Medicinske sestre važna karika u lancu zdravstvenog sistema

Danas se obilježava Dan medicinskih sestara kojim se slavi njihov doprinos u zdravstvu koji je zaista ogroman. 12. maj je Međunarodni dan medicinskih sestara i obeležava se širom sveta u znak sećanja na Florens Najtingel, britansku medicinsku sestru, začetnicu modernog sestrinstva kao priznate profesije.

Poznato je koliko je težak, odgovoran i zahtjevan posao medicinske sestre i koliko su velika očekivanja od njih kada se suočavamo sa različitim bolestima. Ipak, nekako još od djetinjstva znamo koju ćemo profesiju odabrati, kaže Darija Petrović je glavna medicinska sestra timu medicinskih sestara Doma zdravlja u Herceg Novom u kome radi 56 medicinskih sestara.

-Još od radnog djetinjstva sam predosjećala da je posao medicinske sestre nešto  što će da bude moj profesionalni put. Nekako sam se oduvijek saosjećala sa drugim ljudima, sa njihovim problemima i imala sam izraženu želju  da pomognem i da se brinem o njima. Tako da je bilo donekle izvjesno da ću da se bavim ovim  poslom. Već sa četrnaest godina, u jednom veoma teškom vremenu odvojila sam se od porodice i završila medicinku školu u sasvim drugom gradu, kaže Petrović.

Svaki radni dan medicinske sestre razlikuje se od prethodnog,  nije tipičan i pun je izazova i odgovornosti.

-Iz ugla  glavne  medicinske sestre, mogu da kažem da je velika odgovornost koju imam prema organizaciji posla, prema kolegama  sa kojima sarađujem, ali prvenstveno prema  pacijentima. Upravo je zbog pacijenata važno da uložim maksimum napora kako bi sve funkcionisalo na najbolji mogući način, kako bi svi dobili adekvatan tretman, što morate priznati i nije uvjek lako. Radni dan koleginica u sistemu primarne zdravstvene zaštite u Domu zdravlja Herceg Novi razlikuje se od službe do službe, na primjer sestra u timu sa izabranim doktorom na prvom mjestu  radi trijažu pacijenata i zakazivanje pregleda, jer na dnevnom nivou naši doktori pruže usluge za oko  40 do 90 pacijenata što je zaista veliki broj, organizuju se kućne posjete za nepokretne pacijente, rade u sobi za intervencije, pripremaju medicinsku dokumentaciju za doktore, rade u timu sa doktorom preventivne preglede, imunizaciju i još mnogo toga, navodi Petrović.

Posao medicinske sestre mjenjao se tokom godina, a današnji dan slavi doprinos koji medicinske sestre donose zdravstvu, a današnje sestrinstvo je u velikoj mjeri napredovalo u odnosu na neki period od prije 20, 30 godina.

-Kao prvo, zahvalila bih se svima koji prepoznaju  današnji dan kao važan, jer time pokazuju svijest o značaju i ulozi sestrinske profesije u pružanju zdravstvene njege našim korisnicima. Nekada su se setrinske kompetencije bazirale isključivo na  medicinsko tehničkim radnjama dok je danas pojam medicinske sestre mnogo kompleksniji I zahtjevniji. Danas u Crnoj Gori imamo Nacionalno udruženje medicinskih sestara i babica koje je osnovano 1996. godine koje se bavi unapređenjem profesije i podizanjem kvaliteta zdravstvene njege   medicinskih sestara i babica od strane kompetentnih, adekvatno obučenih medicinskih sestara i babica u skladu sa EU direktivama. Danas su naše sestre i članice ICN (Međunarodnog nacionalnog udruženja medicinskih sestra), takođe smo i na korak do osnivanja Komore za medicinske sestre koja bi trebalo da se bavi svim pravnim pitanjima i izdavanjima licenci za rad, objašnjava Petrović.

U radu medicinskih sestara postoje aspekti posla koji nas najviše ispunjavaju, a postoje i trenuci u karijeri koji se posebno pamte.

-Naš posao je izrazito human pa samim tim je i sasvim izvjesno da vam kažem da me najviše ispunjava sreća i zadovoljstvo naših pacijenata od najmlađih pa do najstarijih. Zdravlje je naš primarni cilj i njegova vrijednost je neprocijenjiva bez obzira na životnu dob. Zdravlje je zaista najvažnije. Ima zaista trenutaka koji se ne zaboravljaju. Nikada neću zaboraviti jednu turistkinju koja je teško povređena u saobraćajnoj nesreći i ja sam bila pored nje u vozilu hitne pomoći kada smo je trensportovali. Posle nekoliko godina ponovo je došla u Herceg Novi i srele smo se na ulici, taj njen osmjeh ipogled zahvalnosti nema cijenu, na prvom mjestu što sam bila uz nju, sjeća se Petrović.

Medicinska sestra mora biti emocionalno zrela i stabilna kako bi mogla razumeti i nositi se s ljudskom patnjom, hitnim slučajevima, zdravstvenim problemima, etičkim dilemama i stresom.

