parlamenata i novinarskih udruženja i organizacija, kao i unapređenju medijske legislative.

Predsjednik Sindikata medija Crne Gore, Radomir Kračković, kazao je da je od usvajanja Deklaracije u Skoplju u novembru prošle godine u Crnoj Gori je ostvaren napredak koji je direktan rezultat započete saradnje, i podsjetio na inicijativu koju je SMCG podnio, zajedno sa osam drugih organizacija koje se bave medijima, u cilju izmjena Krivičnog zakonika.

-Izmjene ovog dokumenta prihvatile su i Skupština i Vlada, a na samom kraju prošle godine usvojene su izmjene kojima su povećane kazne za najteže slučajeve napada na novinare. Ono što nam je veoma važno je to da su poslanici jednoglasno usvojili ove izmjene čime su konačno pokazali visok nivo senzibiliteta za jedan od najvećih problema u medijskoj sferi. Duboka politička polarizacija i sada već politička blokada u Crnoj Gori tada se nije odrazila na ovo pitanje nego su sve partije bile jedinstvene da se nešto konkretno mora raditi, naglasio je Kračković.

Ohrabren ovim rezultatom, SMCG je ušao u proces izmjene medijskih zakona kao i u izradu prve Medijske strategije u Crnoj Gori koja treba da obezbijedi okvir za poboljšanje stanja u medijima ali i položaja novinara i medijskih radnika do 2026, istakao je Kračković.

-Planirane su i izmjene krovnih medijskih zakona, ali iako su nacrti ovih zakona završeni, još nije počela javna rasprava. Sindikat medija će nastaviti saradnju i direktne kontakte sa političarima kako bi zagovarao dalja poboljšanja medijskog zakonodavstva. Vjerujemo da su ovo stvari oko kojih se svi možemo okupiti jer je to neophodan preduslov za dalje jačanje slobode medija ali i profesionalnih standarda na kojima političari često insistiraju, naročito kada ih mediji kritikuju, pa čak i kad je to opravdano. Ovo je prilika da i sami doprinesu da imamo odgovorno i objektivno novinarstvo i vjerujemo da je zajedno nećemo propustiti, zaključio je Kračković.

Predsjednik Udruženja BH novinari Marko Divković naglasio je da novinari u BiH rade pod velikim političkim, ekonomskim i bezbjednosnim pritiskom. Predsjednik Nezavisnog udruženja novinara Srbije Željko Bodrožić podsjetio je da su se parlamentarci i novinari obavezali će zajedno raditi na poboljašnju medijske legislative da bi se doprinijelo medijskim slobodama i sigurnosti novinara u skladu sa EU integracijskim procesima. To bi, kako je rekao, trebalo da dovede do veće slobode izražavanja u našim zemljama. Poslanica i članica odbora za kulturu i informisanje Narodne skupštine Srbije Tatjana Manojlović istakla je da nema slobodnog društva bez slobodnih medija. Predstavnik Udruženja novinara Makedonije Milan Spirovski zaključio je da su BiH, Srbija, Crna Gora i Makedonija pokazale proaktivan pristup za promjenu medijske regulative i to godinu dana nakon potpisivanja Deklaracije u Skoplju.

Planirano je da se u dijalog, u narednom periodu, pored Crne Gore, Srbije, Bosne i Hercegovine i Sjeverne Makedonije, uključe i druge države regiona.

Izvor: Agencija FENA/Sindikat medija Crne Gore

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here