„Легенде из Боке Которске“ на отварању 19. Дана књижаре Со

Промоцијом књиге Томислава Гргуревића ““Легенде из Боке которске“ почели су традиционални Дани књижаре Со, који су знаку 125 година књижарстава у Хецег Новом.

На тргу испред књижаре Со, која је објавила ово дјело, говорили су један од оснивача београдског Музеја књига и путовања, професорица Светлана Градинац и уредник Никола Маловић.

У књжари Со су, како каже њен оснивач Никола Маловић, поносни што могу да баштине ову традицију, јер је књижарство у Боки Которској, а тиме и у Црној Гори, старије од књижарстава у Србији. 

– Прије 125 година, 1898. године, Јово Секуловић основао прву бокешку, самим тим и црногорску, класичну књижару, која је старија чак и од књижарства  у Београду, јер је Гетца Кон 1901. године основао своју књижару у Београду.

Маловић је изузетно задовољан што су културни потенцијал ове манифестације препознале градске  организације.

– Врло смо поносни што је ове године нашу манифестацију подржала ТО Херцег Нови, препознавши њену културну потенцију. Захваљујем и Секретеријату за културу које је традиционални покровитељ наших плаката за Дане књижаре Со, као и Агенцији за развој Херцег Новог, а добили смо, као једина књижара у Србији и Црној Гори, туристички путоказ код бифеа „Београд“.

Маловић сматра да су направили добар одабир започевши манифестацију промоцијом књиге “Легенде из Боке Которске“, Тома Гргуревића, која је скренула пажњу на себе емитовањем изузетне енергије, а људи су, како каже, жедни ове тематике.

– То је злата вриједна књига. ја сам био уредник 2004. године када се појавила у издању которске књижаре „Уликс“, под насловом „Одјеци славних времена“ са поднасловом „Легенде из Боке Которске“, а ја сам као уредник и издавач другог издања направио рокаду и надам се да смо коначно добили издање са лијепом насловном страном, квалитетним папиром, одговарајућим фонтом. Мислим да ову књигу мора имати свака заливска кућа, јер су у њој легенде из цијеле Боке Которске, легенде о свецима, о постанку градова, легенде о великанима попут Херцега Стјепана и Краља Твртка који је оснивач града. Знамо да је Херцег Нови настао 1382. због трговине сољу, а књижара се тако и зове (Со), због тога што квалитетним књигама увијек „осолите“ памет и тако постајете паметнији и промућурнији, поручио је Маловић. 

Проф. Светлана Градинац сматра да је велики подвиг Тома Гргуревића што је записао оно што је народно епско стваралаштво, које је вјековима постојало, и које је у једном тренутку умјетнички уобличио и сврстао у ову књигу.

– У књизи су легенде из најстарије прошлости од настанка Боке Которске. Ту су легенде из античке Грчке, илирског времена, о краљици Теути која је била најзнаменитија личност из тог периода, па из доба старог Рима, турског и словенског времена.

На 19. Данима књижаре Со вечерас ће бити представљена нова књига Николе Маловића – „За читање на плажи“ у издању Књижаре Со, с посветом: „Туристима у захвалност“, о којој ће, такође, говорити проф. Светлана Градинац и аутор.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here