Najveći do sada “Big game” turnir  u Herceg Novom

Večeras će u resto baru „Jadran“ na Škevru u 20:00 sati svečano biti otvorena sportsko-turistička manifestacija 11. “Big game fishing” Herceg Novi, u organizaciji istoimenog kluba i Saveza za sportski ribolov na moru Crne Gore.

Naredna tri dana će se preko 20 ekipa na otvorenom moru nadmetati u lovu na tune, sabljarke i ostale trofejne ribe. Brodovi će svakog jutra isplovljavati iz Luke Škver u 8:00 sati, štapove iz vode će vaditi u 17:30 i vraćati se nazad, a u 20:00 sati će biti mjerenje ribe.

Klub “Big game fishing” Herceg Novi se dokazao kao odličan domaćin manifestacije, koja privlači pasionirane ribolovce, učesnike iz svijeta biznisa i javnog života, a gostujući u “Novskom popodnevu” RTHN osnivači Radojica Raco Gardašević i Dr Milan Colić su se prisjetili kako su, gostujući na “Big game” turniru na Visu, sa Blagojem Ivetićem, Nebojšom Šaponjićem i Mladenom Medigovićem, spontano došli na ideju da takav turnir organizuju i u Herceg Novom.

Dr Milan Colić ne krije zadovoljstvo što je hercegnovski “Big game” turnir značajne tradicije i renomea, koji privlači sve više ekipa, ističući da je čar, ne samo u takmičenju, već u cjelokupnom doživljaju.

-Mislim da sve što postoji više od deset godina ima veliku tradiciju. Vrlo smo ponosni što takmičenje raste iz godine u godinu, tako da su kapaciteti skoro i prezasićeni. Učesnici pričaju jedni drugima kako su se lijepo proveli, tu je i veliki dio posmatrača, ljudi jedva čekaju da uplovimo i da uveče dođu da podele sa nama radost ulova, ukoliko ga je bilo, da se zajednički provedemo i družimo uz muziku i večeru. Stvarno se dobro pročulo i proširilo, mislim da će takav trend da se nastavi, jer su nam kapaciteti i više nego popunjeni. Dvadeset ekipa je negde između optimuma i maksimuma koji možemo da podnesemo organizacijski. Čar svega toga je u celokupnom doživljaju – i u pripremi, i u putovanju, i u dolasku i, naravno, u ulovu, ukoliko ga bude, a izgleda da će ova godina da bude dobra.

Iako ove godine očekuju rekordan broj ekipa, organizator Raco Gardašević, kaže da se tačan broj ne može znati do samog zatvaranja prijava, kao ni da li će biti ulova.

-Ekipe pristižu tokom dana i prijave traju do 20:00 sati. Dio brodova je već u luci, ali dolaze i brodovi iz Budve, Kotora, dosta ih ima u marinama “Portonovi” i “Lazure”, tako da ćemo konačan broj učesnika znati pred samo otvaranje. U ovom sportu nikad ne znaš, ali izgleda da će biti najveći turnir do sada, sa najviše ekipa. Kada je riječ o ulovu, ova godina je do sada bila odlična. Međutim, dešavalo se i ranije da imamo odličnu sezonu i dođe turnir a riba “ne radi”. Tune je bilo prije neki dan, bilo je i sabljarke, pa se nadamo da će i ostati tako. Ribe koje se boduju su tuna, sabljarka, iglan -riba slična sabljarci, lampuga i trup. Sve ostalo se ne boduje i mora se puštat, mada i sve ove ribe imaju ograničenja u kilaži, a neke i u dužini, i sve ispod limita se moraju puštati, objašnjava Gardašević.

“Big game fishing” Herceg Novi je najzaslužniji za popularizaciju ovog atraktivnog sporta kod nas, ističe dr Colić, navodeći da mnogi nisu ni znali da velikih riba poput tune i sabljarke ima u Jadranskom moru.

-Ulovljeni primjerci poteklih godina su težili 50, 60 pa i 100 i više kilograma, rekord nam je preko 100, i  oni se pitaju zar to stvarno živi u Jadranu. “Big game” je u suštini relativno nova stvar. To je dosta zahtevno, pa i skupo takmičenje, ta oprema je skupa. Potrebno je sve organizovati, mora da se ima i brod, i ekipa, i ozbiljna oprema, i da to bude ozbiljna investicija, tako da se to kod nas nije eksploatisalo i mnogima nije bilo poznato da u Jadranu žive tune, da žive sabljarke te veličine. Zaista ih ima, i naš akvatrorijum jer dosta bogat, samo je način eksploatacije bio malo zapostavljen.

Borba sa velikom ribom je poseban osjećaj, kaže Gardašević, ističući da su, osim opreme i kondicije, veoma značajni iskustvo i sreća.

