NAD BOKOM PO MJESEČINI: ŠETNJA ZALEĐEM I EDUKACIJA

Manifestacija „Nad Bokom po mjesečini“ okupila je sinoć oko sedamdeset učesnika iz Herceg Novog, Kotora i Tivta, ali i njihovih gostiju. Prošetali su između najljepših vrhova-vidikovaca hercegnovskog zaleđa, u okolini sela Kameno. Izlazak mjeseca nad Bokom Kotorskom je događaj za sjećanje i jedan od razloga zbog kojeg ovaj događaj polako prelazi u tradiciju. Manifestacija okuplja sve više zainteresovanih i zbog zabavnog i edukativnoog programa koji se nakon šetnje organizuje u porti crkve Svetog Jovana na Kamenom , saopšteno je iz Agencije za razvoj i zaštitu Orjena.  

Kao i proteklih godina, uz učešće vodiča Agencije za razvoj i zaštitu Orjena i PK „Subra“, organizovano je vođenje grupa i obilazak tri destinacije, od kojih je uvijek najatraktivnije Tajno brdo, lokalitet zaštićen zakonom kao kulturno dobro. Mjesto je rado posjećeno kako zbog vidika, tako zbog burne istorije i ostataka utvrđenja iz minulih vjekova. Za ovu priliku je pročišćen od vegetacije i otvoren novi koridor kroz pravi lavirint odbrambenih položaja.

Po povratku na Kameno, u crkvenoj porti posjetioce su na ulazu dočekali vitezovi Viteškog društva Sveti Stefan sa bakljama, i tako doprinjeli posebnoj atmosferi večeri.  Zatim su, nakon osvježenja, organizovane dvije prezentacije na otvorenom, obje posvećene šišmišima – bićima koja su prepoznata upravo kao simboli noći.

Sa aspekta narodnih vjerovanja i običaja o njima je govorio Željko Starčević iz Agencije za razvoj i zaštitu Orjena.  Istakao je da su oni rezultat našeg nedovoljnog poznavanja slijepih miševa i da sa stanovišta folklora daju važne naučne podatke o našim nekadašnjim shvatanjima, što nikako ne znači da ih danas treba praktikovati.

Specijalne gošće na događaju su bile Belma Šestović i Marina Radonjić, mlade stručnjakinje iz NVO „Wildlife“ Montenegro (Kotor), koje su pripremile prezentaciju „Šta sve ne znamo o slijepim miševima“. Tom prilikom se moglo čuti da u Crnoj Gori imamo 32 vrste slijepih miševa da njihova dosadašnja istraživanja na Orjenu pokazuju da na ovoj planini postoje zavidne 23 vrste, među kojima i dvije koje su prvi put zabilježene na području Crne Gore.

Zajednički apel sa prezentacija bi bio da slijepe miševe ne uznemiravamo i ne ugrožavamo njihova staništa, jer ovi (jedini) leteći sisari su važan dio ekološkog lanca našeg okruženja, ali i planete u cjelini.

Organizatori događaja su Agencija za razvoj i zaštitu Orjena i MZ Kameno-Žlijebi, uz podršku Turističke organizacije Herceg Novi i pomoći „Cicak akustike, planinarskog kluba „Subra“ i Viteškog društva Sveti Stefan.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here