Odbojka: Crna Gora bez Zlatne lige

San o plasmanu u Zlatnu ligu Ženske seniorske odbojkaške reprezentacije Crne Gore ostao je neostvaren. U odlučujućoj utakmici polufinala fajnl-fora CEV Srebrne lige u Gracu sinoć su izgubile od Austrije 3:1 (25:21, 23:25, 25:23, 25:14).

Dobra tri seta nisu bila dovoljna da izabranice selektora Milorada Krunića ugroze domaćina  u završnici, pa će za treće mjesto danas igrati sa selekcijom Portugalije, koja je u prvom polufinalnu izgubila od Estonije, takođe 3:1 (29:27, 25:22, 18:25, 26:24).

Domaće odbojkašice su veoma dobro otvorile meč, gradile prednost do pet poena, koju su Melisa Cenović i saigračice stizale i uspjele da  povedu 16:15. Mini serijom reprezentacija  Austrije je preokrenula rezultat i prvi set riješila u svoju korist.

Selekcija Crne Gore je blistala u drugom setu. Odličnih prvih 20 poena drugog seta, nakon kojih je bilo neriješeno – 10:10, a nije ih poremetila ni serija rivala od šest vezanih poena, zahvaljujući čemu je preokrenut rezultat  sa 8:10 na 14:10. Sigurno igrom do kraja Danijela Džaković  i Dijania Vuković, koje su nakon tačno sat odbojke imale 12, odnosno devet poena, dobile su drugi set 25:23 i izjednačile rezultat.

U većem dijelu trećeg seta crnogorske odbojkašice su bile na nivou, imale prednost, u više navrata i +3, a Austrija je prvi put povela 20:19. U igri poen za poen domaće su povezale dva poena za vođstvo 24:22 i ponovo došle u vođstvo, iskoristivši drugu set loptu na prijemu, 25:23.

U odlučujućem četvrtom setu Austrijanke su odlično krenule i rano stekle, ispostavilo se,  nedostižnu prednost od 6:1, zatim  15:10, kada se ušlo u seriju poena i lako okončale set odnosno meč sa ubjedljivih 25:14.

Bilo je ovo izuzetno veče Danijele Džaković, ali njena igra nije bila dovoljna za iznenađenje. Utakmicu je završila sa 21 poenom, a dvocifrena je bila i Dijana Vuković sa 12. Ostali poenteri za Crnu Goru: Nevenka Vukčević 8, Saška Đurović 6 i Katarina Budrak 2 poena.

Austrija je imala 33 greške. Na drugoj strani su čak četiri igračice imale dvocifreni učinak, a 16 poena sakupila je Dora Šaberl. Reprezentacija Crne Gore imala je 25 grešaka.

Poeni iz napada: Crna Gora 49, Austrija 48. Poeni iz bloka: Crna Gora 4, Austrija 11. Poeni iz servisa: Crna Gora 1, Austrija 3.

Presudio je veliki broj grešaka i pad koncentracije u odlučujućem setu, smatra selektor Milorad Krunić.

-Nažalost izgubili smo polufinale od domaćina. Šteta zbog velikog broja grešaka. U prvi set smo ušli pod utiscima samog finala i impresijama utakmice. Nismo uspjeli da se izborimo s tim. Poslije smo odigrali dva jako dobra seta. Šteta i zbog nekih lopti u trećem setu koje su oni dobili na čisto iskustvo. U četvrtom setu, iskreno, nismo postojali na terenu, potpuno smo izgubili koncentraciju i fokus za igru. Nadam se da ćemo u utakmici za treće mjesto skupiti snage da odigramo sa ekipom Portugalije kao u Igalu. Nadam se, prvenstveno, da ćemo moći to izdržati fizički, s obzirom na to da igramo sa malim brojem igračica, i da ćemo uspjeti doći do medalje, kazao je selektor Krunić.

Reprezentativka Saška Đurović vjeruje da će bolje igrati za bronzu protiv Portugalije.

-Nismo dobro ušle u meč. Nismo bile maksimalno skoncentrisane, igrale smo sa grčom i strahom. Na to su dodatno uticali atmosfera u sali i navijači Austrije. Nastavljamo dalje, već razmišljamo o  utakmici protiv reprezentacije Portugalije. Nadamo se da ćemo pružiti bolju partiju za treće mjesto i medalju, poručila je Đurović.

Današnji  program u “Rajfajzen Sportark” areni otvoriće utakmica za treće mjesto između Crne Gore i Portugalije od 17:35, a rivali iz grupe A CEV Srebrne lige, Austrija i Estonija, igraće u finalu završnog turnira od 20:20.