ОБИЉЕЖЕНА СЛАВА ХРАМА СВ. ПРЕОБРАЖЕЊА У ИГАЛУ

Православна црква и вјерници  данас славе Преображење Господње, који се убраја у 12 великих Христових празника. Празник је посвећен сјећању на догађај Христовог преображења  на гори Тавор у присуству својих апостола Петра, Јована и Јакова.

 У цркви Светог Преображења Господњег у Игалу обиљежена је храмовска слава. У присуству бројних вјерника свечану литургију служио је парох Игаљско-суторински Стеван Дурић,  протојереј ставрофор Благота Васиљевић са локалним свештенством.

Преображењском сабору је присусуствовао предсједник Општине Стеван Катић, са сарадницима и бројни вјерници.

Ношена је литија око храма, обављено је сјечење славског колача и благослов грожђа, које се према народном обичају једе на овај празник. Народном светковином изношења и  благослова грожђа и винове лозе, најављује се  преображење у природи, па се каже „преображава се и вода и гора“. 

О празнику је бесједио протојереј-ставрофор  Радомир Никчевић:   

– Овај Господњи празник је раван празницима Христовом рођењу и Васкрсењу. Kада бисмо бирали шта је од чега веће, све је велико и највеће, јер нам открива велику тајну живота вјечнога и да је сваки човјек дужан у овом животу да се преображава на боље. Човјек је призван да свакога дана преображава своју душу да би свакога дана препознао у свему што види око себе, силу Божију. Преображавајући себе преображава ближње и облачи се у силу божију, казао је Никчевић.

 Херцег Нови је град који се вјековима преображава:

– Моги се питају зашто кад дођу у Херцег Нови, који се не разликује много од других медитеранских градова, људи осјећају нешто што не могу да објасне. Овај град има готово 100 храмова, свакодневно се служе службе и молитве. Ово је град пун и намољен од свог стварања. Ово је град, који слави Христово рођење , Васкрсење и Преображење. Свједок  те славе је и овај храм у Игалу, који су наши преци градили за спасење своје душе. Овај храм се се преображава и у свакој генерацији се преображава и сваки свештеник га украшава, поручио је Никчевић.  

У порти храма припремљена је посна Трпеза љубави пошто празник пада у вријеме Великогоспојинског поста. 

За хришћански свијет смисао живота је вјера у васкрсење, а тајну свог васкрсења Христос је први пут објавио својим ученицима на Тавору, па отуда и значај празника Преображења за православно хришћанство.

Сцена преображења са Христом у бијелим хаљинама изнад Тавора симбол је висине хришћанске мисли.  

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here