NAGRADE ZA ĐAKE IZ OŠ „ILIJA KIŠIĆ“ NA KONKURSU O VRŠNJAČKOM NASILJU

Učenici OŠ „Ilija Kišić“ Jovani Potkornjak pripalo je prvo mjesto na literarnom konkursu o vršnjačkom nasilju „Svako ima svoju priču“, u okviru uspješno završenog projekta „Ne stavljaj pod tepih“.

Drugoplasnirani je bio rad Hane Kuljuć iz iste škole, dok je treće mjesto pripalo Draganu Kodriću iz podgoričke škole „Vladimir Nazor“.

Žiri je za literarnu kreativnost pohvalio radove Božane Vidović i Andreja Kumburovića iz risanske škole „Veljko Drobnjaković“, Tijane Bubanje iz OŠ „Nikola Đurković” Radanovići i Sofije Vujičić iz OŠ „Ilija Kišić”. Sa specijalnim pohvalama su se u Zeleniku vratili i prošlogodišnji učenici 9. razreda Jovana Drekalović i učenik Dimitrije Goljević i sadašnji Ivan Medenica, Mihailo Pušara i Miloš Bogdanović.

Diplome za doprinos projektu „Ne stavljaj pod tepih” dobili su novinarka Marija Razić, profesorica Tamara Komar, porodica Vlahović iz Tivta, psihološkinja Radmila Stupar Đurišić, Dejan Milošević iz Avanturističkog kluba K4 i novinarka Radio Tivta Tamara Vučinović.

Književna omladina Tivta je u subotu 11. septembra pod sloganom „Zajedno do cilja, za škole bez nasilja“ svečano obilježila kraj jednogodišnjeg projekta, u kome je važno mjesto imao i literarni konkurs.

Svečani program je počeo u Velikom gradskom parku, gdje je posađeno mlado stablo himalajskog bora, koje će zajedno sa djecom rasti, doprinositi ljepoti i pričati svoje priče. Druženje je nastavljeno u multimedijalnoj sali Opštine Tivat gdje je okupljene pozdravila i nagrade uručila predsjednica Književe omladine Tivta, Sandra Slovnikar.

Slovnikar kazala je da ju je dugogodišnje svakodnevno nasilje u školskim dvorištima i školama koje se toleriše podstaklo na ovaj projekat, a brojne aktivnosti inicirali su i članovi Književe omladine, koji su i sami bili žrtve vršnjačkog nasilja.

– Roditelj sam čije je dijete doživjelo vršnjačko nasilje, ali ovaj projekat nije pokrenut zbog moje djevojčice, već u ime sve djece koja trpe nasilje, a nemaju podršku i pomoć. Cilj nam je bio da podstaknemo djecu da ne ćute i trpe, nego da prijave nasilje. Preporuku za realizaciju projekat je dobio od Zavoda za školstvo, ali institucije koje su se trebale uključiti, odjednom, bez vidljivog razloga, odlaze u sijenku – navodi ona.

Pojedini donatori, ističe Slovnikar, prepoznali su nastojanja članova Književne omladine kao pozitivni doprinos rješavanju problema, ali obećana finansijska pomoć je izostala.

– Ni to nas nije pokolebalo tokom realizacije, kao ni opstrukcije i prijetnje. Iz kojeg razloga se nisu uključili oni koji o dječjim pravima štampaju flajere, ostaje nam nepoznanica. Realizacijom jednogodišnjeg projekta „ Ne stavljaj pod tepih” napravili smo mali korak do velikog cilja – škole bez nasilja. Kada bi svako od nas počeo da pravi male korake u svojoj kući, vaspitno obrazovnoj ustanovi, instituciji, brže bismo stigli do velikog cilja da djeca ne budu žrtve nasilja. Djeca zaslužuju poštovanje dječijih prava u praksi, ne samo na papiru – da se raduju djetinjstvu, školi, malom i velikom odmoru, simpatijama i da mirne snove sanjaju – poručila je Slovnikar.

Projekat „Ne stavljaj pod tepih” podržale su i estradne ličnosi Nina Petković, Sergej Ćetković, Andrijana Božović i Božo Bulatović.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here