Novski Vodovod zbog odluke Regulatorne Agencije o nižim cijenama – u gubitku za 182 hiljade eura

Зграда Водовода

Vodovod i kanalizacija d.o.o.  Herceg Novi od 1. jula 2022. godine primjenjivaće nove, regulisane i niže cijane usluga, na osnovu metodologije Regulatorne Agencije za energetiku, koja je dala saglasnost na cijene. Nova cijena za fiksni dio za vodu je 1,4091 eura, a za kanalizaciju 0,1448  eura, zbirno 182 000 eura na godišnjem nivou  i manje je od postojećih cijena (dva eura po vodomjeru)  za 0,59 eura, rečeno je na konferenciji za novinare u preduzeću Vodovod i kanalizacija Herceg Novi.

Konferencija za novinare u doo Vodovod i kanalizacija HN

Prema riječima direktorice DOO Vodovod i kanalizacija Olivere Doklestić primjenom novih cijena vode na nivou godine ovo preduzeće  će biti u manjku za 182.000 eura, što će značajno uticati na finansije i buduće funkcionisanje  novskog preduzeća:    

 – Cijena vode i odvođenje otpadnih voda u Herceg Novom, koju plaćaju, građani i privreda, ista je od 2008. godine. Od tada do danas bilo je raznih finansijskih udara “Vodovod i kanalizacija”, koji su imali izuzetno štetne posljedice po likvidnost preduzeća, a što se najviše odražavalo na redovnu isplatu plata zaposlenima i plaćanje nužnih troškova za održavanje sistema. Posljednjih četiri godine toga nije bilo, poslovanje je bilo pozitivno, a podignut nivo operativnosti na vodovodnoj i kanalizacionoj mreži. Međutim, uspostavljanjem rada Regulatorske agencije za energetiku i njihovim bavljenjem komunalnim djelatnostima vodovoda i kanalizacije, kroz benčmarking, sa metodologijom za određivanje cijena snabdijevanja vodom i usluga odvođenja i tretmana otpadnih voda, postoji opasnost značajnog remećenja finansijskog balansa, pa tako i budućeg funkcionisanja preduzeća Vodovod i kanalizacija d.o.o. – Herceg Novi, navela je Doklestić.   

Metodologija za određivanje cijena vode ne prihvata u obračunu cijenu ulaganja  u vodovodnu infrastrukturu, nabavku opreme, što je hercegnovskom Vodovodu nezamislivo.

-Metodologija za određivanje cijena vode, REA  ne prihvata u obračunu troškove za nabavku nove opreme i sredstava za unapređenje poslovanja i za bolju operacionalizaciju rada, investije u razvoj infrastrukture, nove objekte (kolektore, cjevovode, rezervoare, pumpne stanice), troškove zarada zarada zaposlenih na Postrojenju koji iznose godišnje 144.000 eura, naknade za zaštitu voda od zagađenja u visini od 36.000 eura. Nije predviđena bruto dobit za nabavku nove opreme i unapređenje poslovanja,  amortizacija, ili amortizacioni fond iz kojeg bi se finansiralo obnavljanje postojećih sredstava: dotrajalih objekata (cjevovoda, armature, pumpnih stanica). Ne prepoznaje postojanje inflacije, koja je evidentna zadnjih četiri mjeseca po porastu cijena na tržištu, od goriva do građevinskog i vodovodnog materijala, a što je za Vodovod u najbitnijim stavkama povećanje cijena i do 40 odsto u odnosu na vrijeme kada su  formirane ovakva cijene.Nema neophodnog rezervnog fonda, koji je nezamisliv u poslovanjun vodovodnog  i  kanalizacionog preduzeća, znajući  elemente oba sistema, veliki broj nepredviođenih pucanja cjevovoda usljed dotrajalosti, velikih pritisaka u mreži…

Na ovaj način, REA, svojim strogim držanjem za odrednice samo ekonomske prirode, pokazuje veliko nerazumijevanje za poslovanje jednog VIK-a i njegovu tehničku problematiku.

 – Ova cijena  morala je da bude razmatrana i usvojena na sjednici Skupštine Opštine Herceg Novi. Pošto Skupština   nije donijela odluku o davanju saglasnosti niti je stavila u dnevni red svojih zasjedanja, poslije isteka roka od 90 dana, smatra se da je ista prihvaćena, odnosno, mora da bude primjenjena.