-Na žalost, živimo u vremenu koje je stresno samo po sebi. Onda možete zamisliti koliko stresa akumuliramo u situacijama kada se na sve ovo nadoveže bolest kojih je sve vise ovih poslijednjih godina. Tu su brojne stresne situacije sa kojima se nažalost , susrećemo  svakodnevno I koje definitivno znaju da nas uznemire i potresu. Kontrola stresa je ipak nešto što se uči i čime se može i upravljati ukoliko postoji nekoliko bitnih faktora poput želje , volje, empatije i profesionalne distance, kaže Petrović.

Da bi pomogli pacijentima, neophodna je saradnja ljekara i medicinskih sestara. Samo uz dobru saradnju doprinijeće ozdravljenju pacijenata.

-Nekada se saradnja između ljekara i sestara zasnivala na šturom izvršavanju naloga. Danas su ljekar i sestra najbliži saradnici koji upotpunjujući se i razmjenjujući informacije, mogu da imaju jednu detaljnu i kvalitetnu zdravstvenu sliku  svakog pacijenta, jer samo na takav način mogu i da mu pruže najkvalitetniju moguću zdravstvenu zaštitu i pomoć, posmatrajući ga u cjelini.

Uloga medicinske sestre razlikuje se u različitim oblastima medicine, hitne pomoći, pedijatrije, hirurgije.

Sestrinski  poziv nas kroz sistem obrazovanja osposobljava da budemo profesionalci na svim poljima i u svim granama medicine. Ovo je posao gdje se nova znanja i vještine stiču tokom čitavog radnog vijeka. Tako se kolege i koleginice u skladu sa svojim afinitetima opredjeljuju za određenu oblast i usavršavaju se upravo u toj grani medicine.  Naravno, posao pedijatrijske sestre i sestre i hitnoj pomoći se razlikuju na više načina. Ipak, jedno je uvijek i svugdje isto, a to je briga o našim pacijentima i da svi dobiju najbolju moguću uslugu u okviru zdravstvene zaštite u našoj ustanovi.

Na radnom mjestu od medicinske sestre se očekuje da prati inovacije, savladava nove vještine, rukuje novim tehnologijama i aparatima, da ima strukovno i visoko obrazovanje,

Svakako da su napredak tehnologije i digitalizacija u velikom dijelu doprinijeli unapređenju cjelokupnog zdravstvenog zdravstvenog sistema i u mnogome olakšali i ubrzali komunikaciju među različitim sektorima u okviru ustanove kao i na uopšte u zdravstvenom sistemu Crne Gore.

Trenutni status medicinskih sestara u Crnoj Gori zahtjeva njihov veći broj. Zdravstveni sistem Crne Gore nema dovoljno medicinskih sestara, nedostaje još 1300. Statistički, kod nas pet medicinskih sestara brine o hiljadu stanovnika, a evropski prosjek, na taj broj građana je sedam medicinskih sestara i uvijek postoji potreba za poboljšanjem uslova rada, navodi Petrović

-Kada je riječ o statusu medicinske sestre u našoj zemlji, svakako da može da bude još bolje. Ako uzmemo u obzir svu tezinu i ozbiljnost posla sa kojim se svakodnevno susrećemo, ne upoređujući ga sa statusom sestara u nekim razvijenim evropskim zemljama i ne uzimajući u obzir ekonomske aspekte ove profesije, moram da kažem da cjelokupan sistem može da uradi više da prepozna ozbiljnost i odgovornost ove profesije kao i njenu ulogu u funkcionisanju našeg zdravstvenog sistema. Smatram da su se od onog svima nam poznatog kovid doba ipak desili neki pomaci kada su medicinske sestre zajedno sa ostalim zdravstvenim radnicima bile na prvoj liniji fronta I davale nesebičan doprinos u zaštiti zdravlja našeg stanovništva   Vjerujem će sestre zaista biti prepoznate kao jedna od ključnih karika u lancu zdravstvene zaštite.

Mladi ljudi koji sebe vide u ulozi medicinske sestre, sada imaju mogućnost da upišu taj smjer u SMŠ “Ivan Goran Kovačić” u Herceg Novom, da ne idu u druge gradove da se školuju.

-Svim mladim ljudima koji razmišljaju o pozivu medicinske sestre kao svom budućem pozivu poželjela bi puno sreće  uspjeha i prvenstveno istrajnosti u namjeri da se bave jednim od najljepših ali isto tako i najizazovnijih poziva današnjice. Poručila bi im i da ne posustaju i ne odustaju čak i u situacijama  kada sve  izgleda nemoguće i neizdrživo,  da slijede svoje snove , osluškuju svoje srce i da budu ponosni na izbor profesije. Takođe, da rade neprestano na sebi , na svojoj edukaciji i usavršavanju, jer samo na taj način mogu da budu spremni na sve lijepo, ali i na sve izazove ove profesije, poručuje Petrović.

Ona je kolegama i kolegicama čestitala Međunarodni dan sestrinstva koji se danas obilježava širom svijeta kao i kod nas u Crnoj Gori.

 

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here