Naredne godine aplikacija Baza rizika u Crnoj Gori

Aplikacija Baza rizika u Crnoj Gori, koja je namijenjena sistemu zaštite i spašavanja i institucijama kojima su podaci potrebni u kriznim situacijama, biće izrađena naredne godine, saopšteno je na sastanku povodom izrade dokumenta „Procjena sposobnosti upravljanja rizicima od katastrofa“, koji je organizovao Direktorat za zaštitu i spašavanje Ministarstva unutrašnjih poslova u Budvi.

V.d. generalnog direktora Direktorata za zaštitu i spašavanje, Miodrag Bešović kazao je da su podgrupe i radne grupe u dosadašnjem periodu obavile veoma važne zadatke i da idu u dobrom pravcu kad je u pitanju izrada dokumenta.

– Nadam se da ćemo sve naše obaveze završiti u predviđenom roku i dokument poslati na usvajanje Evropskoj komisiji. Naš zadatak je veoma ozbiljan. Mi radimo nešto što je temelj zaštite i spašavanja. Očekujemo da će svi državni organi i svi u sistemu zaštite i spašavanja biti na visini zadatka, kako bismo implementirali sve što ćemo definisati ovim dokumentom, naveo je Bešović.

Foto: v.d. generalnog direktora Direktorata za zaštitu i spašavanje Miodrag Bešović

Koordinator projekta, mr Ljuban Tmušić, rekao je da je cilj sastanka da se napravi presjek aktivnosti koje su do sad urađene kad je u pitanju izrada dokumenta „Procjena sposobnosti upravljanja rizicima od katastrofa“, kao i da se definišu se koraci za dalje.

– Definisaćemo jasne korake, sa preciziranom dinamikom kad je u pitanju izrada ovog dokumenta. Do marta planiramo da imamo radnu verziju dokumenta, naveo je Tmušić.

IT ekspert za izradu Baze, Aleksandar Dlabač kazao je da je riječ o modernoj klaud aplikaciji koja je namijenjena sistemu zaštite i spašavanja i ostalim institucijama.

Foto: IT ekspert za izradu Baze Aleksandar Dlabač

– To je jedna moderna veb cloud aplikacija, koja će sadržati podatke o svih devet vrsta rizika u Crnoj Gori. Tu postoji širok dijapazon informacija koje će se tu nalaziti. One će biti dostupne u kriznim situacijama svim onim kojima su ti podaci potrebni. Plan je do kraja oktobra sledeće godine da aplikacija bude zaokružena.  Unos podataka je proces koji traje i on će teći i nakon što aplikaciju pustimo upotrebu, naveo je Dlabač.

Stevko Stefanovski iz Makedonije prenio je na sastanku iskustva te države kad je u pitanju informacioni sistem o šumskim požarima, ukazući da su oni počeli za izradom baze 2011. godine.

Evropska komisija tj. Generalni direktorat za civilnu zaštitu i aktivnosti humanitarne pomoći odobrila je Crnoj Gori finansiranje ovog projekta.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here