Naše Društvo je zahtjevalo korekcije regulisanih cijena za 2022.  godinu, zbog toga što nam se nisu priznavali troškovi funkcionisanja, održavanja i radne snage na Postrojenje za prečišćavanje otpadnih voda. A osim toga, imamo i dodatne troškove na sanaciji havarija na novom primarnom kolekturu, a za koje još nismo obeštećeni od strane Društva za vodovodnu i kanalizacionu infrastrukturu, a visina je 70.000  eura. Regulatorna agencija ne priznaje navedene troškove,  jer ovi objekti još nisu tehnički primljeni, dakle formalno-pravno su nelegalni, a vode se kao investicija u toku. Naši zahtjevi su konačno odbijeni na zajedničkom sastanku u Regulatornoj agenciji u Podgorici na kojem je bio i predsjednik opštine i načelnik sekretarijata za komunalne poslove Herceg-Novi uz predstavnike Vodovoda. Na istoj sjednici je insistirano da se primjenjuju regulisane cijene.  

 Finansijski direktor Vodovoda i kanalizacije d.o.o. HN  Radovan Božović, pojasnio je da  je metodologija za utvrđivanje cijena toliko precizna da ne dozvoljava bilo kakvo odstupanje:

– U RAE to rigorozno pregledaju tako da su u stanju da vrše ispravke u izvještaju i našim knjigama i kontnom planu. Radimo, kako su oni to projektovali  uz nedostatke da nisu predvidjeli minimalnu dobit i stopu inflacije, odnosno, rast cijena nije opšte predviđen. Prema  završenom računu iz 2020. godine  i troškovima iz 2021. i planom za 2022. godinu,  na osnovu toga određuju se cijene. U januaru 2020. godine  litar dizela bio je 1,06 , sada je kada se formiraju cijene za 2023. godinu 1,75 eura.  Nemamo prostora da obavljamo korekciju vezano za inflaciju za 2023, a za 2022.  godinu je već kasno da se koriguje. Postoje zahtjevi ali za sada korekcija ne postoji, potvrdio je Božović.  

U Vodovod je stigao prije dva dana dopis Regulatorne Agencije, podsjeća Doklestić:

– Da u roku dva dana isprave izvještaj po 28 stavki. Ako se ne odgovori u tom roku kažu, da neće da usvoje naše zahtjeve za korekciju cijena. Regulatorna Agencija stalno vrši pritisak, što je nekorektno, smatra Doklestić.

Kolektor i postrojenje

– Kolektor kanalizacije, koji je u funkcionalnom smislu, loš objekat a koji proizvodi dosta problema, raznih vrsta, od hidrauličkih do ekoloških, preduzeće je preuzelo na održavanje. jer takav – kakav je sa nelegalno priključenim potrošačima, stavljen u funkciju, prouzrokuje da kanalizacija otiče, pumpe rade i potiskuju otpadne vode duž rivijere, ka centralnoj pumpnoj stanici u Meljinama, i do  Postrojenja za prečišćavanje otpadnih voda.

Ovakvi hidrotehnički objekti, moraju da imaju svoj probni rad, koji se shodno zakonu o Planiranju prostora i izgradnji objekata, vrši po utvrđenom Elaboratu o probnom radu. Po funkcionisanju u probnom radu pristupa se otklanjanju anomalija, sve dok se ne dobije u funkcionalnom smislu ispravan objekat. Tada se vrši tehnički prijem. Po završetku tehničkog prijema, investitor, Opština, odnosno, Društvo za izgradnju vodovodne i kanalizacione infrastrukture, vrši predaju na upravljanje preduzeću “Vodovod i kanalizacija”. Ovih koraka do sada nije bilo, te su i PPOV i kolektor u nelegalnom radu (po Po Zakonu o planiranju prostora i izgradnji objekata (Sl. list CG 64/17, 44/18, 63/18 I 11/19).

Zbog takve činjenice, postupajući u skladu sa zakonom, a čekajući razrješenje investicione enigma sa oba objekta, uz redovno održavanje i suočeni s brojnim problemima u oržavanju, i kolektora i PPOV-a, “VIK” nije ni naplaćivao priključke na kolektor kanalizacije na rivijeri, znajući da su svi nelegalno priključeni. Tehnička ekipa VIK-a je ustanovila da velika većina priključenih ne zadovoljava tehničke parameter priključenja, te da su otklanjanja nedostataka u domenu svakog pojedinačnog investitora. Za sada imamo popis priključenih, koje je priključio ili izvođač radova ili su to oni sami uradili. Dakle, VIK je prihvatio činjenicu održavanja kolektora, nužno uposlio nove ljude na kanalizaciji, ima svoje ljude na postrojenju za tretman otpadne vode, vrši popravke na oba objekta, posebno su na novom kolektoru izvedene popravke u vrijednosti od 70.000 eura, što je predstavljeno Društvu i Opštini, kao njihova obaveza plaćanja, jer su to obaveze investitora, sve do tehničkog prijema.Čekamo na tu realizaciju, napomenula je Doklestić.

