OŠ „MILAN VUKOVIĆ“ OMOGUĆAVA UPIS DJECE U DVOJEZIČNO ODJELJENJE

Na inicijativu Ministarstva prosvjete nauke kulture i sporta, u Osnovnoj školi „Milan Vuković“ prvačićima je pružena mogućnost da nastavu  pohađaju na engleskom jeziku (KLIL program). Premda bilingvalni način savladavanja gradiva, za djecu donosi velike benefite jer je program koncipiran uz dosta interaktivne nastave, za sada ipak nema dovoljno interesovanja da bi se odjeljenje formiralo.

Profesorica razredne nastave u OŠ „Milan Vuković“, Olivera Pustinjak Gumber, za RTHN je kazala da je učenje školskih predmeta na stranom jeziku dvostruko značajno za djecu jer pored savladavanja gradiva, usavršavaju strani jezik, u ovom slučaju engleski.

-Kada djeca pristupe učenju kroz ovaj program, mnogo su slobodnija, komunikativnija, zainteresovanija za učenje, postavljaju neke svoje ciljeve. S obzirom na to da se strani jezik koristi manje od 50% u nastavnom programu, ovom metodom učenja se već na neki način utiče metodički, psihološki na djecu. Djeca se polako uvode u ovaj program, u početku po pet minuta, a u srednjoj školi tek imaju nastavu na stranom jeziku tokom većeg dijela časa. Svako dijete je kao sunđer, spremno da upija znanja i u svakom od njih leži poseban talenat, kazala je profesorica.

Objašnjava da nije potrebno da djeca znaju engleski jezik kako bi pohađali nastavu u ovakvim odjeljenjima, a fokus je na bogaćenju rječnika, ne upotrebi gramatike.

-Ne možete krenuti od nepoznatih stvari i objašnjavati djetetu, već počinjete objašnjavanje pojmova koji su njima poznati, koji su njegovo okruženje. Zato se uglavnom KLIL uvodi kroz predmete kao što su priroda i društvo i slično. Djeci se objašnjava kroz pojmove, ne trebaju da znaju engleski, djeca će zajedno da rastu sa tim jer će istovremeno imati dodir sa dva jezika pojašnjenjem kroz vizuelne efekte, kroz korišćenje nastavnih sredstava, kroz kontekst. Ovdje je suština vokabular, ne gramatika jer se smatra da su gramatičke greške dozvoljene i da se na taj način uči. Radi se o procesu učenja jer kada vam djete postavi pitanje, proces učenja je već započeo. Način na koji predstavljate to djeci je važan, ne nikako knjiga, kazala je profesorica Pustinjak Gumber.

Nedostatak promocije i pravih informacija o programu Klil, sigurno je uslovilo manje interesovanje roditelja za upis djece u dvojezično odjeljenje, smatra nastavnica Gumber.

-Kada roditelj dolazi da upiše djete, mora dobiti prave informacije koje su mu jasne zašto da upiše djete na dvojezičnu nastavu i kako će to da izgleda. S obzirom na to da je ovo kod nas novost, onda je razumljivo da je potreban proces, određeni period da to malo sazri, da i roditelji i nastavnici čuju neštio više o tome, da se motivišu. Teba nastaviti sa ovim programom jer ono što je važno za budućnost djeteta je da će ono moći da, tokom školovanja, dobija međunarodne sertifikate, da se priprema za poslovni život, da shvati pojam multikulturalnosti.

Već 12 škola u Crnoj Gori ima dvojezična odjeljenja i rezultati su odlični, kazala je Gumber i istakla da je ulaganje u znanje iznad svega,  a poznavanje  jezika otvara  vrata u svet.

Razgovor u cjelosti poslušajte u drugom dijelu „Novskog jutra“ RTHN.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here