Njegujmo različitosti da budemo bolje i složnije društvo

U susret Svjetskom danu autizma koji se obilježava 2. aprila, učenici OŠ Ilija Kišić sa profesoricom Tamarom Komar i asistentkinjom u nastavi Duškom Krivokapić, posjetili su korisnike Dnevnog centra u Sutorini. Učenici su im pripremili predstavu i recitovali njima u čast kako bi im i na ovaj način pokazali da su svi jednako važni članovi društvene zajednice.

Predstava predstavlja adaptaciju knjige Zašto skačem Japanca Naoki Higašide koji ima jedan od oblika autizma. Pomogla je svim učenicima da shvate zašto djeca sa autizmom drugačije ostvaruju potrebe koje svaki čovjek ima, kazala je asistentkinja Krivokapić.

– Nastavnica Tamara Komar je rado prihvatila moj predlog i uradila dramatizaciju knjige po kojoj je nastao skeč. Odabrali smo djecu koja inače lijepo govore i umiju to da iznesu na pravi način. Uz naš nadzor oni su vježbali jako dugo. Imali smo prvo nastup u našoj školi, a potom i debatu koja je dovela do toga da su djeca bolje razumjela šta znači autistična osoba i zbog čega radi neke stvari koje su na prvi pogled njima nerazumljive, pojasnila je Krivokapić.

Učestvovali su učenici Miloš Bogdanović, Tatjana Vuković i Božidar Sikimić.

Kada nije mogao da se izrazi riječima, Naoki Higašida je napisao knjigu Zašto skačem. Riječ je o štivu koje je veoma korisno i prilagođeno svim generacijama, kazala je profesorica Tamara Komar.

– Zašto skačem je jedna od rijetkih i dragocjenih knjiga za djecu i odrasle koja nas mijenja i pokazuje da postoji izlaz i iz naizgled neizlaznih situacija. Pišući o svom unutrašnjem svijetu i svijetu u kojem živi, opisujući svoje djetinjstvo iz prvog lica, dječak progovara u ime svih koji ne mogu pričati. „Zašto skačem“ će nas podsjetiti da je za svako ljudsko biće, kakve god da su njegove potrebe i ma koliko godina imao, neophodna bliskost. Znak jednakosti je stavljen između humanosti i komunikacije, kazala je prof. Komar.

Dnevni centar ima odličnu saradnju sa OŠ Ilija Kišić jer određen broj učenika u posebnim odjeljenjima koristi nakon škole njihove usluge, kazala je direktorica Centra Dragica Kosić. Ona je istakla da su za sada popunjena sva mjesta u ovoj ustanovi.

– Licenca koju Dnevni centar sada ima je za 15 korisnika i to je tako zbog broja stručnih radnika i ovog trenutka su svi kapaciteti puni. Imamo i zahtjev za prijem još jednog djeteta, ali ćemo u dogovoru sa roditeljima naći rješenje da li da bude na listi čekanja ili nešto drugo. Obilježavamo ovaj dan, a ono što je evidentno je da je broj djece sa jednim od poremećaja iz autističnog spektar u značajnom porastu. Svjetski stručnjaci ističu da je prema novim istraživanjima jedno od 100 djece sa autistično, a među njima je i dalje više dječaka nego djevojčica, kazala je direktorica Kosić.

U OŠ Ilija Kišić, uz redovan nastavni proces, imaju integrisana i odjeljenja za obrazovanje djece sa posebnim obrazovnim potrebama i svakodnevno osmišljavaju aktivnosti kako bi djeci pojasnili da svi imaju iste potrebe, samo ih ostvaruju na različite načine.