-Teško je to opisati, dok ne osjetiš. Borba sa tunom od recimo 50 kila ponekad traje pola sata, i to je fizički posao, prvo trebaš imat i tehniku i snagu, a ponekad sa tunom iste veličine traje tri sata. Meni se dešavalo na turniru da nisam više mogao, da potpuno ostanem bez snage, da uopšte ne osjećam ruke. Znanje je vrlo bitno, oprema je vrlo bitna, sistem na koji radiš, donekle i poznavanje terena, ali onda tu dođe i malo sreće.

Dr Colić se nadovezuje objašnjavajući da sreća nije presudan faktor, već tehnika i vještina, te da je tunu ili sabljarku nemoguće izvući na snagu.

-Moja ekipa se zove “Dr Big game” zato što imam četiri doktora na brodu za sada, a svi smo ribolovci. Priključio se prije nekoliko godina moj sin koji ima 30 godina, koji je rečni ribolovac. Kada je udarila prva tuna on je rekao – “daj mi štap, sad ću ja to da izvadim”, i kad sam mu dao štap nije mogao da izdrži duže od minut. Takvu ribu je nemoguće izvaditi na snagu. Naravno da čovek mora da bude spreman i kondiciono i fizički jak, ali na snagu je nemoguće. Mora da postoji tehnika, zna se tačno sistem, mora da se nauči kako se to radi, čovek mora da koristi ustvari snagu te ribe, na neki način i snagu mora i talasa, svega zajedno da bi polako mogao da je dovede do broda i da je na kraju dovuče. Sreća je da riba udari i da tu dođe, a veština je da se izvadi, jer se veliki broj riba i otkači. To i jeste ustvari ta draž i čar, što to nije neki automatizam, da ona dođe, pojede naš mamac i bude izvučena, jer tek kad udari kreće pravi izazov i prava borba. I te ribe su izuzetno različitih karaktera, kao i ljudi. Postoji nekad tuna koja ima preko 100 kilograma koja se preda bez naročite borbe, i postoji tuna od 40-ak kilograma sa kojom se borite dva ili tri sata, jer prosto ne dozvoljava da je privučete brodu.

Bez obzira na ulov, veliki dio ekipa ne propušta ni jedan “Big game fishing” u Herceg Novom, a o popularnosti ovog takmičenja govori i činjenica da je ove godine prijavljeno 10 novih ekipa.

– Dosta je ekipa iz Crne Gore i Srbije, tri – četiri su iz Bosne i Hercegovine, četiri – pet ekipa je iz Rusije, tu je i ekipa iz Slovenije, a imamo i učesnike iz Njemačke, Norveške, Francuske… Ima 10 ekipa koje ovih 10 godina nisu uhvatili nijednu ribu, ali stalno dolaze. Riba nije najbitnija. Bitno je druženje, da provodiš vrijeme na moru, da se opustiš. To je vrlo bitno, pogotovo ako se baviš biznisom, jer kad pođeš na more sve drugo zaboraviš, poručuje Gardašević.

Kako bi se više mladih oktrenulo moru i ribanju, ove godine će ponovo na Rosama biti organizovano i takmičenje za djecu od 7 do 16 godina.

-Nakon prekida od par godina zbog korone, subota je opet rezervisana za “Little game fishing”. Za djecu je obezbijeđen prevoz u 10:00 sati brodom sa gradskog mula do Rosa gdje će dva sata trajati takmičenje. Ima ko i da im pomaže i obučava ih, obezbjeđeni su i mamci i oprema, ako nemaju svoju, kao i hrana i piće. Prijave su otvorene do petka veče, najdalje subote ujutru, u kafe baru “Citadela”, a pobjednici će dobiti pehare na zatvaranju, kao i učesnici “Big game”-a.

Proglašenje najboljih na ovogodišnjem “Big game fishing” takmičenju, koje očekuju vrijedne nagrade, biće upriličeno u subotu, 16. septembra, u 20:00 sati u resto baru “Jadran”. Pokrovitelji manifestacije su Turistička organizacija i opština Herceg Novi.

3 COMMENTS

  1. ,,Big game gustinu “
    Je vrlo popularno takmičenje u Evropi i svijetu.
    Ali je pritom nemoguće ne pomenuti osvajača 3.mjesta u svijetu gdin.Zdravka Damnjanovića
    iz Baosica u morem opkoljenoj Portugaliji.
    Smo naprijed.

  2. Meni se lično svidja ,,Little game fishing“
    Veseli takmičari su osveženje za oči.
    Braca koja osvajaju prva mjesta mislim da su Nikola i Nemanja.
    Vrlo zanimljivo i poučno za život na primorju.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here