Parastos žrtvama NATO bombardovanja 1999. godine u Crkvi Sv. Spasa na Toploj  

Topaljsko hercegnovska crkvena opština, Kolo srpskih sestara, Srpski Soko Herceg Novi, predstavnici Opštine i građani odali su počast žrtvama NATO bombardovanja prije 24 godine.

U Crkvi Vaznesenja Gospodnjeg na Toploj služen je parastos za sve postradale tokom napada zemalja NATO alijanse na tada Saveznu Republiku Jugoslaviju 24. marta 1999. godine – u prisustvu brojnih vjernika, predstavnika Opštine Herceg Novi i javnog i kulturnog života grada.

Parastos je služilo brojno sveštenstvo, nakon čega je arhijerejski namjesnik hercegnovski protojerej stavrofor Obren Jovanović uputio besjedu na pomenu nevinim žrtvama u NATO bombardovanju SRJ:

Arhijerejski namjesnik protojerej stavrofor Obren Jovanović

– Bombardovali su SRJ iz samo njima znanih razloga. Nama je Bog dao jedan poseban dar, da se najljepše i najblagoslovenije spasavamo mučeništvom od sv. Jovana Vladimira, zetskog kralja mučenika pa preko svih svetih kraljeva naroda Božijeg iz diptiha svetih našeg naroda je najviše mučenika…Mnogi su bili propovjednici Jevanđelja Hristovog, nosili su jevanđeljsku riječ od kraja do kraja Vaseljene, pa ih je zatim Gospod prepoznao i dao im dar mučeništva.

A dar mučeništva se daje srčanom, hrabrom narodu, koji zna da postoji i na strašnom mjestu da stoji uzdignute glave pred onim koji ga napada a pognute pred Bogom. To mučeništvo je veliki dar i kada je krv mučenika sjeme za nove hrišćane… Istorija nas uči da često u mirnim i mirondopskim vremenima zaboravimo na Boga, istinu vjere svoje i na one mučenike, koji su stradali za nas. Očigledna da nema drugog načina da nas Gospod vrati na taj put istine, pravde i ljubavi, nego kroz stradanje i mučeništvo.Težak je to krst…

Čovjek ne živi da bi dugo živio nego da bi kroz ovaj život zadobio Carstvo nebesko.

  

Bombardovanje je započelo zbog Kosova i Metohije. Vidimo da neprebolna rana traje i do naših dana. Vidimo ovu nevolju koja se nadvila nad narodom, koji je ostao vjerno da čuva ognjišta na Kosovu i Metohiju, da čuva kralja Sv. Stefana Dečanskog, sv. Joanikija Devićskoga, da čuva čivote arhijepiskopa i patrijaraha srpskih, da čuva one divne starice monahinje u Pećkoj patrijaršiji, Zoćištu i svim drugim manastirima u kojima monasi žive. I onaj divni blagosloveni narod svi su zajedno ispovjednici naše vjere. Oni su mučenici ovog vremena. Nisu samo mučenici oni koji fizički postradaju, nego i način na koji oni žive i bitišu. Način na kojih ih ugnjetavaju oni koji žive sa njima i djeca, koja ne smiju da izađu iza bodljikave žice i bojazan kada izađu iz kuće…

Svi kosovski božuri iznikli su na Kosovu polju, a  to je iz krvi mučenika kosovskih. Koliko je naših đedova i prađedova išlo da oslobađa u balkanskim ratovima Kosovo i Metohiju…Pa i njihova krv je tamo prolivena i u našoj krvi teče krv tih svetih mučenika.  Pod stegama ovog savremenog svijeta smijemo li da se odreknemo Kosova i Metohije tog najsvetijeg dijela srpske zemlje, poručio je, između ostalog, u besjedi otac Obren Jovanović.   

Parastosu povodom Nato bombardovanja pored ostalih, prisustvovali su potpredsjednik Opštine Mirko Mustur, sekretar za društvene djelatnosti Mitar Kisjelica, odbornici Zoran Lazarević i Jovan Subotić.

Podsjećamo, prije tačno 24 godine, prvi udari u okviru NATO agresije na tadašnju SRJ počeli su oko 20 časova. Bombardovanje bez odobrenja Savjeta bezbjednosti UN, a po naređenju generalnog sekretara NATO-a Havijera Solane, trajalo je 78 dana. I danas se sjećamo male Milice Rakić iz Batajnice, trudnice Ljiljane Spasić iz Niša, 16 radnika RTS-a i svih ostalih žrtava NATO bombardovanja. Ubijeno je 1. 100 pripadnika vojske i policije. Procjenjuje se da je poginulo oko 2.500 hiljade civila, mada precizna lista žrtava još nije utvrđena.

Borbeni avioni Sjevernoatlantske alijanse uzletali su sa brodova u Jadranu, iz vazduhoplovnih baza u Italiji, iz baza u zapadnoj Evropi, a kasnije i iz SAD.

Tadašnji komandant aerodroma Golubovci general u penziji dr Luka Kastratović naglašava da je bombardovanje počelo u 19.45 gađanjem više ciljeva širom SR Jugoslavije.

-U Crnoj Gori to su bili garnizon Danilovgrad, kasarna gdje je poginula prva žrtva vojnik iz Beograda, aerodrom Golubovci, rt Arza i naše stanice VOJIN na Lovćenu , po Kopaoniku i po cijeloj Srbiji, navodi Kastratović,a prenosi Svetigora Pres.

 Bombardovanje Murine 30. aprila 1999. smatra se jednim od najtežih zločina tokom NATO agresije na SR Jugoslaviju. Avijacija je tada sa desetak projektila bombardovala most na Limu koji se nalazi u centru varošice. Stradalo je šest civila, od čega troje djece.

Poginuli su učenici Osnovne škole „Petar Dedović“: Miroslav Knežević, Olivera Maksimović i Julijana Brudar ; radnik škole Vukić Vuletić , penzioner Manojlo Komatina i domaćica Milka Kočanović.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here