Odlukom Opštine Herceg Novi obaveze plaćanja električne energije za dva objekta, koji su bez potrebne finalne dokumentacije, novi kolektor kanalizacije na rivijeri, gravitaciono-potisni, u dužini od nekih 10 km, od Meljina do Bijele, sa sedam blok pumpnih stanica i centralnom, sabirnom pumpnom stanicom “Kružni tok” u Meljinama i Postrojenje za tretman otpadne vode u Meljinama, koje se vodi kao nedovršen objekat u izgradnji, sa nepotpunim tehnološkim postupkom za tretman otpadne vode, godišnje potroše nešto oko 200.000 eura električne energije, sa tendencijom rasta utrošenih Kw časova. Ukupno dugovanje sa prenosom neizmirenih obaveza iz 2021. godine iznosi 266 339 eura . Razlika u ovih skoro 173 000 eura pripada Opštini Herceg Novi, i rješava se ugovorom o reprogramu između opštine i EPCG. Računi su adresirani na investitora Društvo za izgradnju vodovodne i kanalizacione infrastrukture u Opštini Herceg Novi, koje se vodi kao formalni investitor objekata.

Razgovori sa EPCG oko reprograma za utrošenu električnu energiju su započeli i naišli smo na dobru saradnju i potpuno razumijevanje. U narednom periodu, shodno prilivu sredstava u ViK vršićemo i uplate, da bi uhvatili ritam plaćanja zaostalog duga prethodnih šest mjeseci. Vjerujemo da ćemo biti u stanju da sve ispoštujemo, uz činjenicu našeg “stezanja kaiša”, naprosto zato, jer ne možemo drugačije.

Započeli smo procedure oko priključenja na rivijeri, na novi kolektor,  prvo velikih potrošača, od svih najznačajniji je  Portonovi.  Kod njih smo, takođe, naišli na razumijevanje i želju za saradnjom. Međutim, process nije brz i podrazumijeva identifikaciju svih objekata priključenih na unutrašnji sistem kanalizacije, računajući da imaju 400 vodomjera. Nadamo se da ćemo imati podršku potrošača, tj. onih koji su priključeni na kolektor  i bez potrebne intervencije komunalne policije. Jasno je i nama i odgovornim licima u EPCG, dijelu koji se bavi distribucijom električne energije za primorje, da naplata zahtjeva vrijeme, jer Vodovod mora da insistira i istraje na tehničkoj ispravnosti priključaka, da bi minimizirali buduće štetne posljedice istih na sistem, pa tako spriječili eventualna utuženja korisnika zbog izlivanja, neprijatnih mirisa i slično, kaže Doklestić. 

Dugovanja i potraživanja

Dugovanja domaćinstava i privrede Herceg Novog prema “Vodovod i kanalizacija” su dosta velika i predstavljaju skrivenu rezervu sredstava iz kojih bi bilo moguće izvući novac za potrebna plaćanja, posebno električne energije, kada bi bila uspostavljena suštinska sistematska pravna hijerarhija. 

– Ukupna dugovanja domaćinstava i privrede za neplaćene račune vodovoda i kanalizacije iznose 666,076,04 €, od čega domaćinstva duguju 378.035 eura, a privreda 288.040  –  na  dan 26. juna 2022. godine.

Sa dugovanjem između 50 i 100  eura  je 2 340 domaćinstava koja duguju ukupno: 180.412 , dok je onih sa dugom od preko 100 eura čak 992, čija vrijednost ukupnog duga iznosi 211.442  eura.

Od ukupnog duga privrede u iznosu od 288 040 eura, najveći dio nosi 50 najvećih dužnika u vrijednosti od 254 603 ili 88 odsto.

Kada bi od ovih potraživanja uspjeli da naplatimo u ovoj godini 40 % ostvarili bi prihod od oko 2 606 000 eura.

U ova dugovanja privrede ne računaju se prethodna višegodišnja potraživanja po utuženjima velikih dužnika od 750 000 ,  među kojima je najveći HTP “Vekta Boka” sa 500 000 eura. 

