KRASNOPISI DUŠANA MIŠIĆA: DUH SREDNJEG VIJEKA U FOAJEU DVORANE PARK

U okviru manifestacije Dani srpske ćirilične pismenosti, u foajeu dvorane Park otvorena je izložba kaligrafskih ćiriličnih rukopisa Dušana Mišića. U postavci su 23 rada objedinjena nazivom „Molitve“.

Otvarajući izložbu studentkinja arhitekture Ana Morović pročitala je dio recenzije koju je za ovu izložbu napisla Dušanova profesorica Aleksandra Kočeković:

„Kaligrafski radovi Dušana Mišića već u prvi tren privlače pažnju posmatrača inzvarednom disciplinom izrade i bogatsvom kolorističkih rješenja. Snažni tonovi klasičnih boja iluminatorskim vještinama kombinovanih sa velikim ali estetski savršeno odmjerenim zlatnim partijama, Mišićevim radovima daju sjaj i reprezentativnost koja gotovo da se očekuje od iskustva umjetnika stečenog u savremenom digitalnom svijetu, prepunom sjajnih i brzo smjenjujućih slika. To ga ne spriječava da tradiciju posmatra savremenim okom i senzibilitetom modernog umjetnika, koji ne kopira stare uzore već im se divi i sagledava kroz širok spektar sopstvenih kreativnih potencijala. Iskusniji posmatrač će na Mišićevim radovima prepoznati inspiracije u najstarijim i najčuvenijim djelima srpske srednjevjekovne minijature, poput inicijala iz Miroslavljevog jevanđenja, ali će nepogrešivo osjetiti i njegovu slobodu u njihovoj interpretaciji i uklapanju u nove autentične likovno-kaligrafske cjeline. Dušana bi, da živi u srednjem vijeku, zvali Dijak ili dvorski prepisivač, a umjesto ateljea koristio bi skriptarijum. Taj jaz između vjekova on jednim potezom pera briše. Upravo se to pero može posmatrati ključem kojim umjetnik spaja prošlost i sadašnjost i svakim novim potezom oslikava nove stranice istorije“.

Dušanu Mišiću ovo je prva samostalna izložba u Herceg Novom, a kako ističe, u radovima je predstavljeno dio onoga što smo dobili u naslijeđe iz srednjeg vijeka.

– Skinuli smo sloj prašine sa rukopisa i oni su sada vaskrsli. Svi su rađeni na pergamentu, autentičnim materijalima i tehnikama koje su korišćene u srednjem vijeku, što je moje polje istraživanja. Nadam se da će vam radovi približiti svu ljepotu djela iz srednjeg vijeka i perioda Nemanjića kada je kaligrafija cvjetala i imala najljepši pristup pisanoj riječi kroz minulo stoljeće, kazao je Mišić.

Crkvena opština topaljsko-hercegnovska organizujući ovu manifestaciju povodom 110 godina od osvećenja Crkve Svetog Arhangela Mihaila nastavlja kulturnu misiju očuvanja srpskog jezika i ćiriličnog pisma prepoznatih kroz tradicionalni Trg od ćirilice, kazao je Savo Morović, jedan od organizatora manifestacije.

Izložba će biti otvorena do sledećeg petka, 24. Septembra.

Kao jedan od polaznika škole kaligrafije „Putem Njegoševog pisma“ đakon Nenad Kovač kazao je da je nakon Trga od ćirilice, Crkvena opština topaljsko-hercegnovske ovom manifestacijom pokazala koliko veliku ljubav gaji prema ćiriličnom pismu.

– Znamo da je to naše pismo posvećeno i osvećeno kroz molitve, jevanđelja i svete bogoslužbene knjige, koje su najprije pisane tim pismom. Isto tako osvećujemo se i mi koji to pismo i „tkamo“, kao što to radi Dušan Mišić na ovoj izložbi ovako veličanstveno – navodi on.

Kovač je podsjetio na to koliko je teško bilo uraditi fototipsko izdanje Miroslavljevog jevanđelja, što će polaznici škole moći i sami da uvide.

U okviru manifstacije Dani srpske ćirilične pismenosti u Njegoševoj školi počeo je kurs kaligrafije, odnosno škola „Putem Njegoševog pisma“, koju će voditi Dušan Mišić.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here