 Dug po računima za utrošenu vodu i usluge kanalizacije prema  “Vodovod i kanalizacija” iznosi skoro 1,5 miliona evra. Ako bi to naplatili, mogli bi mirno da plaćamo potrošnju električne energije za PPOV I kolektor u narednih 7 godina ili  ako bi iz velikog dužnika, koji je zarobio hercegnovske hotele “Vektra Boka” izvukli makar 40 % – tada bi prihodovali još 200.000 eura. Nažalost, mnogi ili gotovo svi su prije “Vodovoda” na listi za namirenje dugovanja.

U opštini Herceg Novi ima 22.300 domaćinstava kojima se godišnje fakturiše nekih 2 676 000 eura, prosječni račun za domaćisntva je 10 eura, za cijelu godinu, a u ljetnjem period je 10,10 . Treba da imamo u vidu činjenicu da u zimskom period imamo skoro 10.000  satova bez potrošnje, a kojih je veliki dio namijenjen privrednoj djelatnosti tzv. “domaće radinosti”. Svi oni plaćaju jednaku cijenu za utrošenu vodu i kanalizaciju, kao i socijalno ugroženi. Nažalost, ta nepravda je ozbiljan problem koji ulazi u popis objekata, poresku politiku države, ali i urbanističko-tehničke uslove iz kojih proizilaze građevinske dozvole, jer se u velikom broju slučajeva na jedno lice vodi više stambenih jedinica, od kojih se ostvaruju dobri prihodi.  Svi takvi bi trebali da plaćaju cijenu vodnih i kanalizacionih usluga kao privreda.

 Promjenom cijena “Vodovod i kanalizacija” – Herceg Novi će izgubiti nekih 182.000 € na godinu dana. Uz to treba dodati i 200.000 € koje “ne prepoznaje” REA kroz svoju metodologiju, jer su nametnuti ViK-u tek u aprilu mjesecu, za retroaktivno plaćanje od 1. januara 2022. godine. Ovo znači da bi za godinu dana, do 31. decembra Vodovod i kanalizacija trebalo da ima razliku u prihodovnoj strukturi  – od 300.000 eura.

Politika izmjene cijena vode, sa negativnim godišnjim saldom za “Vodovod i kanalizacija” d.o.o. – Herceg Novi, kao i nametnuta nova obaveza plaćanja 200.000  eura  za godišnju potrošnju električne energije za PPOV i kolektor na rivijeri mogla bi da ima posljedice po cjelokupno upravljanje vodovodnim i kanalizacionim sistemom – ukoliko se ne preduzmu nove mjere unutrašnje organizacije i promjena naplatne politike. Svima je, nadamo se, jasno da je “Vodovod i kanalizacija” preduzeće koje je od vitalnog značaja za jedan grad, posebno turistički, te da se svaka manjkavost u funkcionisanju odražava sa ozbiljnim posljedicama, s čime se ovo preduzeće suočavalo u periodu od 2008.  do 2015. godine, konstatovala je Doklestić, uz navođenje mjera koje bi trebalo da budu primjenjene da bi se zadržala ravnoteža u poslovanju i funkcionisanju ovog novskog preduzeća:

– Da se krene sa utuženjima svih kategorija dužnika, (osim Bolnice – Meljine) prema kojima smo do sada pokazivali dosta obzira, zbog neplaćenih faktura za vodu i kanalizaciju, tako i za sve druge vrste potraživanja. 

Da se donja granica za utuženja ili isključenja vode za domaćinstva sa 100 eura ukupnog duga pomjeri na 50 eura.

Nelegalno priključene na vodovodnu i kanalizacionu infrastrukturu, koje imamo evidentirane, i koje čekamo da sami podnesu potrebnu dokumentaciju za legalizaciju, procesuirati, shodno zakonskoj regulativi, zbog krivične odgovornosti za “krađu vode”…

Svjesni smo, takođe, da nam pravni, odnosno informacioni sistem u državi pravi velike probleme oko legalizacije objekata, procesuiranja nelegalnih ili onih koji koriste vodu iz sistema bez naše saglasnosti, velikog broja upisanih koji nisu suštinski vlasnici, državnih spiskova koji nisu očišćeni od pogrešnih informacija, a puni su pogrešnih imena, adresa boravka, preminulih a bez ili nezavršenih ostavinskih postupaka, navela je Olivera Doklestić.

Sve su to posljedice da “Vodovod i kanalizacija” ne može da ima čistu svoju bazu podataka, pa tako ne može ni da procesuira takve potrošače, čija je brojka izražena u hiljadama njih, rečeno je, između ostalog, na Konferenciji za novinare u novskom Vodovodu.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here